NOVINKA: Osobní motivační karty ke stažení zdarma 👉🏻 Více informací
Chutné recepty pro zdraví
Low carb, Whole30, Paleo, Primal
přirozeně bez lepku a cukru

Low Carb

Co je Low Carb?

Low Carb nebo také LCHF (Low Carb High Fat) je anglické označení způsobu stravování, kdy je oproti běžným výživovým doporučením výrazně snížen příjem sacharidů a naopak jsou navýšeny tuky (bílkoviny zůstávají v běžných číslech). Můžete se také setkat s českým názvem nízkosacharidové stravování.

Jedná se o efektivní způsob jak upravit svou tělesnou hmotnost, nebo lépe řečeno jak snížit obsah tuku v těle a změnit své tělesné míry. Protože váha vážně není všechno 😉 Zároveň tato strava může výrazně pomoci s mnoha zdravotními obtížemi.

Ve většině případů není nutné počítat kalorie či se ve stravě nějak výrazně omezovat. Možná jen ze začátku, než vše dostanete „do oka“.
Základní myšlenkou je kompletní vyřazení či výrazné omezení všech potravin, které mají vysoký obsah sacharidů. Díky tomu nebude docházet k výrazným výkyvům hladiny cukru ve vaší krvi, nebudete prožívat odpolední propady energie, vydržíte déle sytí. Váš organismus bude pálit tuky a vy budete hubnout.
Velký důraz je také kladen na kvalitu a způsob zpracování používaných surovin. Jen čistá a přirozená strava dokáže uzdravit váš organismus, proto je nutné se striktně vyhnout všem ultra průmyslově zpracovaným potravinám (instantní jídla, nekvalitní uzeniny, různá ochucovadla apod.).

Sacharidy, bílkoviny, tuky

Naše strava se skládá ze 3 základních živin – sacharidů, tuků, bílkovin. Často se můžete také setkat s označením makroživiny.
Veškeré jídlo obsahuje alespoň jednu z uvedených živin, většinou se jedná o jejich kombinaci v různém poměru. Třeba maso z kuřecích prsou obsahuje hlavně bílkoviny, má nízký podíl tuku a žádné sacharidy. Oproti tomu třeba olivový olej je čistý tuk, s nulovým obsahem sacharidů a bílkovin. Brokolice zase obsahuje malé množství sacharidů, o něco méně bílkovin a zanedbatelné množství tuku. Kostkový cukr je čistý sacharid. A tak bychom mohli pokračovat.

Sacharidy


Jak už jsme si řekli, Low carb je postavené na potravinách s nižším obsahem sacharidů. Proto byste v LCHF měli suroviny s vysokým obsahem sacharidů ze své stravy vyloučit. Mezi takové typické zástupce patří například cukr (i třtinový nebo kokosový), med, sladkosti, pečivo, těstoviny, rýže, brambory, mouka, škrob, limonády, pivo, většina ovoce.
I zelenina obsahuje sacharidy. Protože by ale měla tvořit základ zdravého jídelníčku, nelze ji zcela opomenout. Jen je nutné na talíři dávat přednost takovým druhům, které mají nižší podíl sacharidů. Sem patří například salát, okurka, cuketa, zelené fazolky, brokolice, květák, lilek atd.

Bílkoviny


Někdy bývá nízkosacharidové stravování neprávem kritizováno za nadměrný příjem bílkovin. To ale není pravda. V Low carb se jejich množství nijak nemění oproti běžným výživovým doporučením. V Low carb se snižuje příjem sacharidů, navyšují tuky, ale bílkoviny zůstávají.
Typickými zástupci surovin, které poskytují hlavní zdroje bílkovin, je maso, ryby, vejce a mléčné výrobky. Obsah bílkovin není u jednotlivých surovin stejný. Maso podle druhu obsahuje 20-30 g bílkovin na 100 g, obdobně jsou na tom i ryby. V 1 vejci najdete přibližně 6 g bílkovin. Mléčné výrobky se od sebe velmi liší. Takové máslo obsahuje jen 1 g bílkovin na 100 g, smetana 2 g, zato parmezán až 30 g.

Tuky


Tuky byly v posledních desetiletích postaveny na pranýř jako viník různých onemocnění. Obchody tak zaplavily nízkotučné výrobky, všude na nás útočila varování o hrozivých následcích konzumace tučné stravy. Jenže jak se zdá, pravda je někde trošku jinde. Výzkumy z poslední doby naopak potvrzují jejich pozitivní vliv na zdraví. Neplatí to ale pro všechny tuky. Třeba takové margaríny nemají ve zdravém jídelníčku co dělat.
Myslete na to, že tuky jsou nositeli chuti a také vás zasytí na hodně dlouhou dobu. Proto si jich v jídle dopřejte dostatek a vybírejte si ty kvalitní. Zdrojem tuku může být třeba olivový olej, máslo, ghee, sádlo, avokádo, olivy, kokos a kokosový olej, tučné ryby, omezeně ořechy, tučné vepřové a mléčné výrobky atd.

Začněte s 30 recepty s nízkým obsahem sacharidů

Nevíte, co vařit, když chcete udržet příjem sacharidů na uzdě? Stáhněte si ZDARMA moji Low carb e-kuchařku, kde najdete detailně popsané nízkosacharidové recepty na snídaně, obědy i večeře. Všechny s obsahem sacharidů do 30 gramů na porci.

Věřím, že vám bude chutnat, a pomůžu vám tak udělat další krok směrem ke zdravému jídelníčku.
Spoustu dalších receptů najdete u mě na webu a v aplikaci Paleo Snadno .

Co, kolik a kdy jíst

Pokud se rozhodnete přejít na nízkosacharidovou stravu, začátky můžou být těžké. Člověk musí v hlavě vypnout mnohá doporučení, která dosud slýchal o zdravé stravě. Musí se přestat bát tuku a nemyslet si, že je to čisté zlo. Musí přehodnotit význam sacharidů a nutnosti jejich podílu ve stravě (běžná výživová doporučení se pohybují někde okolo 55 % z přijatých kalorií, v Low carb se tento podíl sníží i k 10 %).

Stejně tak zapomeňte na doporučení jíst 5-6 krát denně. Jakmile si vaše tělo zvykne, že mu jako hlavní zdroj energie poskytujete tuk místo sacharidů, vydržíte mnohem déle sytí. Velká část lidí postupně skončí na 2 jídlech denně. Dejte tomu ale čas. Netlačte se do toho hned od začátku. Váš organismus musí nejdřív „najet“ na nový režim, a to chvíli trvá.

Co jíst

Jak už jsme si uvedli, naše strava se skládá ze 3 základních živin – sacharidů, bílkovin a tuků. Ty by měly být ve vaší stravě zastoupeny v takovém množství a vzájemném poměru, aby vaše tělo dobře fungovalo, prospívalo a vaše strava vás posouvala k vytyčenému cíli, ať už je jím zdraví, optimální váha, lepší spánek, stabilní energie po celý den, lepší sportovní výkon atd.
Vaše tělo je dokonalý stroj. Pracuje bez přestávky celý život, probíhají v něm tisíce biologických procesů současně. Na to vše potřebuje mít dostatek energie a živin. Nejen když zrovna běžíte pátý kilometr či stoupáte do desátého patra, ale i když spíte. Stále. Pokud mu ji nedodáte, začne samo na sobě šetřit, zastaví některé (pro samotné přežití nedůležité) procesy, začne si potřebnou energii a živiny brát jinde. Zkrátka nebude fungovat tak, jak má. Jeho cílem bude prosté přežití, nikoliv zdravé prospívání.
Proto nesmíte jíst málo. Cílem nízkosacharidového stravování není hladovění, v tom jeho fungování nespočívá. Jde jen o úpravu poměru jednotlivých makroživin, které má za následek změny ve fungování vašeho organismu. Ať už je jím stabilnější energie během dne, kvalitnější spánek, zlepšení zdravotního stavu, vymizení nezvladatelných chutí. Za tím vším je schovaná stabilnější hladina cukru v krvi, úprava produkce inzulinu a dalších hormonů, které ovlivňují fungování našeho organismu.

Kolik toho jíst

Příjem bílkovin se v nízkosacharidovém stravování nemění oproti běžným výživovým doporučením. Tady jen trošku nastává chaos v tom, co které doporučení vlastně konkrétně říká. Někde se uvádí 0,8 – 1 gram bílkovin na vaši aktuální hmotnost, někde až 2 gramy, jinde se počítá 1 gram bílkovin na cílovou hmotnost, další doporučení pracují s vaší fyzickou zátěží, pohlavím, věkem, podílem aktivní hmoty atd. Bílkoviny jsou základní stavební složkou pro vaše tělo, obsahují esenciální aminokyseliny, které si váš organismus neumí sám vyrobit. Proto byste jich na talíři měli mít dostatek. Neznamená to ale, že musíte mít ke každému jídlu půlkilový steak nebo omeletu z šesti vajec. Ideální je zdroje bílkovin střídat (jednou maso, podruhé vejce či rybu, nebo mléčné výrobky), nebát se jich, ale zároveň se jimi necpat pod tlakem. Zkrátka jich nemít na talíři ani málo, ani moc. Pro ženy může být optimální hranice někde okolo 70 gramů bílkovin za den, muži se často dostanou nad 100 gramů, sportovci ještě výše.

Příjem sacharidů se v Low carb, oproti běžné stravě, sníží několikanásobně. Docílí se toho tak, že se na talíři upřednostní potraviny s jejich nízkým obsahem a naopak vyloučí ty, které jich mají moc. Opět existují různá doporučení, kolik sacharidů byste měli v Low carb za den přijmout. Přesná čísla záleží na vašich cílech, zdravotním stavu, fyzické zátěži atd. Někdo, kdo cílí na nutriční ketózu, musí sacharidy držet velmi nízko (třeba do 20 gramů), jinému bude stačit sacharidy udržet do 50 gramů. Někteří se v takto nízkých číslech necítí dobře, proto musí sacharidy navýšit třeba až ke 100 gramům za den. Vy sami si musíte najít tu správnou hranici, každý ji má úplně někde jinde. Ale jako výchozí bod může posloužit příjem 50 gramů sacharidů za den.

Principem nízkosacharidového stravování není hladovění. Proto, pokud snížíte příjem energie ze sacharidů, musíte ji doplnit odněkud jinud, tak aby vaše tělo nestrádalo. A protože se bílkoviny v tomto stravování nijak nenavyšují, zbývá vám jako zdroj doplnění energie tuk. Ten má tu výhodu, že v 1 gramu obsahuje více než dvojnásobnou dávku kalorií oproti bílkovinám a sacharidům (ty mají 4 kcal na 1 g, tuky 9 kcal na 1 g) a má vysokou sytící schopnost. Proto ho nemusíte mít ve stravě na kila, ale mělo by ho být dost, abyste se necítili hladoví a vyčerpaní (i když tenhle stav asi ze začátku stejně přijde, než si vaše tělo na změnu zvykne). Konkrétní množství tuku pak opět záleží na vašich cílech, zdravotním stavu, fyzické aktivitě atd. Někomu může stačit 100 gramů tuku na den, někdo se vyšplhá až ke 200 gramům.

Pokud jste typ člověka, který potřebuje mít vše vyjádřené v konkrétních číslech, můžete si doporučené hodnoty příjmu jednotlivých živin vypočítat v mé kalkulačce makroživin. Myslete ale na to, že to je jen velmi hrubý odhad na základě zadaných údajů. Realita může být někde úplně jinde. Naše těla nejsou stroje, nefungují podle tabulek a grafů. Do hry vstupuje spousta dalších faktorů, které nelze do výpočtu zahrnout a přesto jeho výsledek velkou měrou ovlivňují (třeba zdravotní stav, inzulinová rezistence, dřívější stravovací návyky atd.).

Někoho naopak čísla stresují, nechce jíst podle tabulek a grafů. Potom doporučuji na to jít trošku jinak. Nepočítejte, sestavujte si svůj talíř podle jednoduchého principu (viz níže), naučte se poslouchat vlastní tělo, které vám velmi často důrazně naznačuje, když je něčeho moc nebo málo, nehladovte, ale ani se nepřejídejte a mějte dostatečně pestrou stravu. Velmi často to bude stačit. A pokud ne, k počítání se můžete obrátit vždy. Dejte tomu ale čas, nechtějte zázraky na počkání. Tam, kde jste a odkud se chcete změnou stravy pohnout, jste se také nedostali za pár dní.

Návod na sestavení talíře
Následující radu neberte jako nutné pravidlo, ale spíš jako doporučení, které vám může usnadnit vaše začátky s nízkosacharidovým stravováním.
Mějte na talíři přibližně dlaň masa, ryby nebo sýru či tolik vajec, kolik se vám vejde do jedné ruky. Bílkovinu doplňte palcem tuku a zbytek talíře zaplňte zeleninou (té by mělo být na talíři zkrátka nejvíc). To je vše. Jednoduché, že? 🙂

Další informace

To, co je uvedeno výše, pro základní pochopení a dodržování principů LCHF bohatě stačí 🙂 Je to ale pro vás málo? Chcete se dozvědět víc? Pak doporučuji nakouknout na stránky Fitplan.cz nebo Lowcarbinfo.cz. Tam najdete všechny potřebné informace. Navíc krásně srozumitelně sepsané. Nebo se přihlaste do FB skupiny Nízkosacharidové stravování pro hubnutí a zdraví!. Tam se můžete setkat se spoustou zajímavých členů, nekonečným množstvím nápadů i receptů. Sama jsem aktivní členkou, takže se tam s vámi těším na shledání 🙂

353 Komentáře

 1. Ludmila Zedníková napsal:

  Dobrý den, snažím se vyloučit ze své stravy co nejvíce sacharidy, jsem teprve na začátku a není mi jasné jak je to s nápojem Caro / Karo. Dosud jsem snídala Caro, ale vzhledem k tomu, že obsahuje ječmen a žito, není vhodný pro nízkosacharidové stravování. Na FB stránkách jsem se v několika diskuzích dočetla, že vhodnější je Karo z čekanky. Chápu, že je asi zdravější, ale obsahuje dvakrát vyšší počet sacharidů. Klasickou kávu piju také, ale po ránu mi moc nechutná, chtěla jsem zůstat u tohoto nápoje. Prosila bych o Váš názor, moc děkuji Zedníková

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, nemám k dispozici ani jeden výrobek, abych mohla zkontrolovat přesné nutriční hodnoty obou nápojů, ale podle údajů z internetu se téměř neliší. Upřednostnění Kara před Carem je tak spíše z důvodu absence lepku, než samotného obsahu sacharidů. Vzhledem k tomu, že pro přípravu nápoje se používá pouze malé množství, v řádech gramů, z hlediska obsahu sacharidů bych oba nápoje stavěla na stejnou úroveň.

   • Petra napsal:

    Také bych to chtěla zkusit, ale mám právě strach, antidepresiva jsem také brala, ale právě při depresi mi dělaly sacharidy dobře, do větších depresí jsem padala když mi chyběly sacharidy, ale je fakt že v té době jsem jedla málo tuků, může to na to mít vliv?

    • Lucie napsal:

     Petro, nejsem lékař. Proto nemůžu zodpovědně poradit. Navíc jsme každý úplně jiný, vaše reakce na LC stravu může být úplně jiná, než u mnoha jiných. Zkuste se poradit s lékařem a změnu stravy s ním konzultujte. Nicméně laická odpověď za mě – ano, vliv to mít může. Protože pokud jste snížila sacharidy a měla nízko i tuky, tak jste vlastně hladověla. Což je vždy stresující, pro naprosto každého. Držím palce, ať je dobře 🙂

 2. Mirka napsal:

  Jdu do toho!mám antidepresiva a také jsem plná vody.Nějak se mi nedařilo nakopnout se!

 3. Alena napsal:

  Dobrý den, jsem na této stravě od srpna minulého roku. Dcera ji vyzkoušela a jelikož hubla po porodu přebytečná kila, zkusila jsem se také takto stravovat. Neměla jsem s přechodem žádné problémy, jen jsem se musela naučit jíst tučnější druhy potravin, tuku se nevyhýbat, jak jsem byla zvyklá. Zaměnila jsem obyčejný jogurt za tučný a podobně. Jen mi vadí, že nehubnu, jak bych si přála. Od srpna do října 5 kg, v listopadu jsem 1 kg přibrala, začátkem ledna ho shodila, ale nyní ho má zpátky. Snažím se jíst bazál, který mám 6000, dříve jsem jedla méně, jak jsem zjistila při počítání hodnot. Bílkoviny nejsou problém, kolem 80, sacharidy jím v rozmezí 30-40 g, tuky kolem 100 g. Nepočítám si žádný výdej, chodím na procházky, ale jinak se pohybuji běžně doma, jsem v důchodu. Můžete mi, prosím, poradit, kde dělám chybu, co bych měla změnit, aby nadbytečná kila odcházela? Nechci stravu měnit, vyhovuje mi. Děkuji Vám

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Aleno, fungování našich těl je tak složité a komplexní, že někdy je téměř nemožné přijít na to, proč něco nefunguje. Osobně se potýkám s tím samým problémem. Zhubla jsem výrazně, ale zdaleka ne tolik, kolik bych chtěla a potřebovala. A váha už několik měsíců stojí. Takže, až bych ráda poradila, nemám zaručenou radu. Ale co vím zaručeně, většinou na tělo fungují skokové změny. Zkoušela jste třeba na procházkách výrazně zvýšit tempo? Nebo pravidelně vynechávat snídaně? Či zařadit půst? Tohle všechno může hubnutí opět spustit. Držím palce, ať se to brzy hne.

   • Juju napsal:

    dobry den, ja som o tejto strave uz nastudovala hadam viac nez dost a vela ludi ma skusenosti s tym, ze ked vyradili mliecnu stravu chudnutie sa pohlo dalej, hlavne syry… dokonca aj u mna to zabralo.. ja som sa tak kedysi stravovala, aj som vyrazne schudla, ale akosi som od toho ustupila a kilecka nabehli naspat, teraz sa chystam do toho znova, tak ozivujem si potrebne info… drzim palce vsetkym

    • rada napsal:

     Já mám ten samý problém jako p. Alena a taky si s ním nevím rady, Vaše odpověď mě aspoň poradila jak s tím pohnout, Zvlášť když metabolismus v mém věku je tak líný / 76 /, Teprve začínám tak se musím od vás hodně učit a ráda si nechám poradit. S díky

  • Hanka napsal:

   Dobrý den,
   jestli jíte 6000 KJ denně a je to energie na Váš bazální metabolismus, tak jíte málo. Zvyšte příjem energie, zařaďte kromě kardia taky posilování a uvidíte ten efekt.
   Odzkouošeno.

  • Marie napsal:

   Doporučuji zvýšit pohybovou aktivitu. Jídlo je sice 90% úspěchu, ale jedno bez druhého nefunguje.

   Zkuste si třeba zajít 2x týdně na bazén, nebo přes léto vytáhněte kolo. 🙂

 4. Kristýna napsal:

  Dobrý den. Chtěla jsem si spočítat makroživiny na vaší kalkulačce, ale místo údajů mi tam vyskakuje NaN. Když ale nechám vyhodnotit předvyplněné údaje, čísla tam jsou. Dělám něco špatně? Děkuji
  S pozdravem Kristýna

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Kristýno, to je divné. Zkoušela jsem všechny možné varianty a vždy mi to dalo nějaká čísla. Smím se zeptat, jaká data tam přesně zadáváte a na čem to vyplňujete (mobil, PC aj.)?

 5. pavel napsal:

  Já bych vznesl dotaz co dělám špatně.Pracuji na stavbě,ale zase né nijak veliká zátěž.Držím se na cca 5500-7000 kj denně.Denně sním cca 100-107 g bílkovin 12-21 g sacharidů a 120-180 g tuku (někdy tuku méně).K tomu jím ledový salát,polníček a další jak říkám lupení.Strava se skládá z masa,sýrů,ryb a vajíček.Uzeniny nejím.Piji jen zelený čaj bez cukru či jakýchkoliv sladidel.Do kávy si dávám smetanu a vypiji jí asi 5 šálků denně.A výsledek po 21 dnech této stravy je 2 kila navíc.Hlad mám skoro pořád a pokud bych jedl opravdu do nasycení vížil bych již 300 kg.Zadal jsem dotazy již víckrát,ale nikdy mě nikdo neodpověděl víc než naučené fráze z článků a hned se mě snažil nacpat program za tisíce.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Pavle, víte, tohle je strašně těžké. Nic, ani žádný stravovací styl, není 100%. Neexistuje nic, co by fungovalo na všechny naprosto stejně, bez rozdílu. Pokud ano, byli bychom všichni krásně štíhlí 🙂 Na někoho tahle strava funguje skvěle, na někoho ne. Taková je realita.
   Navíc, z pár řádků nelze přesně poznat, z jaké stravy jste na LCHF přešel, jaký je váš denní režim, váš zdravotní stav a spousta dalších věcí, které mohou mít na váhu vliv. Ale i kdybych tyto detaily měla, nepřísluší mi dávat odborné kvalifikované rady. Nejsem žádný specialista, ani odborník. Takže všechno, co napíšu, jsou jen moje odhady a tipy. Pokud pracujete na stavbě, uvedený kalorický příjem je příliš nízký, a možná máte moc nízko i příjem sacharidů. Někomu stav ketozy prostě nesvědčí. Zkoušel jste sacharidy o něco navýšit? Třeba někam k 50 gramům?
   2 kilogramy v rozdílu váhy nemusí ještě vůbec nic znamenat. To je naprosto běžná odchylka, ve které se aktuální váha pohybuje. Navíc na hodnocení po 3 týdnech je ještě brzy. Ale pokud se na LCHF necítíte dobře a neposouvá vás chtěným směrem, možná to nebude zkrátka ten správný stravovací styl pro vás. Každopádně držím palce, ať je brzy lépe.

   • pavel napsal:

    No pěkně napsáno,jen jsem to chtěl zkusit,jelikož se píše,že pokud snížim sachariy na minimum hubnutí se prostě dostavit musí.Jelikož mám cca 45 kg nadváhu zvolil jsem nejnižší doporučovanou hladinu.Jinak co se týká návyků před dietou tak stručně řečeno co nebylo přivázaný a mělo krevní oběh jsem sež**l.Nemoci nemám žádné,teda aspon se neprojevují a na doktora nebyl již 17 let čas.Nyní jsem zvolil právě tento typ diety,jelikož jím co mě chutná a nemusím se cpát zeleninou.Jím vesměs losoa,jak čerstvého tak uzeného,tunáka,čisté pečené nebo vařené maso bez jakýchkoliv přísad.Sám si dělám šunku a další věci.Sýry jím tučné48% a výše,ale nikdy nepřesáhnu 6800 kj za den.Uvedu příklad jídelníčku.Ráno 3 vejce s 100 gr slaniny,zelený čaj,káva se smetanou,oběd losos 200gr polníček,ledový salát,káva se smetanou,.čaj.Večer domácí sulc 100gr,100gr gouda,čedar nebo jiný sýr.Celkem to je kolem 6000 kj a hodnoty jsem vám rozepsal výše.Sice je pravda,že jsem nabral dvě kila,ale zase jsem zapnul kalhoty co již rok ne.Takže nevím co si o tom mám myslet.

    • Lucie napsal:

     Hubnutí by se dostavit opravdu mělo. Ale nutně nemusí. Jak už jsem napsala, závisí to na mnoha věcech.
     Pokud trpíte hladem (a také samozřejmě ze zdravotního hlediska), určitě přidejte zeleninu. Existuje tolik druhů i jejich způsobů přípravy, že si určitě najdete nějakou, kterou si zamilujete. Nejen, že to obohatí vaši stravu, doplní vitamíny, ale také více zaplní žaludek. Osobně jím ke každému jídlu okolo 250 g zeleniny. Bez toho bych se asi také cítila hladová.
     Držím palce, ať se to hne. Dejte tomu určitě ještě pár týdnů 🙂

     • pavel napsal:

      Já jím ty saláty a někdy si dělám pyré z květáku.Jinak ta zelenina je tak nějak zakázaná při low carb má až moc sacharidů co jsm tak koukal.Ale jo jelikož mě tohle stravování vyhovuje tak vydržím aspon dva měsíce a pak se bude vidět.Ono se jim to poradcům nádherně píše,jezte prakticky neomezeně dokud se nebudeet cítit sytí,ale držet se na minimum sacharidů,ale já klidně sním kilo pečenýho bůčku aniž bych pocítil,že mám dost.Takže podle mě jsoz ty diety psaný tak nějak pro lidi co obecně moc nejí.Pro nás co sníme klidně dvě kuřata k obědu rada jezte při low carb doporučený věci co hrdlo ráčí není moc štastná.A zkušenosti mě říkají,že hlášky typu už si nemusíte hlídat dení příjem pokud vysadíte sacharidy je taky neštastná.

    • Pavel K napsal:

     Ahoj Pavle,
     taky se zabývám zdravou stravou, sportuju a dělám do výzivového poradenství a jsem lékař.
     To co píšeš jako svoji low carb dietu je spíše živočišná dieta a trochu polníčku. To že ti to co momentálně jíš vyhovuje, ještě neznamená, že to je pro tvé tělo správně.
     Ať tuto dietu nazýváme low carb, keto dietou, Kwasnievskeho dietou nebo jakkoli jinak, princip se stejný, dostetek bílkovin, zvýšit tuky, snížit cukry a navýšit vlákninu a zeleninu (téměř žádné ovoce – až na vyjímky)
     Je třeba i dbát na příjem rostlinných tuků, tyto jakožto omega 3 a 6 nenasycené jsou ve stravě nezbytné a k živočišným by měl být ideálně v poměru 1:1. Jen pro příklad zdroje rostlinných tuků: avokádo, olivy, ořechy, smínka, rostlinné oleje – olivový, slunečnicový, řepkový, rýžový atd….
     Pokud chceš hubnout je lepší mít se zeleninou 50g sacharidů než jen živočišné tuky a k tomu nic. Jedenkrát denně polníček to nespraví. Navíc ne každá zelenina je plná sacharidů. Navíc kde je vitamín C atd 🙂 Na Na netu koluje spoustu ukázkových jídelníčků. Spozdravem taky Pavel K.

    • Petra napsal:

     To je jednoduché. Přestaňte počítat na keto stravování kalorie. Jite hrozně málo, proto nehubnete. Ja jsem na ketu a jim kolem 10 000 kJ az 15 000 kj denně. Sacharidy mam do 50g. Jen si hlidejte sacharidy. Nehladovte! A uvidíte že budete mit vysledky.

     • Marek Pokorný napsal:

      Ahoj Petro,celkem vysoký příjem!Máš náročné povolání nebo hodně sportuješ.Maro

    • Eva Lacekova napsal:

     Ak ste hladny, znamena to ze prijimate malo tuku a stale vela cukru, ktory vam tam robi sarapatu. Pri tomto stravovani nie je dolezita vaha, ale centimetre. Koho zaujima, ze mate 100 kg, ked vam perfektne sadnu nohavice, ktore ste mali na sebe posledny krat napr.pred piatimi rokmi? Takze skuste zvysit prijem tuku a znizit cukor na min. Uvidite, ze nebudem hladny. Skuste intermediate fasting napr
     16 hod.nejest a dalsich 8 ano. AK to nepojde dajte si rano avocado so solou, poprom, citr.stavou. Zasiti vas to na dlho ale doplnajte mineraly. Mozete si ich kupit v lekarni. Je to velmi dolezite. Pite supergreens kazdy den. Vela stastia.

    • Zuzana napsal:

     Skuste znizit bielkoviny a dat viac tukov. Oskvarky. Sem tam si upit olivovy olej. Ked sa nedari chudnut vzdy treba zvysit tuky.

     • Lucie napsal:

      Osobně s tím úplně nesouhlasím 🙂 Záleží na mnoha aspektech, většinou přidání tuku a tím i zvýšení kalorického příjmu je spíše kontraproduktivní. Ale záleží to na mnoha dalších věcech, nelze na dálku jednoznačně určit „problém“.

    • Jitka napsal:

     Možná by jste se měl spíše měřit než vážit. Objemově může mizet tuk a naopak váze přibudou svaly a myslím že těch kj máte na chlapa opravdu málo, tělo zásoby nepustí když bude mít hlad. Už jsem tu četla jist do pocitu sytosti a nekouká moc na kj… Ale jsem pouze laik.. Sama mám problem dostat se s kaloriemi alespoň na svůj bazal.metab. Jsem sytá poměrně rychle a víc do sebe nedostanu…

    • Iveta napsal:

     Mohl jste nabrat svaly a zhubnout tuky, což ty kalhoty asi dokazují. Chtělo by to premerit na přístroji.

    • Jiří napsal:

     Dobrý den, mám nějaké zkušenosti s keto i s počítáním kalorií; zdá se mi, že příjem energie je hrozně nízko, vzhledem k vaší práci.

     Když už počítat kalorie, tak si musíte uvědomit, že nemůžete jíst pořád málo, neboť tělo se snaží přizpůsobit podmínkám. Takhle si zničíte rychlost metabolismu.

     Dieta v sobě buď musí obsahovat dny, třeba každou neděli či každou druhou neděli, kdy zvýšíte příjem kalorií, aby se trochu nastartoval metabolusmus, nebo můžete třeba 14 dní mít kalorie nízko a 14 dní normálně a takhle to praktikovat dlouhodobě. Hubnutí je sice pozvolné, avšak funkční a dlouhodobě udržitelné.

     Neustále snižovat příjem a zvyšovat výdej je nesmysl; a obecně stejně dlouhou dobu, jakou jste držel dietu, vám pak bude trvat, než se dostanete na svůj původní bazál. U někoho to mohou být roky, kdy mají zpomalený metabolismus. To nikdo nechce. Dívky takhle třeba na rok i dva přijdou o menstruaci.

     A taky jde o to, zdali si příjem počítáte dobře, to je jiná věc. Pakliže to děláte správně, pracujete fyzicky, příjem máte skutečně takhle nízký, nedivte se, že nehubnete; máte totálně zpomalený metabolismus.

     Ale je to samozřejmě pouze názor.

  • Alena napsal:

   Asi nejíte pravidelně po 3hodinách přečtěte si Dukanova dieta nemusíte jí držet jen se trochu zorientovat na Facebooku jsou skupiny a tam každý rád poradí …jsou tam i jídelníčky mám vyzkoušeno…

   • Lucie napsal:

    Díky za radu. Nicméně bych si dovolila poznamenat, že Dukanova dieta není LCHF, takže možná s touto stránkou a řešeným tématem nesouvisí 🙂

    • Lucie napsal:

     Dobrý den, můžu se zeptat, jaký je rozdíl mezi Ducanovou a LC? Dukanovu dietu jsem kdysi držela, pomohlo mi to zhubout cca 10kg, ale nejdříve tak za 2-3 měsíce od začátku. Proto jsem se rozhodla pro LC, myslím, že mému tělu to vyhovuje. Dukana jsem ale nedokázala dlouhodobě udržet, pořád nemohu přijít na to, v čem jsou ty rozdíly.
     Zkoušela jsem i vaváženou stravu dle výživové poradkyně, ale 5x denně se prostě najíst nezvládám, pořád hlídat apočítat.

     • Lucie napsal:

      Dobrý den, o Dukanovu dietu jsem se nikdy nezajímala, takže neumím odpovědět, jaký je rozdíl s LC.
      Není to ale jedno, jaké to které stravování má označení? Najděte si vlastní způsob, který vám bude vyhovovat a bude vás posouvat ke kýženému cíli. Je přece jedno, jaké mají jednotlivá pravidla název 🙂 Důležité je, co konkrétně to dává vám a jak se na dané stravě cítíte. Držím palce 🙂

  • Sword napsal:

   Vela tuku bracho, nechaj telo spalit najprv vlastne zasoby,potom sa laduj tukom v strave. Uprav to nejak, jeden den v tyzdni daj hladovku. Syr pomenej. Neviem kolko vazis, ale ak nemakas intenzivne, 1g bielkovin na chudu vahu je az az.

  • Even napsal:

   Mozna by pomohlo ubrat te kavy se smetanou. Misto 5ti na dva ci jeden salek. A zkusit posilovnu.

 6. Alena napsal:

  Milá Lucie, se zájmem jsem si přečetla dotaz pana Pavla a jestli se nebudete zlobit, doplnila bych pro něj svou radu. Uznávám, že je to příliš troufalé, sama si se sebou nevím rady, navíc využívám vaše krásné stránky, ale nedá mi to. Pavle, vy toto stravování, kde rapidně omezíte sacharidy, nemůžete brát stylem, že ho vydržíte nějakou dobu. Vy musíte jíst tak, aby vám bylo dobře, neměl jste hlad nebo jiné potíže. Vím ze své zkušenosti, že když má člověk hlad a trápí se, že nemůže jíst víc než by chtěl, dlouho to nevydrží. A pak se stane, že i když shodíte během dvou měsíců, které máte jako zkoušecí dobu nějaké kilo, stejně nakonec od tohoto stravování ustoupíte a naberete víc kilo než jste shodil. Jak píše paní Lucie, jíte málo kalorií a zeleniny. Jste pracující muž, klidně si můžete přidat. Dříve jste jedl velká množství masa, zkuste k masu ke svým oblíbeným salátům další zeleninu, která vám bude chutnat a navýší objem na talíři. Navrhla bych třeba na plátky nakrájené ředkvičky, nahrubo nastrouhanou kedlubnu, celer, mrkev…To se mezi lupením ztratí, vy sníte více ve formě, která vás zasytí, jelikož zelenina obsahuje vlákninu. Nesmíte mít hlad, to je to nejhorší, co by vás mohlo potkat. Tělo pak vydrží i s minimem kalorií a nic z tuků nepustí ven. Přidejte i sacharidy, jezte prostě tak, aby vám bylo dobře. Nemusíte hubnout rychle, stačí pomalu. Vy jste svá kila vzal útokem a to není zrovna nejlepší řešení. LC není dieta, ale životní styl…

  • Lucie napsal:

   Aleno, moc děkuji za skvělý komentář. Podepisuju se pod něj 🙂

   • Konvalinka napsal:

    Zajímá mě, zda je mrkev povolená. Stejně jako č. řepa. V Ketodietě povolené nejsou. A jak papriky? Mně třeba po prvním týdny strašně chybí ovoce, jablko, pomelo…a prosím, jak si spočítáte, kolik gramů např. bílkovin je ve 100 gr tvarohu, nebo proteinů?
    Já nenávidím vejce. Nikdy si je nedělám. A prý pokud je nebudu jíst, nebudu hubnout. Není to hloupost?

    • Lucka napsal:

     To záleží na tom, jak k nízkosacharidovému stravování budete přistupovat a jak nízko chcete sacharidy držet. Obecně u LC neexistuje naprosto přesně daný soupis surovin, které ano a které ne. Nejde napsat, že když určitou surovinu budete jíst neomezeně, tak budete zákonitě zdravě hubnout. Stejně tak nejde napsat, že když si nějaké potraviny dáte občas trošku, že se hubnutí zastaví. Třeba takový česnek. Jeho obsah sacharidů na 100 g je hodně vysoký. Ale protože se používá spíše jako koření, v menším množství, nikdo nenapíše, že se do LC stravování nehodí 🙂
     Existují 2 přístupy k Low carb. U jednoho, kdy lidi drží sacharidy opravdu nízko a velmi striktně, se mrkev a řepa ve větším množství do stanoveného limitu asi moc nevejde. Jednotlivé suroviny je nutné vážit a sacharidy počítat. Přednost se pak ve stravě dává potravinám s nízkým obsahem sacharidů (zejména těm zeleným).
     U druhého přístupu, volnějšího, se středním a vyšším obsahem sacharidů, lze použít s rozvahou i mrkev, řepu, batáty, dýni atd. A také sem tam ovoce.
     Který způsob zvolit hodně záleží na konkrétním jedinci, na jeho cílech, potřebách, zdravotním stavu a způsobu života. A také velmi na tom, jak se stravoval dříve.
     Občas je to velmi složité a náročné, najít si tu svou správnou a fungující cestu. Někomu bude stačit vynechat všechny průmyslově zpracované suroviny, polotovary, cukr, sladkosti, slazené nápoje, pečivo a moučné přílohy. U takových lidí pak stačí dávat důraz na kvalitní a pestrou stravu, s velkým podílem zeleniny. U někoho ale tohle stačit nebude. Takový člověk pak musí sáhnout po razantnějším omezení. Ať už ve výběru používaných surovin, striktnímu vynechání ovoce, mléčných výrobků a třeba i dezertů z „povolených“ surovin, snížení podílů tuků, zařazení půstu, zvýšení či změně tělesné aktivity atd.
     Podíl obsahu jednotlivých živin (a tedy i bílkovin) najdete na všech výrobcích s etiketou, případně na internetu v různých kalorických tabulkách.
     Pokud nemáte ráda vejce, rozhodně je kvůli hubnutí jíst nemusíte. To je nesmysl 🙂 Ano, jsou snadným a rychlým zdrojem bílkovin a tuků. Ale ty lze získat i z jiných surovin, jako je třeba sýr nebo tuňák aj.
     Nevím, zda jsem v tom neudělala ještě větší zmatek 🙂 Ale moc moc držím palce, ať se dobře daří a novou stravu si užíváte bez stresů a naopak s chutí <3

  • pavel napsal:

   Já se nebráním žádné radě,ale potíž je v tom,že abych jedl tak a neměl hlad tak budu mít 150 kg a víc během chvíle.Na oběd abych se cítil sytý klidně sním celé kuře,bramborty a sklenici nakládaných okurek.Není problém večer u televize sníst celou šišku salámu,nebo 10 řízků,kilo buřtů.A pořád to nebude ono.Jenže s takovým příjmem kalorií to bude smrtící.Takže půlku života vlastně hladovím a půlku jím jak chci a váha mě lítá od 135-106.Zkoušel jsem asi 15 diet,zhubl z 132 kg na 106 a pak během měsíéce jsem opět 10 nabral.Jedl jsem pestru stravu vesměs zeleninu,kuřecí ryby,držel kalorie na 7000-8000 denně a zhubl za půl roku 20 kg.pak mě stačil týden a bylo 6 nahoře.Takže bud pernamantní hlad,nebo kila.Já např k obědu sním 150 gr kuřecí steak k tomu půl ledového salátu a dvě vejce jako volká oka.No a za cca hodinu mám opět hlad.Jenže co sníst.abych nebyl jak hroch.Zeleninu ,bezva,ale ta mě opět vydrží hiodinu a sacharidy vystrelí k nebi.Proto jsem si vybral ted tu low carb jelikož aspon i když mám hlad jím to co mě chutná a né ty dietní hnusy.Nedávno jsem si sestavoval jídelníček a zaředil tam jen kuřecí masio na grili,salát s mrkví a další věci a rázem díky zelenině bylo sacharidů 30g což je moc.Vždyt mrkev má na jen v 80 gr (což mě těžko zasytí) 6g sacharidů.Abych byl sytej musel bych jáí sníst kilo což tolik sacharidů,že si můžu dát dort.Vy mě také radíte to co je v přímém rozporu z lowcarb,kde je mrkev a kedluben zakázány.Je to zelenina s velkým obsahen sacharidů a pokud chci držet sacharidy na 20 gr za den (dostat se do ketozy),nemohu si toto dovolit.Jedině saláty a další zelené lupení.Je mě 50 let a diety držím cca 28 let takže vím celkem dost o fungování svého těla a můj dojem je takový,že prostě holt mám v genech být tlustý.A držet dietu bez pocitu hladu je nemožné a to se klidně vsadím,že nikdo není schopen mě sestavit jídelníček,abych nehladověl a hubl.A to se vsadím o cokoliv.

   • Michal B. napsal:

    Dobry den preji. Pravdepodobne mate Leptinovou rezistenci. Leptin je hormon ktery vylucujou tukove bunky a rika mozku kolik potencionalni energie se v nich uklada. Pokud je mozek rezistentni vuci leptinu, pak si mysli ze ma nedostatek energie a vysle signal doplnit energii. Z toho vypliva velmi casty hlad ikdyz s prominutim zerete jak cunik :). Dalo by se to prirovnat k ukazateli paliva v aute ktere prelepite paskou abyste ho nevideli. Porad pak budete tankovat palivo abyste meli jistotu ze dojedete do cile, ikdyz budete mit v nadrzi plno paliva. Zkuste pohledat na netu informace o Leptinove rezistenci. S pozdravem Michal B.
    ps: omlouvam se za text, pisu z mobilu

   • Kata napsal:

    Dobry den Pavle, nevim,odkud jste,ale jak ctu Vase trapeni tak vim,kdo Vam muze pomoci,podivejte se na internetu na pi Mudr Staňkovou,sidli na Praze 1,vezme Vam krev i moc a sestavi jidelnicek presne na miru pro Vas! Cena je zanedbatelna snad 2000 kc a je to lekarka a zadna alternativni lecba nebo dvacata dieta v rade,me zachranila zivot,zhubla jsem ze 140 na 89 kilo behem roku a diky ni mam prvniho syna (nyni je mi 31) dieta probihala pred peti lety a i kdyz jsem se po roce vratila k trosku neomezenemu jidlu,jojo efekt se nedostavil…zkuste to nastudovat a domluvit si se sestrickou navstevu,pi doktorka je strasne sympaticka – sestricka dela obcas chytrou 🙂 drzim Vam moc palce a mejte se hezky!

   • renata napsal:

    tak to chápu,jsem váš člověk

   • Míša napsal:

    Pavle, mám naprosto stejné pocity – když dodržet určité gramy, pak jedině pod tíhou hladovění. Nedá se najíst do syta ničeho, jinak by tabulky letěly do nebe, PŘESNĚ jak píšete!

 7. Alena napsal:

  Pavle, já vás chápu. Ale musíte postupovat pomalu, ubrat částečně z porcí masa a nahradit ho zeleninou. Jak budete mít hlad, tělo nic nevydá, všechno si ponechá, a vy i s menším příjmem jídla budete přibírat. Já jím denně sacharidy kolem 40 g, jsem v ketoze, sice hubnu pomalu, občas se to úplně zastaví, ale je mi dobře. Jím kořenovou zeleninu, tedy mrkev, celer, petržel i červenou řepu. Ne mnoho, ale tyto druhy mám ráda, tak je přidávám k zelenině, která má sacharidů méně a tím se to vyrovná. Nedržte se striktně doporučení, 30 g sacharidů je opravdu málo, zvlášť když vám to nevyhovuje. A nebojte se jíst zeleninu kvůli sacharidům, pořád je to daleko méně než mají přílohy. Vyberte si z rad ty, které vám vyhovují., znáte se nejlépe. Začněte pomalu ubírat z těch porcí, na které jste zvyklý, snižovat dávky postupně, přidat víc zeleniny a tuky, ty vás zasytí. Spočítejte si, kolik přijmete živin, třeba na kalorických tabulkách. cz, a pak ubírejte. Není to dieta, musíte najet na takové dávky, které budou menší, ale přesto dostatečné, abyste zasytil hlad. Jak budete hladovět, nic nezhubnete, právě naopak, přiberete. Mně trvalo 2 měsíce, než jsem pochopila, že musím jíst tuky, že musím jíst víc, než jsem byla zvyklá. Jak píše Lucie, každý jsme jiný, musíte si najít směr, který bude pro vás dobrý, i kdyby jste porušoval doporučení. Nebo pak je druhá možnost, rapidně zvýšit pohyb, tedy výdej, ale to s větší váhou bývá problém. Vypočítejte si na Lucčiných stránkách hodnoty makroživin, má krásnou tabulku. Klidně si nastavte sacharidy na 80 a pak až si zvyknete, můžete postupně ubírat. A nikdy se nesmíte dostat pod bazál a to si myslím, že vy určitě jste. To byl můj problém, až na dceřiny rady a neustálé upomínání jsem pochopila, že musím jíst víc než jsem byla zvyklá.
  Milá Lucie, moc se omlouvám, že vám fušuji do odpovědí, ale poznámka o mrkvi byla určena mně-:). A děkuji Vám za radu, vynechala jsem snídani, pouze jeden den, jsem na ni zvyklá, a váha ihned klesla. Budu občas praktikovat i nadále.

  • pavel napsal:

   Děkuji za rady,ale myslím,že se částečně špatně chápeme.Mě nynější low carb strava velmi chutná a zcela vyhovuje,jen prostě ty výsledky zatím nejsou.Jím to co se doporučuje,občas napodobím nějaký jídelníček co zde vidím.Hlad mám sice menší než když jsem držel dietu podle doktorů tj nizkokalorickou,ale pořád je.A ketoza no co vám budu povídat 3 týdny na 20 g sacharidů a dle lakmusových papírků ketoza nikde.Než něco začnu držet načtu o tom vše co se dá sehnat.O low carb vím,že jsou tři typy podle množství sacharidů.Já si vybral tu nejextrémnější.Vlákninu částečně dodávám psylliem a tuk mám škvarky,máslo a 33% smetanu do kafe + tučné tvrdé sýry.Bílkoviny pak vejce,maso,ryby.Proč zde píšu je skutečnost,že podle všech lidí bych měl mít za 3 týdny dole nejméně 8 kilo,ale já mám dvě navíc.To je to co mě irituje.Ne kvalita stravy.Ta mě chutná a je ok.

   • Katka napsal:

    Ja jsem to stravovani pochopila tak,ze ano snizit sacharidy a přidat tuky, ale asi bych viděla problém že si někteří představí, že sni mimo jine kilo škvarku a půl litru 33%smetany do kafe a divi se,ze nehubnou..všeho s mírou jak říkali naše babičky a bude to fungovat…jen můj osobní názor, žádná rada

   • Andrea napsal:

    Krásný den. Myslím ze vám tu radí všichni velice dobře.ve vašem případě bych si ztoho vzala pro zacatek jen jednu a to zvýšit příjem kalorií alespoň na 10000kj.vyhodit váhu a chvilku vydržet.pak zhodnotit výsledky a případně vyzkoušet další zmenu.moc vám držím palce

   • Jana napsal:

    Pavle drzim pesticky

   • Darina napsal:

    Pavel zrušte mliečne výrobky a smotanu do kávy. Namiesto toho pridajte mäso. Volá sa to aj Whole30 vyggoglite si o tom a zistíte že od mliečnych výrobkov sa priberá

 8. Jiřina napsal:

  Dobrý den. Mám dotaz. Měříte si také % tuků v těle? Mám za sebou sacharidove vlny v r. 2016. Shodila jsem 5kg. Bohužel také svalovou hmotu. Nepohlidala jsem si bílkoviny. Ale procento tuku mám cca 22%. Tak jen jestli bych zkusila jíst více tuků, tak asi poroste i to procento? Díky.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, nemusí to tak vůbec být. Jak už jsme si psaly v soukromých zprávách, doporučuji dotaz vznést v některé z odkazovaných FB skupin, kde vám odpoví více lidí na základě reálných zkušeností. Ať máte reálnější vzorek. Čistě má osobní zkušenost se ztrátou 13 % tělesného tuku nemusí být úplně vypovídající, protože se pohybujeme v úplně jiných číslech.

 9. Marie napsal:

  Dobrý den, začala jsem Low carb. Jen mi není jasné jestli mohu ovoce.. Někdy si ho totiž dám.. Hlavně když mám chuť na sladké, teď po necelých 2 měsíců Low carb, mi přijde neskutečně sladké. Děkuji za odpověď

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Marie, ovoce moc do Low carb nepatří. Maximálně jahody, borůvky, ostružiny, maliny. Ale velmi záleží, jak moc nízko chcete sacharidy držet. Někdo, kvůli inzulinové rezistenci, potřebuje mít sacharidy hodně omezené, jiný si může dovolit sem tam nějaké sladší ovoce a stále mu to bude fungovat. Takže záleží na vás, vašich potřebách a cílech.

 10. Šárka Lindovská napsal:

  Jsem diabeticka (mám typ diabetu 1 a picham si inzulín) a mám v plánu s touto nemocí bojovat pomocí low-carb stravy. Bohužel musím jíst 6x denně z důvodu potřeb inzulinovych per. Chtěla bych poradit jak rozdělit malinký počet sacharidů do 6 jídel.
  Jelikož jsem ještě nezačala, tak jsem se ještě chtěla zeptat co jak postupně vyřazovat. Asi nejdříve začít vyřazovat pecivo, rýži a další přílohy..a co se týče ovoce které je vhodné? A co sezónní potraviny řešíte je?

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Šárko, ohledně bližších informací se prosím přihlašte do FB skupiny Nízkosacharidové stravování pro boj s cukrovkou https://www.facebook.com/groups/1587219184644754/ , kde najdete spoustu informací, inspirace i odpovědi na vaše otázky. Nejsem lékař, nemám odborné vzdělání a velmi nerada bych poradila něco špatně. Držím palce, ať se daří 🙂

 11. Bára napsal:

  Zdravím, mám dotaz, dnes jsem snědla 1580 kcal z toho jsem odečetla jízdu na rotopedu a vyšlo mi 1321 kcal. Podle tabulek jsem měla 92 g bílkovin, 181 g sacharidy, 82 g tuky a 17 g vlákniny . Nevím zda je toto množství v pořádku když vážím 76 kg a měřím 163 cm. Práce lehká v kanceláři. Zajímá mně zda bych z něčeho měla ubrat a v něčem přidat.První týden jsem zhubla 1 kg druhý 1/2 kg a teď se mi to zastavilo a dokonce mám zácpu. Prosím poraďte co dělám špatně, už se mi moc stýská po kousku chleba nebo 1 brambory. Zelenina mi už leze snad už i ušima.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Báro, pokud držíte nízkosacharidové stravování, máte příliš mnoho sacharidů a podle udaných údajů i bílkovin.
   V uvedeném množství sacharidů nevidím problém si ten kousek chleba nebo 1 bramboru dopřát.
   Pokud bych mohla radit (a já na to opravdu žádný patent nemám), uberte na sacharidech a trošku i bílkovinách, přidejte na tucích. Ale hlavně – přestaňte tak striktně počítat. Protože to dlouho nevydržíte. Low carb je celoživotní náhled na stravu, ne jen krátkodobá jednoduchá zázračná cesta ke ztrátě mnoha kilogramu.
   Na zácpu pomáhá více pít, nebát se tuků, občas zařadit do jídelníčku něco s psylliem či lněným semínkem.
   Držím palce, ať je brzy lépe a váha se hne kýženým směrem.

 12. Lucie napsal:

  Dobry den,
  zajímal by me nazor na vlasske orechy, 30g na den udela hodně sacharidu podle kaloricke tabulky .Je vhodne je při Low carb konzumovat?

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Lucie,
   vlašské ořechy jsou v pořádku. Nemyslím, že obsahují až tak moc sacharidů. Dle mých údajů se jedná o 7 g na 100 g. Osobně ale raději používám pekany, mají pro mě příjemnější chuť, i sacharidů mají méně (4,5 g).

 13. Bára napsal:

  Zdravím, je mi záhadou proč jeden den mám o 1/2 kg méně na váze a druhý den opět o 1/2 kg více. Přitom mám stejný počet sacharidů, bílkovin i tuků a piji také stejně. Děkuji za odpověď. Bára

 14. Monika napsal:

  Dobrý den, a co když jsem vegetarián? Nevím si s tím moc rady. Děkuji

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, pokud jste vegetarián, budete to mít o něco těžší, ale ne nereálné. Jen budou ve vašem jídelníčku častěji zastoupené vejce a mléčné výrobky, případně i kvalitní a správně připravené luštěniny (i když ty do základního Low carb nepatří).

 15. Eliška napsal:

  Dobrý den, prosím jaká váha masa je správná, ta po upečení, dušení nebo za syrova. Např.stehno i maso je poloviční po úpravě než za syrova. Děkuji za odpověď. Eliška

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Eliško, správná váha masa je taková, která vás zasytí 🙂 Ale jinak se všechny potraviny počítají před tepelnou úpravou.

 16. Pavlína napsal:

  Dobrý den, chtěla by jsem začít, ale vůbec nevím jak si mám nastavit bílkoviny, sacharidy a tuky. Mohla by jste mi prosím poradit? děkuji

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, na této stránce si to můžete spočítat https://paleosnadno.cz/lowcarb/low-carb-kalkulacka/ Nicméně doporučuji si to moc nekomplikovat a nepočítat. Jíst pouze potraviny s nižším obsahem sacharidů a dosyta. K počítání se můžete obrátit až tehdy, když tenhle základní a přirozenější systém nebude fungovat. Protože vážit a počítat každé sousto je vážně psychicky hodně náročné.

   • Drahomira Nemethova napsal:

    Dobrý den, zajimalo by me, kde se da koupit haloumi, z ceho to je? Děkuji Drahomíra

    • Lucie napsal:

     Dobrý den, Halloumi je sýr původně pocházejí z Kypru. Tradičně se vyrábí z kravského a kozího mléka, ty běžně prodávané ale jsou spíše jen z kravského. Halloumi se dá koupit například v rámci řeckého týdne v Lidlu, nabízejí ho i větší supermarkety. Jeho oblíbenost kromě chuti tkví v tom, že se dá grilovat a opékat na pánvi, aniž by se roztekl jako jiné sýry.

     • Drahomira Nemethova napsal:

      Dobrý den, Lucie děkuji za rychlou odpověď, mějte se krasne

     • Lucie napsal:

      Dobrý den, Drahomíro, rádo se stalo, mějte krásný den

 17. Jolana napsal:

  Dobrý den jen jsem se chtěla zeptat jesli Nízkosacharidová dieta je vhodná pro člověka se špatnou slinivkou nebo raději ne?Pro diabetiky asi v pořádku ale děsím se těch tukú.děkuji za názor

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Jolano, nejsem lékař, nejsem ve vaší kůži. Proto neumím odpovědět, ač bych moc chtěla 🙂 Musíte sama vyzkoušet. Někomu je na LCHF dobře, jinému to působí obtíže. Neexistuje jedna jediná správná strava, vhodná naprosto pro všechny. Osobně bych to zkusila, s tím že bych dávala přednost tukům tepelně neupraveným, vyhýbala se ve větší míře ořechům a semínkům, byla bych opatrná s přemírou tučných mléčných výrobků. Držím palce, ať je dobře 🙂

 18. Šárka napsal:

  Dobrý den, začala jsem s mamkou držet tuto dietu LCHF a zhubla sem ze 75kg na 72kg za 2 měsíce hurá! Jenže všechna sláva polní tráva, Vážím se vždy ráno po toaletě nahá, včera jsem měla ještě jako celý týden těch 72 kg a dnes ráno 74 kg. Myslela jsem že se mi rozbila váha tak jsem letěla vyměnit baterii ale nic se nezměnilo pořád váha ukazovala 74 kg. Prosím o vysvětlení vůbec to nechápu abych přes noc ztloustla o 2kg více když jím pořád naprosto stejně. Řídím se podle sacharidů snězených,bílkovin a tuků zde v PC . Jsem z toho nešťastná že moje dvou měsíční snaha je fuč. Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký zbytek dne. Šárka

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Šárko. Nejdřív se v klidu nadechněte a vydechněte 🙂 Určitě jste neztloustla přes noc 2 kila tuku. U žen je naprosto normální výkyv váhy až 4 kg. Velký vliv na to mají hormony a fáze měsíčního cyklu, občas také slanější jídlo či alkohol. To, co vaši váhu změní, ale není tuk, jen voda. A ta za pár dní většinou zmizí. Takže buďte v klidu, vaše dvouměsíční snažení se zcela neztratilo 🙂

 19. Šárka napsal:

  ještě chci dodat ohledně jídla, za celý den. bílkoviny 65g sacharidy 97g tuky 89g. oni sacharidy jsou téměř ve všem.

  • Lucie napsal:

   97 g sacharidů je na Low carb poměrně dost. Tady bych zkusila ubrat tak na 70 g a naopak navýšila mírně tuky.

 20. Mirka napsal:

  Dobrý den. O LCHF jsem se dozvěděla nedávno v souvislosti s hledáním alternativy odlehčené a hlavně nesladké stravy pro přítele, kterému zjistili diabetes. LC se mi jeví jako velmi vhodná a pro přítele „zkousnutelná“. I kdybych se měla zpočátku pouze inspirovat. Vyhledávám tedy informace a napadly mě jisté suroviny, které nejsou nikde v jídelníčcích použité, ale přesto nejsou v „zakázaných“ skupinách. Jedná se mi o jáhly a pohanku. Jsou vhodné? A ještě mě napadl v souvislosti s ovocem dotaz na ananas a vodní meloun. Pochopila jsem, že v LCHF je povoleno pouze bobulové ovoce, ale ananas je považován za velmi dietní, a hubnutí podporující, a meloun je zelenina…. 🙂

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Mirko. Jáhly a pohanka se nepoužívají z důvodu vysokého obsahu sacharidů, stejně tak ananas (je považován za dietní z důvodu obsahu některých enzymů, ale do LCHF se nehodí). Obdobně je na tom i meloun. Sice nemá až tak vysoký obsah sacharidů, ale většinou ho člověk sní tolik, že se ty sacharidy rychle naskládají. Všechno se odvíjí od toho, jak vysoko si nastavíte hranici pro příjem sacharidů. Pokud výš, pak se do vaší stravy vejdou i některé jinak vynechávané suroviny. Nicméně u diabetu bych se do vysokých dávek nepouštěla.

 21. Ivets napsal:

  Zdravím vás Lucko A všechny ostatní kteří se k diskuzím připojuji
  Měřím 168 cm nyní vážím 68 kg vždy jsem se stravovala víceméně bez tuku ,ale měla stále chuť na sladké .nyní jsem měsíc na ,ale váhami dolů nejde ba naopak 3 kg nahoru i centimetry jdou nahoru .můj cíl je 60 kg
  Makra mám nastavena dle tabulky

  B68g
  S50g
  T100g
  Poraďte prosím co dělám špatně moc moc děkuji za rady Iv.

  • Lucie napsal:

   Zdravím, Iveto. Tohle je tak komplexní a složité téma, že vám nikdo jen tak z patra na dálku správně neodpoví. Možná si vaše tělo myslí, že ideální váhu máte, ač je vaše hlava přesvědčená o něčem jiném. Možná jste už držela tolik diet, že než začne Low carb fungovat, bude to chvíli trvat. Možná špatně zadáváte živiny a ve skutečnosti jíte moc, nebo naopak málo. Možná moc sportujete a málo odpočíváte. Možná špatně spíte, máte moc stresu, mění se vám hormony… Variant je tolik. Naše těla nejsou stroje, nefungují podle tabulek. Pokud by to tak bylo, všichni na světe by byli štíhlí 🙂 Asi jsem neodpověděla, tak jak jste doufala. Ale bohužel jinou odpověď neznám. Každopádně držím palce.

 22. Zdeněk napsal:

  Dobrý den Lucinko, jak je možné že smetana 16% má B 1,74 g – S 2,40 g – T 9,66 g
  bílý jogurt 3,7% má B 5,27 – S 5,94 – T 5,00 předpokládal jsem, že kysanka 16% je mnohem tučnější nežli bílý jogurt 3,7%. Nemůže to být chyba? Díky za odpověď a pěkný den.

 23. Zdeněk napsal:

  Lucinko,móc se omlouvám ale já Vám to měl rozepsat takto: Dám si kelímek bílého jog. t.j.135g = B 5,27 S 5,94 T 5,00 ale smetana 16% 60g má pouhé B 1,74 S 2,40 T 9,66 jasně jogurtu zblajznu 1x tolik co smetany ale mnohem víc mně zasytí nežli ten jogurt, po jogurtu mám pocit že jsem nic neměl. A co je tedy lepší konzumovat a zdravější? Díky a ještě jednou se omlouvám. Zdeněk

  • Lucie napsal:

   Čím více daná porce obsahuje tuku, tím je sytivější. Nelze ale napsat, že jedno je lepší nebo zdravější než to druhé. Osobně potraviny střídám, podle chuti a potřeby.

 24. Pavla Luterová napsal:

  Dobrý den Lucko, chtěla bych začít s Low Carb, ale mám otázku. Píše se“snížit sacharidy, navýšit tuky“…Neustále mám v hlavě zafixováno jíst nízkotučně, hodně ovoce, atd…Mám si to v reálu skutečně brát tak, že vysadím sacharidy a ty tuky navýším tím, že nebudu jíst nízkotučně, ale tučně, na chleba si natřu víc másla, jogurty pěkně poctivé, prorostlý bůček, ořechy atd. a samozřejmě hodně zeleniny…nebo co si mám přestavit pod “ navýšit tuky“, jak je navýšit? děkuji Vám za odpověď, Pavla

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Pavlo, víte, v posledních několika desetiletích se tvrdilo, že tuky jsou příčinou mnoha onemocnění. Jenže se pomalu zjišťuje, že to až tak pravda není. Ten hlavní problém je spíše v průmyslově zpracovaných a pro člověka nepřirozených potravinách, plných chemie, ztužených tuků, barviv, škrobů, zvýrazňovačů chutí apod. A to ty odtučněné věci jsou.
   Nelze říct, že jedinou správnou stravou pro všechny lidi na světe je Low carb, s nízkým příjmem sacharidů a vyšším obsahem tuků. To bych lhala. Ale pro mnoho lidí to tak skutečně je. A pak je nutné se zaměřit na kvalitní tuky. Nemusí (a ani nemělo) to být tak, že se vám jídlo bude koupat v oleji, budete se každý den cpát bůčkem a škvarky. Spíš se člověk musí tuků přestat bát, zařadit do stravy potraviny typu olivy, olivový olej, máslo, ghee, kokos, avokádo, maso, ryby, mléčné výrobky, ořechy… U všeho je ale hodně důležitá kvalita. Pokud tučné maso nebo třeba slanina, tak z dobrého zdroje, ne ta co se běžně prodává v obchoďáku.
   Takže konkrétně – ke snídani třeba kávu s troškou šlehačky nebo tučný bílý jogurt s ořechy a skořicí, k obědu pečeného lososa s upečenou zeleninou a domácí majonézou, k večeři salát s grilovaným kuřetem, avokádem a zálivkou z olivového oleje a třeba parmezánu s bylinkami a sušenými rajčaty. A to máslo klidně taky, jak píšete. Jen ne namazané na klasický chleba. Ten do Low carb díky vysokému obsahu sacharidů nepatří 🙂

 25. Ladislava napsal:

  Dobrý den, nějak mi nejde do hlavy, jak můžu shodit přebytečný tuk, když ho díky Low carb ve stravě mám navýšit? Děkuji za odpověď.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, naše těla ale nefungují tak, že když nejíte tuky, tak hubnete, a že když je jíte, tak tloustnete. Je to spíše o celkovém kalorickém příjmu, kvalitě surovin a HLAVNĚ o fungování hormonů. U mnoha lidí je nadváha způsobena inzulinovou rezistencí související s prudkými výkyvy hladiny glukozy v krvi. Výhodou stravování s vyšším obsahem tuku a naopak nižším co se týká sacharidů je právě to, že cukr v krvi tak „nelítá“ jako u klasické běžně doporučované stravy s cca 55% podílem sacharidů. Většina lidí se pak cítí déle sytá a méně unavená, nemají tendenci během dne neustále něco „uždibovat“, vystačí se 2-3 jídly denně. To, že se navyšují tuky, není nutné hned vidět jako talíř plný bůčku a slaniny. Naopak, hlavními surovinami by měly být třeba olivy a olivový olej, avokádo, kokos, tučné ryby (např. losos, makrela), ořechy, mléčné výrobky apod.

   • Ladislava napsal:

    No vidíte a všude čtu a slyším, že se má jíst 5 krát až 6 krát v malých dávkách, proto se v tom trochu ztrácím no. Ale jinak děkuji za odpověď.

    • Lucie napsal:

     Ano, tahle strava jde proti mnoha dosavadním doporučením. To máte pravdu 🙂 Nejlepší cesta je to zkusit a vyhodnotit sama za sebe. Držím palce, ať už se rozhodnete jakkoliv 🙂

 26. Pája N. napsal:

  Zdravím Lucko 🙂
  Musím říct, že Vaše stránky jsou bezva, moc užitečných informací – děkuji mnohokrát :)) Jsem v této stravě začátečník a sáhla jsem po ní hlavně kvůli hubnutí. Po měsíci v ketoze mám dole cca 9 kg. Ale jak jsem tak četla je celkem důležité i % tuku v těle…tak huráá pro lepší váhu která to umí změřit 🙂 Ale proč píšu…našla jsem na internetu sušené maso Indiana Jerky. Říkám si zda by to nebyla vhodná občasná svačinka např. do práce ( dělám 12tky denní/noční) .. Co myslíte, mohu to zkusit? složení viz odkaz https://www.jerky-shop.cz/cs/jerky-original-25g1ks-hovezi-susene-maso

  • Lucie napsal:

   Zdravím, Pájo 🙂
   Mám radost, že se vám stránky líbí a že tu nacházíte zajímavé informace. Velká gratulace k tak velkému váhovému úbytku! Skvělá práce.
   Sušené maso je skvělou variantou svačinek či jídla na cesty. Osobně bych ale doporučovala najít jinou značku s „čistějším“ složením (tady je soja, maltodextrin aj.), nebo si udělat sušené maso doma (třeba tady, klidně s jiným ochucením https://paleosnadno.cz/recept/susene-maso-po-thajsku/).

   • Pája N. napsal:

    Děkuji za rychlou odezvu Luci 🙂 Děkuji za gratulaci, doufám, že ještě nějaké to kilčo půjde dolů, tedy nedoufám – věřím 🙂 Mockrát díky za recept, upřímně mě vůbec nenapadlo, že se to dá udělat v „obyč“ domácí troubě. Paráda 🙂 určitě vyzkouším.

    S pozdravem a přáním krásného dne

    Pája N.

 27. Alena napsal:

  Dobrý den,
  jsem již 14 dní v ketoze (dle papírků KETOPHAN) a stále nehubnu, naopak 0,5kg nahoře. Čím to prosím může být? Je to silně demotivující….
  Děkuji za odpověď.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Aleno, příčin může být hodně Malý nebo velký kalorický příjem, nedostatek spánku, stres, přechod z příliš rozdílné stravy aj.) a na dálku se jen těžko hledá příčina. Předně je dobré uvést, že ketóza není zárukou hubnutí. Nicméně 14 dní je velmi krátká doba něco vyhodnocovat. Navíc, u žen během cyklu váha naprosto běžně kolísá až o 3 kg, takže bych se kvůli 500 g gramům neděsila.

 28. Božena napsal:

  Zdravím Lucko, osobně jsem z této „diety“ max. spokojená! Sice hubnu pomaleji v mém věku át nežli ti mladí kterým vše funguje ještě na 100% ale hubnu. 30-40dkg týdně. Je mi jasné že snáz a rychleji hubne člověk s obezitou nežli s nadváhou, můj případ, 8kg nadváhy. Hřeším v přílohách, neumím si představit jídlo bez přílohy ,bramboru 50g nebo 50g chléb. Je to málo ale mně to stačí, jde o zvyk víc už bych ani nesnědla. Jiné přílohy si nedávám, vše ostatní má hodně sacharidů. Jen mně překvapuje že i zdravá zelenina má poměrně dost sacharidů o ovoci nemluvě. A ovoce bych mohla jíst po kilech miluji ho, ale bohužel nemohu v této „dietě“. Také mi dělá problémy neustále vymýšlet jiná zdravá jídla. Více méně jím pořád to samé. Přeji Vám příjemný zbytek dne. Božena

  • Lucie napsal:

   Boženko, neberte to jako dietu, nerozdělujte potraviny na zdravé a nezdravé 🙂 Spíš se na Low carb dívejte jako na jeden z přístupů ke stravování, jako na životní styl. A na potraviny jako na živiny, které vašemu tělu dělají dobře a které ne. Protože to může být u každého naprosto úplně jiné. Pro vás je to třeba omezené množství brambor, někdo se jim naopak raději vyhne, protože u něj spustí „žravou“. Udělejte si to tak, aby vás to posouvalo k vytyčenému cíli, ale bylo to pro vás příjemné a vy nepočítala každý den, kdy už to konečně skončí.
   Vaše výsledky značí, že na to očividně jdete dobře 🙂
   S tím vymýšlením jídel – inspiraci najdete naprosto všude. Jakmile se člověk odprostí od zažitých zvyklostí, že třeba ke kachně nutně musí být knedlík, nápady se jen pohrnou. Zatím doufám trošku pomůžou i moje stránky a případně aplikace s recepty.
   Mějte se krásně. Držím palce, ať vám to i dál takhle krásně hubne 🙂

 29. Markéta napsal:

  Dobrý den,
  rozhodla jsem se začít se sebou něco dělat, shodit pár kil ( čti hodně kil…:-D) a hledala jsem růzmé diety a způsoby stravy. LOW CARB mě velmi zaujala. Ale já miluji sladké. Chci se zeptat, jestli je to vhodné, jak dlouho může přibližně trvat přechod z normální stravy? já třeba si nedám Cappuccino bez cukru..To mi nechutná. Klasického turka ano. K snídani jsem třeba zvyklá si dělat kaše s ovocem, chia,oříšky… A ke všemu mám práci snů- prodávám v obchůdku s čokoládou 😀 Tak se ptám- co a jak dělat? 🙂 Jestli bude lepší dodržovat zdravou stravu, nějaký sport a pak si bez výčitek dát kávu s cukrem…:-P
  Děkuji

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Markéto,
   víte, ona závislost na sladké chuti je také závislost 🙂 Údajně cukr dráždí stejná centra v mozku jako kokain. I proto odvyknutí si na cukr je tak trošku (pro někoho ne jen trošku) klasická odvykačka, se všemi symptomy.
   Jestli se ptáte mě osobně, co dělat, tak do toho rozhodně jděte. Naplno zkuste Whole30, sama po měsíci vyhodnoťte výsledky a podle toho se rozhodněte. Nečekejte procházku růžovým sadem, změnit zajeté zvyklosti není snadné. Ale většina lidí po skončení programu uvádí, že jim ten měsíc hodně napověděl o nich samotných a ukázala další cestu stravování.
   Za mě je prostě cukr něco, čeho je v naší stravě nadbytek a co souvisí s mnoha civilizačními chorobami. Ten „nepřecvičíte“. Nejde totiž jen o kalorie, ale také o hormonální a výživový vliv jednotlivých makroživin. Ale jak píšu výše – zkuste to sama a vyhodnoťte. Protože moje zkušenost a přesvědčení je moje. Vy si musíte dojít k vlastnímu. Každopádně moc držím palce 🙂

 30. Honza napsal:

  Dobrý den Lucie,

  nejdřív musím pochválit vaše webové stránky a srozumitelné recepty. Prostě paráda!

  Mám dotaz ohledně základních surovin pro Low Carb stravovací styl. Při běžném stravovacím stylu má doma člověk vždy základní suroviny jako jsou mouka, těstoviny, rýže, brambory, pečivo, „něco“ na chleba, cukr, med, vejce, jogurty, nějaká ta sladkost, káva, čaj, mléko, džus atd. Prostě kdykoliv přijde člověk domů, tak k tomu jídlu něco zaručeně splácá. Jak by měl vypadat základ pro Low Carb, aby bylo vždy možné něco připravit a člověk nenarazil na to, že mu chybí něco naprosto základního?

  V receptech jsem zachytil pár surovin, které se opakují: ghee, kvalitní kakao, ořechy, kokosové mléko, mandlová mouka… Bylo by možné na toto téma napsat třeba krátký článek, popř. odpovědět tady v komentářích?

  Mockrát děkuji a těším se na další skvělé recepty!

  Honza

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Honzo,

   moc děkuji za pochvalu stránek. Mám vždycky z podobných zpráv obrovskou radost. Je super vědět, že všechna ta práce za to stojí, že recepty a informace někomu dobře slouží 🙂 Takže moc moc díky.
   Základní suroviny jsou hodně podobné jako u běžné stravy. Vím, zní to asi divně, ale MĚLO by to tak být. Všechny ty specialitky jsou navíc, na zpestření. Opravdu není nutné mít na stálém jídelníčku mandlovou mouku, kokosové mléko, kakao, ořechy atd. Základem by měla být hlavně zelenina (různé druhy, ideálně místní sezónní, pořádné porce), vejce (ideálně s označením 0 nebo 1, tedy bio a volný chov), maso (opět ideálně z dobrého zdroje), mléčné výrobky (nejlépe tučné), kvalitní tuky (olivový olej, sádlo, ghee), koření. Všechno ostatní není nutnost, spousta lidí funguje i bez toho. Takže doporučuji začít bez toho a případně postupně dokupovat. Třeba kokosový olej a mléko, psyllium, lněné, slunečnicové, dýňové a sezamové semínko, mandlovou a kokosovou mouku, jablečný ocet, tamari sójovou omáčku nebo coconut aminos… Víc mě nenapadá 🙂 Snad jsem trošku pomohla.

  • Kateřina napsal:

   Ahoj Honzo, také jsme s přítelem ještě začátečníci a první 3 týdny to byl chaos a denně dokupování v obchodě, ale teď už si to začíná sedat.
   Už vím, co využíváme víc a co je třeba pro nás to co víc jíme a co mít.
   Vydržte začáteční chaos a zbytek se vytřídí sám 🙂
   Hodně štěstí.

 31. Radka napsal:

  Zdraví Lucko, miluji jogurty ale všechny ty tučné jsou sladké a ovocné, nikde nenarazím na jogurt bílý aby byl také tučný a nesladký jako ty ovocné např.Florián, ten má 8,5 % tuku ale bílý neexistuje! Tak místo jogurtu baštím 16% kysanku-smetanu. Jenže, jíst pořád to samé není také to pravé ořechové! Přeji příjemný zbytek dne. Radka

  • Lucie napsal:

   Zdravím, Radko. Zkuste se v obchodech podívat po smetanových nebo řeckých jogurtech. Prodává je například značka Choceň, Kunín, Madeta atd. Osobně nejraději kupuji řecký jogurt z Lidlu v kilovém balení (zejména když dělám domácí lučinu a potřebuji větší množství).

 32. Zdenka Pelechova napsal:

  Existuje prosím někde nějaký jídelníček?

 33. Jirka napsal:

  Dobrý den,
  chtěl jsem se zeptat zda se může v LCHF pít voda s kapkou citronu(samozřejmě bez cukru)?

 34. Lenka napsal:

  Dobrý den, prosím o radu, low carb drzim tyden a uz mam 3 kg dole. Momentalne vazim 80 kg na 165 cm, je mi 28 let. Podle vasi kalkulacky jsem zjistila, ze jim mnohem mene bilkovin a masa a muj kaloricky prijem je asi o dost nizsi nez by mel byl. Jim hodne, ale prevazne zeleninu, vejce a syry. Obcas tucne bile jogurty , cottage. Ovoce nejim vubec, to jsem nikdy moc nemusela. Problem je v tom, ze nejim maso uz nekolik let. Sojove vyrobky mi docela chutnaji. Myslite, ze se takhle muzu stravovat nebo je to maso opravdu nutne? Rada bych dala jeste 10 kg dolu. Trochu se v tom placam, nerada bych shazovala misto tuku svaly. Dekuji za odpoved

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, abyste udržela svalovou hmotu, dostatek bílkovin je nutný. Na druhou stranu ale nikdo netvrdí, že musí být nutně z masa. Vejce, mléčné výrobky a omezeně luštěniny (a za předpokladu jejich správné přípravy) jsou naprosto dostačujícím zdrojem kvalitních bílkovin. Jen soje se raději vyhněte.

 35. Stáňa napsal:

  Dobrý den Lucinko,spočítala jsem si že při pomalejším hubnutí bych měla zkonzumovat 1362 kcal denní příjem. U bílkovin to dokážu 64-70 g a tuků 80-100 g ale u sacharidů to prostě nejde! Měla bych jich sníst 60 g ale já se pod 80 až 90 nedostanu.Oni ty potvory jsou mimo vody snad ve všem, dokonce i ve zdravé zelenině která obsahuje spousty vody! Půjdou mi kg dolů i při tomto množství? Děkuji za odpověď s příjemným zbytkem dne.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Stáňo, na tohle vám nikdo nebude moct odpovědět, to musíte vyzkoušet sama 🙂 Na někoho to fungovat bude, na někoho ne. Myslete také na to, že výsledky z kalkulačky jsou JEN orientační. Není to žádné dogma a přesná čísla. Nelze na dálku přesně určit, jak funguje vaše tělo, jakou má kalorickou potřebu. Vyzkoušejte to a uvidíte. Každopádně držím palce 🙂

 36. Zdravím Lucinko je mi 62 let měřím 156 cm a vážila jsem 92 kg ,tak jsem zvážila situaci a pustila se do stravy založené na ketoze !! Je super,že se snažíte tak úžasně radit ,vaše jídelníčky a nabídka jídel je super,díky moc! Držím sacharidy do 25g, tuky 110g vlákninu do 25,a bílkoviny kolem 90g a kalorie do 1250 kcal,trochu mi vadí ,že přesto ,že nejím nic z nepovolených potravin,stane se že keto phan papírky jsou někdy úplně světlounké!!! Čím to může být?? Poradíte?? Meloun a jahody obojí je v nedoporučených potravinách,ale domnívám se ,že při porušení se jen zruší ketoza a musí se znovu nastartovat pokud se tato letní papáníčka snědí jen jednou za čas,mám pravdu???Za necelé 3 týdny mi váha klesla o 4 kg a mám z toho radost,přeji hodně spokojených čtenářů,já jsem více než spokojená,díky !!!!

  • Lucie napsal:

   Zdravím, Mílo. Moc děkuju za pochvalu stránek. Mám velkou radost, že se líbí.
   Keto papírky podle mě je zbytečné řešit, pokud hubnete. Ono je to s nimi trošku složitější, než to na první pohled vypadá. Jediné relevantní výsledky jsou totiž z krve. Ketony v moči se mění v závislosti na mnoha faktorech, jako je třeba aktuální stav trávení, míra pití, denní doba, fáze ketozy atd. Správně by měla barva v pokročilé fázi ketozy spíš světlat, ale stejně tak to může být ukazetel, že už vlastně v ketoze nejste. Což pro někoho může udělat i vyšší příjem bílkovin.
   Za mě – na papírky se vykašlete. Pokud hubnete, cítíte se dobře a nemáte hlad, tak je barva počůraných papírků úplně jedno 🙂
   A to s tím ovocem – někdo si může sem tam ovoce dát a nic mu to neudělá. Jinému to spustí chutě na sladké. Velmi také záleží, jak jste na tom s inzulinovou rezistencí, což většina lidí moc neví. Takže to musíte sama vyzkoušet, co to s vámi udělá 🙂 Univerzální odpověď neexistuje.

 37. Lucie napsal:

  Dobrý den Luci,
  moc moc děkuji za Vaše stránky, které jsou velmi přínosné!
  Cca poslední 3 měsíce bojuji s váhou, při pokusech o zdravé stravování jsem přibrala během 3-4 týdnů 9kg (ze 63 na 71/72). Obrátila jsem se proto na odbornou pomoc, ale chtěla bych se zeptat na Váš názor. Protože už mám něco načteno a vím, že sacharidy pro nás nejsou nejlepší, vyhledala jsem paní, která staví jídelníčky bez příloh. Ovšem jídelníček mi nastavila na +/- 1100 kcal (bazální metabolismus mám cca 1450) a makroživiny: bílkoviny – 175-200, tuky – 30-50, sacharidy – 30-50 (každý den se pohybovali trošku jinak, ale bylo to v těchto mezích). Chtěla bych se zeptat, zda je takov nadměrrný příjem bílkovin vůbec zdravý, zda není škodlivý tak nízký kalorický příjem a zda je možné omezit příjem tuků i sacharidů zároveň na tak malé množství? (Pozn. jídelníček mám pouze na dobu, než se dostanu na svoji váhu) Chtěla jsem původně jídelníček s hodnotami odpovídající stylu LCHF, ale paní mi řekla, že čím víc tuků sním, tím více uchráním ten svůj před spálením, je toto tvrzení pravdivě? Tím se chci zeptat i na další dotaz, zda je opravdu LCHF vhodné k redukci tuků (mám v těle 30%, 72kg)? Jsem si vědoma toho, že tělo nemusí reagovat na změnu hned, zvlášť když beru hormonální antikoncepci, ale způsob LCHF mi vyhovuje, protože jako závislák nemám chutě na sladké v takové míře.
  Děkuji moc za zodpovězení dotazů, je málo lidí, na které se lze obrátit aby znali pravdivé odpovědi.
  Hezký zbytek dne.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Luci,

   já bych moc ráda poradila a pomohla, ale nejsem žádný odborník. Jen fušuju tak trošku do receptů. Na výživové poradenství nemám potřebné vzdělání, proto mi nepřísluší jakkoliv fundovaně radit.
   V oblasti výživy a hubnutí existuje mnoho rad a teorií, jak na to jít. Nejde říct, že jen jedna z nich je správná a funkční naprosto pro všechny. Každý si musí najít tu SVOJI cestu.
   To, co popisujete, je klasická dieta založená na vysokém příjmu bílkovin. A za mě už opravdu příliš vysokém. Pokud máte zdravý organismus, asi vám takovéto navýšení krátkodobě neublíží, ale určitě se vám velmi rychle zprotiví.
   Navíc máte nastaveno extrémně málo kalorií. Předpokládám, že tak opravdu zhubnete. Ale jsem bytostně přesvědčená, že po skončení diety vše rychle naberete zpět, plus s pár kily navíc.
   Pokud je vám na LCHF dobře, držte se toho 🙂
   Lépe bohužel poradit neumím.

 38. Jirka napsal:

  Dobrý den,
  chtěl jsem se zeptat zda se může při low carb z mléčných výrobků i tučné pomazankove máslo myslím tim kvalitní(jihočeské nebo chocenske)??
  Děkuji,Jirka.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Jirko, no to záleží, jak moc přísně Low carb dodržujete. Pomazánkové máslo většinou obsahuje nějaký škrob, má poměrně vysoký obsah sacharidů. Jako u mnoha jiných věcí – záleží na vašem uvážení a na množství. Absolutně u žádné potraviny nelze říct „Tahle naprosto bez omezení a tahle naprosto nikdy v žádném množství.“ Osobně bych asi dala přednost jinému výrobku, ale pokud si ho dáte občas a ne na kila, tak směle do něj 🙂

 39. Jirka napsal:

  Dobrý den Lucko,
  chtěl bych se ještě zeptat nebo vědět názor na lchf 6+1,6dní lchf+1volný den(cheat den)?
  Četl jsem názory odborníků že při low carb je dobré jeden volný den,kdy se nedodržuje lchf.
  Že je to dobré pro nastartování těla k dalšímu hubnutí?
  Můžu znát názor na toto téma..
  Předem děkuji 🙂
  Jirka.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Jirko,

   ano, také jsem to četla. Na kolik to skutečně pomáhá hubnutí, neumím posoudit. Nicméně je dle mého nutné přihlédnout i k psychice každého člověka. Pro někoho může být 1 volný den osvobozující. Pro jiného je to zase nebezpečí, že sklouzne k předchozímu stravovacímu vzorci a špatně se mu bude vracet. Takže tohle musí každý zvážit sám za sebe.

 40. Marek napsal:

  Dobrý den Lucie

  Zhruba týden se stravují Nízkosacharidově,mým cílem je zhubnout 10kg,makroživiny mám zatím nastavené-Bílkoviny 100g,Sacharidy 100g,Tuky 120g,rád bych navýšil Tuk na úkor Sacharidu.Je nějaká maximální dávka Tuku kterou lze denně přijmout?Hodně sportují (cyklistika) a mám fyzický náročnou práci.Může být tohle stravování vhodné pro mě?Ještě mám poslední dotaz,dost často se musím nutit k jídlu (nepociťují hlad nebo ho dokážu potlačit),je to normální?Když už se najím mám bolest hřicha.Maso moc nejím,jídelníček mám založený hlavně na Mléčných výrobcích (Tučné Sýry,Tučný Tvaroh,Zakysaná smetana 16%),občas Konzervované Ryby v oleji a Olivy. V omezené míře Ovoce a Zelenina.Jaký máte celkový názor na můj dotaz. Děkuji za odpověď ,Marek

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Marku, moc ráda bych poradila, ale… Nejsem výživový poradce, jen informovaný laik.
   Za mě máte živin spíše málo, pokud hodně sportujete a máte fyzicky náročné zaměstnání.
   Maso nutností určitě není. Jen pro vás bude možná složitější naplnit stanovenou denní dávku bílkovin.
   100 g sacharidů je nízkosacharidovou stravu poměrně hodně. Z čeho je získáváte, když jíte jen omezeně zeleninu? Ta by měla tvořit základ jídelníčku.
   Pokud nemáte hlad (je to v začátcích celkem běžné), nutit se do jídla vyloženě nemusíte. Ale zase ho nepotlačujte, jak píšete. LC není hladovka 🙂
   Každopádně držím se změnou stravy palce.

 41. Marek napsal:

  Zdravím Lucko.

  Předem děkuji za odpověď.Co se týče Bílkovin nemám problém naplnit denní dávku 100g pokud je v mém případě dostačující,viz. můj předchozí dotaz.Ptáte se odkud čerpám Sacharidy;Rajčata,Kedluben,Jablka.Pišete že nejste výživový poradce,přesto máte pro mě nějaké doporučení ve skladbě živin když se dozvídám že jich mám v jídelníčku málo.V kalkulačce mi vyšlo tohle když bylo zadáno střední aktivita;Optimální hubnutí:2770kcal,Bílkoviny 100g,Sacharidy 100g,Tuky 220g.Rizikové hubnutí:1810kcal,Bílkoviny 100g,Sacharidy 100g,Tuky 113g.Chápu je to jenom orientačně.Je nějaká horní hranice příjmu tuku u Nízkosacharidove ho stravování?Moje nacionálně;42let,výška 180cm,váha 82kg.Jak dlouho může trvat přechod na Nízkosacharidovou stravu z běžného stravování.Celkem hodně otázek,vid?Snad mi v rámci možností dokážeš odpovědět.Moc děkuji

  S pozdravem Marek

  • Lucie napsal:

   Zdravím, Marku,

   nemám doporučení, jen nasměrování 🙂
   Píšete o hubnutí (což při vámi uváděných mírách nevidím zrovna jako úplně potřebné, ale do toho vám nechci mluvit), zároveň ale také o fyzicky náročné práci a častém sportu. Proč si tedy potom nastavujete střední aktivitu? Viděla bych ji reálně spíše výše. Ale přesně jak píšete – je to všechno JEN orientační. Naše těla nejsou stroje, každé funguje trošku jinak. Nelze na ně aplikovat tabulky a grafy.
   Ptáte se mě na horní hranici tuku. Každý ji bude mít někde jinde. Neexistuje univerzální odpověď. Pro někoho bude 150 g moc, pro někoho zase málo. Zkoušejte to, najděte si tu svojí mez.
   Obdobně je to i s přechodem na LCHF. Někdo zvládne přechod po překonání sacharidové chřipky třeba během 14 dnů, jinému to trvá měsíce.
   Ptáte se mě na spoustu specifických otázek. Já vám na ně na dálku, bez potřebného vzdělání, znalostí vašeho zdravotního stavu, životního stylu a dalších důležitých informací neumím odpovědět. Výživovému poradenství se záměrně nezabývám, není to moje parketa.
   Co se týká půstů – určitě jsou zajímavou alternativou v přístupu ke stravovacím zvyklostem. Někdo je zařazuje pravidelně, je ale potřeba si o tom něco zjistit a přečíst, aby je člověk dělal správně. Aby mu pomáhaly a a ne škodily. A ani tohle není moje parketa, takže v tomhle směru detailně neporadím.

 42. Marek napsal:

  Zdravím Lucko ještě jednou.

  Někdy mám období že nejím dokonce dva nebo tří dny,hodně piju (klidně 6 litrů). Jaký názor máte na tohle?

 43. Marek napsal:

  Zdravím Lucko.

  Děkuji za vyčerpávající odpověď.Pořád mě trápí to množství Tuku,někdy se dostanu klidně na 250g za den.Je to stále bezpečné takhle se ládovat Tuky pocházejících hlavně z Mléčný výrobků?Děkuji,Marek.

  • Lucie napsal:

   Zdravím, Marku, znovu zopakuji svoji předchozí odpověď. Pro někoho to už bude extra hodně, pro jiného to bude vyhovující. Jak jste na tom vy, neumím posoudit.

 44. Dáša napsal:

  Zdravím Vás Lucie, zajímá mně Váš názor na hubnutí dle bodů s názvem Weight Watchers. Každý má jiný počet bodů je to podle věku. V PC je seznam potravin kolik která potravina má bodů. Začíná to 20ti body až 27 body, je to u každého jinak. Děkuji za odpověď. Dáša

 45. Marek napsal:

  Zdravím Lucko.

  Proč se nedoporučuje Řepkový a Slunečnicový olej a potraviny ho obsahující u Nízkosacharidové stravě?Děkuji za odpověď, Marek.

  • Lucie napsal:

   Zdravím, Marku, protože se přihlíží (nebo by mělo) i k obsahu omega6 mastných kyselin, kterých má moderní člověk ve stravě nadbytek (oproti omega3). Což je problém, protože tento typ mastných kyselin působí v těle prozánětlivě, a tudíž škodí. V uvedených olejích tvoří omega6 vysoký podíl.

 46. Jana Ocetníková napsal:

  Dobrý den,
  může mi tato forma stravování pomoci s polycystickými vaječníky?
  Děkuji 🙂

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, nesjem lékař, ani nemám osobní zkušenost, ale podle reakcí ostatních by tato strava opravdu pomoct mohla. Držím palce!

 47. Božena Jurystova napsal:

  Hezký večer Lucinko, chtěla jsem se zeptat jak dlouho mohu na této stravě být.Jsem teď 3 měsíce,dole mám 8-9 kg pořád se to hýbe a je mi krásně.V prácii zdravotní sestra tvrdí že jen 3 měsíce.Me to přijde jako blbost, není to prece dieta,ale způsob stravování.Dost mě od toho odrazuje,ale já jsem spokojená.Je mi 60 let,celkem od dubna 2017 mám dole 22 kg ještě bych alespoň 10 lépe 15 chtěla.Jsem zdravá hodně chodím s hůlkami našlapu dost km, občas kolo,ale chůze mě baví víc.Dekuji za odpověď Božena

  • Lucie napsal:

   Hezký den, Boženko, na tohle neumím přesně odpovědět. Mnoho zdrojů s v tomhle hodně rozchází. Osobně si myslím, že pokud nedržíte sacharidy extrémně nízko (tedy někde pod 30 g), nevidím důvod proč s tím po nějaké době nuceně přestávat. Jsem přesvědčená, že pokud by vám to nedělalo dobře, tělo by se ozvalo a někde by to bylo znát. Pokud jsou vaše lékařské výsledky v pořádku, pokračovala bych dál podle vašich potřeb.

 48. Ann napsal:

  Dobrý den 🙂 snažím se o low carb, ale ztrácím se v ovoci. Nevím, které bych měla úplně vynechat a které jíst mohu? Děkuji předem za odpověď 🙂

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Ann, pokud nechcete počítat a vážit, jezte pouze jahody, maliny, ostružiny, borůvky a rybíz. Ale obecně nelze říct – tohle každý den a v jakémkoliv množství, tohle nikdy ani kousek. Velmi záleží na vašich cílech, nastavené hodnotě sacharidů, zdravotním stavu, aktivitě atd.

 49. Jirka napsal:

  Dobrý den Lucko,
  chtěl jsem se zeptat na názor na použití stevie,javoroveho sirupu či 85%čokolády při lchf?
  Děkuji,Jirka.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Jirko,

   pokud se bavíme o stévii jako o bylince, tak ta je úplně super. Pokud o tom, co se jako stévie prodává, ale je to jen chemická náhražka, tak záleží na vás. Mně osobně přijde neskutečně hořká. Nic s ní nemůžu vůbec jíst.
   Javorový sirup je úplně mimo hranice LCHF z důvodu vysokého obsahu cukru. 85% čokoláda je už celkem fajn (samozřejmě nesmí se sníst na posezení 😀 ). Ale ideální jsou ty ještě víceprocentní, nebo i úplně 100%.

 50. Marek napsal:

  Zdravím Lucie.

  Co je pravdy na tom,že když příjmů denně větší množství Bílkovin než dokáže organizmus využít,nadbytek se přemění a uloží v těle jako Tuk?Někdy se zase metabolizuje na glukózu (cukr).Děkuji za odpověď, Maro

 51. Marek napsal:

  Zdravím Lucko.

  Občas si dopřeji Kofolu bez cukru,někdy Coca Colu Zero.Myslíte že i z takových nápojů můžu přijmout nějaké Sacharidy které musím započítat?Děkuji za Váš názor,Maro.

  • Lucie napsal:

   Cukr tyto nápoje neobsahuje, takže ho nemusíte řešit. Nicméně jsou plné těch nejhorších umělých sladidel, proto bych se jim obloukem vyhla.

 52. Marek napsal:

  Zdravím Lucko.

  Rád bych občas do jídelníčku zařadil kvalitní Slaninu,ale je těžké nějakou vybrat.Všechny na které jsem narazil v obchodních řetězcích obsahovaly cukr,dektrosu (taky název pro cukr)Můžu poprosit o tip?Děkuji za odpověď.Možná by nebylo na škodu pokusit se najít lokálního farmáře.

  • Lucie napsal:

   Zdravím, Marku.
   Co se týká slaniny, tak ta se kvalitní v běžném obchodě moc sehnat nedá. Ale i farmářská produkce není automaticky v tomhle směru výhra. Velmi často se slanina máčí v karamelu pro výraznější chuť a barvu po zauzení. Takže to chce zkoumat, hledat a ptát se. Osobně slaninu kupuju v Mark & Spencer. Což je sice anglický obchod s oblečením, ale mají také skvělé potraviny (ne v každém obchodě). Většinou si nakoupím víc balení do mrazáku a z toho pak podle potřeby vynadávám jednotlivá balení.
   Na druhou otázku nemám jasnou odpověď. Hranici sacharidů, která vám bude při sportu vyhovovat, si musíte najít sám. Někdo funguje na minimálním příjmu, jiný musí jít až ke 100 gramům. Pokud ale máte téměř nulový příjem sacharidů, zřejmě budete mít i nízký podíl zeleniny ve stravě, což není ta nejlepší varianta pro nikoho. Je nějaký důvod držet sacharidy takto extrémně nízko?

 53. Marek napsal:

  Lucko ještě mám dotaz který jsem zapomněl zmínit v předešlé zprávě.Hodně sportují (Horské kolo),konkrétně včera 90km,dneska 120km.Měl bych zařadit určité množství Sacharidu?Teď jsem asi pět dnů skoro na nule.Díky za odpověď, Maro.

 54. Marek napsal:

  Dobrý den Lucko.

  Moc děkuji za tip na koupi Slaniny.Odpověď na Vaší otázku,kromě snahy zhubnout žádný jiný důvod mít Sacharidy na minimu nemám.Zeleninu baštím (Okurku,Rajčátka).

  S pozdravem Maro.

 55. Marek napsal:

  Zdravím Lucko.

  Jakou Slaninu v Mark&Spencer nakupujete?V nabídce je více variant,prosím o info.Děkuji,Maro

 56. Marek napsal:

  Dobrý večer Lucko.

  Slanina vypadá moc dobře,určitě ochutnám.Doufám že pokud budu mít nějaký dotaz,můžu se na Vás obrátit.Názorů a rad si moc vážím a jsou pro mě velkým přínosem v LCHF.Marek

 57. Marek napsal:

  Zdravím Lucie.

  Možná je to otázka na lékaře,ale přesto se zeptám.Dost často spím jenom cca tři nebo čtyři hodiny,ale necítím se vyčerpaný, dokonce zvládnu sportovat.Může být nespavost jedním z vedlejších účinků stravování LCHF?Koukal jsem na Vámi doporučenou Slaninu v obchodě Marks & Spencer,bohužel nabídka pouze Praha,jsem z Ostravy.Pravda je že moje stravování není postavené na Slanině.Vychutnávám si spoustu jiných chutných produktu,milují Sýr-Eidam 45%;Gouda 48% nemám problém sníst cca půl kila za den.Pokud takový den nastane, samozřejmě už nic jiného si nedopřeji abych se vešel do energetického příjmů.Sýry jsou hodně kalorické,třeba Gouda na 100g:Kj-1500;B-26g;S-0,5g;T-29g.To ale určitě víte a mnohem více.S pozdravem Maro.

  • Lucie napsal:

   Zdravím, Marku, je to skutečně otázka na lékaře, ale zkusím za sebe, čistě laicky odpovědět.
   Někteří po přechodu LCHF opravdu uvádí nižší potřebu spánku.
   Nicméně jsem přesvědčená, že pro správné fungování organismu je dlouhý (ideálně 7-9 h) a hluboký spánek skutečně potřeba.
   Co se týká nabídky chlazených potravin v M&S, tak máte vážně pravdu, že budou zřejmě jen v Praze. To mě nikdy nenapadlo.
   Viz info https://marksandspencerfood.cz/nejblizsi-obchod/

 58. Marek napsal:

  Zdravím Lucie.

  LCHF stravu mám založenou hlavně na mléčných výrobcích:Smetanový jogurt,Tučný tvaroh,polotvrdý Sýr Gouda 48%;Eidam 45%;Hermelín atd.,Zakysaná smetana 12-18%.Údajně mléčné výrobky mohou způsobovat přibírání na váze.Co je na to pravdy?Nebo je to mýtus?Děkuji za odpověď, Maro.

 59. Jana napsal:

  Dobrý den chtěla bych se zeptat, zda místo sladidla můžu používat hnědý cukr, nebo agavovy sirup? Děkuji za odpověď Maulisová

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Jano, ne, do Low carb není ani jedno vhodné.
   Ale i ta povolená sladidla (xylitol, erythritol, stévie) by se měla používat jen občas a v omezeném množství.

 60. Marek napsal:

  Zdravím Lucie.

  LCHF stravu mám založenou hlavně na mléčných výrobcích:Smetanovy jogurt,Tučný tvaroh,Polotvrdý sýr Gouda 48%;Eidam 45%;Hermelín atd.,Zakysaná smetana 12%-18%.Údajně mléčné výrobky mohou způsobovat přibírání na váže.Co je na tom pravdy?Nebo je to mýtus?Většinou se stravují jednou někdy dvakrát denně.Znamená to nasoukat do sebe všechno na takzvané posezení z denního příjmu makroživin (Kalorie, Bílkoviny,Sacharidy,Tuk),které mám nastavené?Určitě mi Lucko odpovíš.Marku záleží na Tobě jak Ti to vyhovuje.Doufám že od Tebe dostanu odbornější odpověď.Děkuji Maro

  • Lucie napsal:

   Zdravím, Marku, já ale nemám žádnou odbornější odpověď 🙂
   Každý člověk si musí najít vlastní cestu, já netuším, jaká je ta vaše. Někomu bude přemíra mléčných výrobků způsobovat zdravotní obtíže, bude přibírat na váze, jiný bude naprosto fit a prosperovat. Každý jsme jiný, každému nám funguje organismus trošku jinak, každý je jinak citlivý na různé potraviny. Někomu bude vadit více masa, někomu zase více mléčných výrobků.
   Jedna teorie poukazuje na to, že mléko a mléčné výrobky jsou plné hormonů určených pro vývoj telat (teda extrémně rychlý růst), jiná na to, že člověk je jediný tvor na planetě, který se v dospělosti živí mateřským mlékem jiného druhu, další tvrdí, že jsme na mléko plně adaptovaní atd. Na vše existuje tisíce teorií a studií, mnohé jdou ve výsledcích naprosto proti sobě. Takže čemu věřit?
   Já nejsem žádný výživový odborník, nemám lékařské vzdělání, mojí parketou jsou recepty. Takže neumím lépe odborně odpovědět.

 61. Blanka napsal:

  Dobrý den Lucinko, zajímá mně, když si zadám v PC restované žampiony s paprikou 200g tak se mi ukáže kolik kcal to má,takže to je myšleno včetně oleje který pod to dám, nebo musím zvlášť ještě započítat množství oleje?? Dávám 2 malé lžičky. Díky za odpověď a přeji příjemný zbytek dne. Blanka

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Blani, kde si to zadáte? Jestli myslíte na http://www.kaloricketabulky.cz, tak bych zadaným údajům příliš nevěřila a raději bych si spočítala přesně podle toho, kolik jednotlivých surovin použijete do připravovaného jídla. Protože každý dá jiné množství oleje, nebo špatně zadá data, a už vznikají nesmysly.

 62. Nell napsal:

  Ahoj,dobrý den,chtěla bych se zeptat,jak je možné,že i když při low carb hubnete na centimetry nemusí klesat váha?A co se děje s přijatým tukem,když je ho tolik?Víte to někdo?Díky za odpověď.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, možná položte dotaz spíše v nějaké skupině pro více odpovědí od různých lidí. Tohle jsou soukromé stránky, takže můžu odpovědět jen za sebe 🙂 Do určité doby se jedná o „splasknutí břicha“, odvodnění atd. Větší úbytky centimetrů (pokud člověk nezačal výrazně sportovat) musí jít zákonitě ruku v ruce i s úbytkem váhy.
   Co se týká tuku – nesmí ho být samozřejmě moc. Zkrátka tak akorát. Člověk se ho nemusí bát, ale také v něm jídla nesmí plavat 🙂 Tuk je pro tělo živina, zdroj energie. Jelikož se výrazně sníží příjem sacharidů, rozdíl se doplní tuky. Ty mají výhodu v tom, že mají větší sytivý efekt a nevyvolávají inzulinovou odezvu. Což je základní princip Low carb stravování.

 63. Marek napsal:

  Dobrý večer Luci

  Jaký máte názor na takzvaný ,,CHEAT DAY“.Můj osobní pohled,je to hloupost ládovat se jeden den co hrdlo ráčí.Člověk si akorát uškodí a tělu přivodí šok.Děkuji za odpověď, Maro.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Marku, osobně cheat day předem nijak neplánuji. Ale na druhou stranu, pokud při nějaké výjimečné příležitosti odbočím ze svých stravovacích zásad, nijak se kvůli nehroutím a prostě si to užiju. Samozřejmě vím ( i díky absolvovaným několika koly Whole30), co si můžu dovolit a jak moje tělo zareaguje. Určitá svoboda musí být, jinak to dle mého není dlouhodobě udržitelné. Ale záleží na konkrétní osobě. Mně nedělá problémy se po jednorázovém odbočení vrátit ke „své“ stravě, někdo s tím ale problém má. Říká si „Tak ještě jedno jídlo, no co se stane? Tak začnu zase od zítra, pondělí, prvního…“. Takže, jako u mnoha jiných věcí, je to individuální.

 64. Hanka napsal:

  Dobrý den Lucie, máte moc pěkný web a hezké a jiné recepty. Vždy jsem se stravovala celkem zdravě, ale poslední 3 roky pomalu a plíživě přibírám. Dobrala jsem se k tomu, že jím málo, když jsem si začala svůj denní příjem počítat, namátkově kontrolovat. Byla jsem cca na 5000 Kj ač jen muj bazál je asi 6600kj. Připisuju tomu tedy trochu svou plíživou nadváhu několika kil, kdy mám dlouhodobě tělo hladové. Vrátila jsem se k LCHF, ale zjišťuji, že mi dělá problém svuj denní příjem nahnat o něco výš. Vím, že radíte nepočítat, jenže v mém případě alespoň orientačně musím – sacharidy držím rozumně kolem 50-60g, s tím problém nemám. Celkově s makry problém nemám, ale s temi KJ. Poradíte čím nahnat energetickou hodnotu abych se dostala alespoň k 7-8k KJ? Moc děkuji za odpověď.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Hanko, víte, ony ty kalorie a makra jsou taková vyšší matematika 🙁 Na to, zda se držet pod bazálem, nad bazálem atd. existuje tolik teorií, že je z toho člověk úplně vedle a neví, čemu má vlastně věřit. Nehledě na to, že výživovou hodnotu potravin i samotný bazál nelze přesně spočítat. Vždy půjde jen o hrubé odhady. Jinou výživovou hodnotu bude mít rajče přímo ze zahrádky a jinou rajče v zimě dovezené zdaleka. Stejně to platí i pro bazál. Jinou denní základní spotřebu bude mít žena vysportovaná s velkým podílem svalů a jinou žena s velkým podílem tělesného tuku, a to i když budou jinak vážit stejně. A úplně jinou zase žena v jiném období života.
   Pokud dodržujete makra, musí vám sedět i celková energetická hodnota. V tomto případě je to prostá matematika. Nelze dodržet makra a přitom nedodržet celkové denní kalorie. Nemáte někde něco špatně nastavené?

 65. Lea napsal:

  Dobrý den, prosím chtěla bych se zeptat, jak si stojí káva s mlékem. A je vůbec vhodné mléko?
  Děkuji a přeji hezký den, Lea

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Leo,
   pokud si extra hlídáte sacharidy, bude lepší volbou smetana než mléko.
   Ale pokud zvolíte tučné mléko, nebudete ho pít na litry a jeho trávení vám nepůsobí obtíže, nemusíte tím nijak trápit a kávu s mlékem si klidně dejte.

 66. Dominika napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je z dlouhodobého hlediska tato strava vhodná při onemocnění (snížené funkci) štítné žlázy? Předem děkuji za odpověď.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Dominiko, nejsem lékař, nemám odborné vzdělání, neznám váš přesný zdravotní stav, takže mi podobné rady nepřísluší. Poraďte se prosím se svým lékařem.

 67. Marek napsal:

  Dobrý den Lucko.Můžu zařadit do jídelníčku LCFH Sýry s plísní (Hermelín,Niva,Brie,Camember atd.)?Ještě prosím o radu,občas bych rád obohatil masité pokrmy Majonézou nebo Tatarskou omáčkou,momentálně nemám možnost vyrobit si domácí.Můžete mi nějaký výrobek doporučit?V obchodních řetězcích jsem narazil jenom obsahující Rostlinný olej neznámého původu nebo Slunečnicový.Děkuji za odpověď, Maro.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Marku, ano, plísňové sýry zařadit můžete.
   Co se týká kupované majonézy nebo tatarky, tak o žádné bez slunečnicového nebo řepkového oleje bohužel nevím.

 68. Zuzana napsal:

  Zdravím Lucinko,díky LowCarb jsem zhubla 5,5 kg tedy za 5 měsíců!Vím je to velmi pomalu ale já to nehrotím. Mně tělo neživí i když mám ještě nadváhu 7 kg ! Zato jsem se přesvědčila jak naprosto vše je individuální,co pomůže Petrovi nemusí Pavlovi,že. U této „dietky“ je nejvyšší spotřeba tuku. Já to mám ale obráceně. Počítám si kcal z tabulek a denně zblajznu cca 1250 až 1350 kcal. 76g bílky t.j.92% pak 91g sacharidy t.j. 46% a tuky 54 g je 120%. Denně se to trošku mění, není to pořád stejné množství, záleží co ten den jím. Jenže! u Low carb se doporučuují nejvíce právě tuky a nejméně sacharidy aby se hublo. Sacharidy nedokážu snížit pod 80 g ani omylem, ty mršky jsou ve všem mimo vody! Takže to mám obráceně a hlad nemám i při nízké spotřebě tuku. Je možné že by to fungovalo i obráceně, nechci se radovat předem. jak píšete, každý si musí najít to své. Přeji vám příjemný zbytek dne. Zuzana

  • Lucie napsal:

   Zdravím, Zuzko, ano je to možné, aby to fungovalo i obráceně 🙂 To, co popisujete, je klasická redukční dieta, s celkově nižším kalorickým příjmem.

 69. Marek napsal:

  Zdravím Lucko.Je vhodné zařadit do jídelníčku LCFH uzené potraviny (sýr,ryby)?Někde byla zmínka že se moc nedoporučují.Děkuji za názor,Maro.

  • Lucie napsal:

   Zdravím, Marku, hodně záleží na technologii (často bývají jen napuštěné tekutým kouřem), ale nevidím důvod, proč si je občas nedopřát.

 70. Marek napsal:

  Ahoj Petro.Jaké množství Bílkovin;Sacharidu a Tuků denně přijímáš?Taky mám 10 000-15 000kj za den,ale nevím jak si nastavit makra.Děkuji za odpověď, Maro

 71. Marek napsal:

  Zdravím Lucko.Je možné mít Tuky nastavené 300g denně a více?Je to 80% s 13 000kj které do sebe nasoukám za den.Jak si nastavit zbylých 20% mezi Bílkoviny a Sacharidy?Děkuji za odpověď, Maro.

 72. Marek napsal:

  Zdravím Lucko.Kalkulačka mi vypočetla pro optimální hubnutí:Kj-11300;Bílkoviny-130g;Sacharidy-50g;Tuky-221g.Zkusím a uvidím.Někdy denně sním 500g tvrdého sýru,takže pokryt Makra nebude problém.Někdy mám žravou,takže za den sním,třeba:Kj-40 000;Bílkovin-600g;Tuků-700g.Potom obžerství zase nejím třeba dva dny,snažím se to takhle vykompenzovat.Co vy na to?

  • Lucie napsal:

   Co já na to? Že pro mě by to bylo nemyslitelné do sebe nasoukat tolik kalorií 😀 Ale já nejsem vy 🙂 Pokud vám to takto funguje a vyhovuje, tak asi nic neměňte.

 73. Marek napsal:

  Dobrý den Lucko.Mám dotaz,není zdraví škodlivé u LCHF stravy jíst jenom živočišné výrobky?Stravují se převážně-Smetanový jogurt,Zakysaná smetana (12%;15%;18%),Smetana ke šlehání 31%,Tvaroh tučný,Sýr polotvrdý (Eidam 45%;Gouda 48%),Máslo (někdy sním během dne 250g.Je nutné jíst jenom vysokotučně a plnotučné potraviny u LCHF stravy,nebo můžu zařadit taky polotučné?Například-Bílý jogurt 3,7%,Cottage sýr,Polotvrdý Sýr 30%,Tvaroh polotučný.Co si myslíte o Taveném Sýrů?Maso moc nevyhledávám,myslíte že by bylo rozumné nějaké do jídelníčku zařadit?Na dovolené jsem převážně konzumovat hodně-Máslo,Tvrdý Sýr,Šunku,něco málo Uzenin,Zeleninu.Na večeří-Polévky a Maso bez příloh ( i když jak bylo zmíněno Maso nevyhledávám,spíš to byla z nouze ctnost).děkuji za odpověď.

  Hezký den,Maro

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Marku, vy mě neustále tlačíte do odborného posouzení vaší stravy. To já ale nemůžu, odborník nejsem, nemám potřebné vzdělání, jen trošku fušuju do psaní receptů 🙂 Na profesionální zhodnocení vaší stravy a její skladby se prosím obraťte na nějakého výživového poradce. Ten s vámi detailně projde váš zdravotní stav, životní styl, tělesnou aktivitu a podle toho navrhne případné úpravy v jídelníčku. Děkuji za pochopení 🙂

 74. Marek napsal:

  Dobrý večer Lucko.Vaše odpovědi moc oceňují a hodně mi pomáhají.Můžu se zeptat od jaké hodnoty (procentuálně) podle Vás začínají plnotučné mléčné výrobky (Jogurt,Tvaroh,Zakys. Smetana,Tvrdý a polotvrdý Sýr atd.)?Podle mého názorů, třeba plnotučný Jogurt je 10%.Četl jsem že plnotučný je už 3,7%;což se mi moc nechce věřit!Předem děkuji za odpověď, Maro.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Marku, u označování tučných výrobků velmi záleží na vstupní surovině. Pokud je jogurt z plnotučného mléka, hodnoty nad 3 % již budou opravdu reálné a takový jogurt může být označen jako plnotučný. Pokud se ale při výrobě použije smetana, podíl tuku stoupá až na 10 %.

 75. Marek napsal:

  Dobrý večer Lucko.Jestli to chápu dobře,je zbytečné kupovat smetanové mléčné výrobky a stačí obsahující plnotučné mléko.Trošku pořad tápu v otázce,když budu přijímat zdravé Tuky a minimum Sacharidů můžu zhubnout.Děkuji za odpověď,Maro.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Marku, můžete a nemusíte. Nic si nenalhávejme, vždy to bude o celkovém množství kalorií. LCHF není žádné stravování, které by bouralo základní zákony o příjmu a výdaji energie. Nicméně nižší příjem sacharidů může narovnat hormonální hladinu a celkové fungování organismu, takže při stejném příjmu jako dřív, člověk začne hubnout. Nicméně i tak je potřeba se dostat do kalorického deficitu. Tomu napomáhá to, že tuky jsou více sytivé než sacharidy a hlavně nerozkolísávají hladinu inzulinu a člověk pak nemá tendenci jíst každé dvě hodiny.

 76. Danca napsal:

  Dobry den Lucko,rada bych se zeptala na Vase zkusenosti. Precetla jsem Whole30,Jidlo na prvnim miste,hltam Vase stranky,rada bych Whole30 vyzkousela,sbiram odvahu a kazdy den vic a vic. Jen mam PCOS,ale pravidrlny cyklus, planuji v blizke dobe rodinu. Procetla jsem hodne diskuzi a casto se tam resi,ze Whole30 zpusobi rozhozeni i vymizeni cyklu,ktery nenaskoci i dlouho potom. Tech zen je mnoho. Da se tomu nejak predejit? Do takoveho rizika bych se nepoustela. Dekuji

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Dančo, tohle je tak složité téma, že se bojím dávat jakékoliv odborné rady, které mi nepřísluší.
   Je pravda, že některé ženy zmiňují rozhození cyklu. Jiné ale zase uvádí jeho srovnání. Je to tak moc individuální, že nedokážu jednoznačně odpovědět.
   Pokud bych ale přeci jen měla něco poradit, soustředila bych se na dostatečný příjem sacharidů a celkově jídla. Bohužel některé ženy v touze shodit nějaká kila, tlačí příjem jídla příliš nízko a stále se podvědomě bojí tuků. Jejich těla pak hladoví a může dojít k narušení hormonální rovnováhy. Ale jak píšu, nemám odborné vzdělání, takže je to čistě jen můj osobní pohled na věc.
   Každopádně držím palce s plánovaným přírůstkem do rodiny 🙂

 77. Marek napsal:

  Dobrý večer Lucko.Děkuji za předchozí odpověď.Je automatický plnotučný když má 3,5% a více?Na výrobků se totiž nedozvím tučnost mléka.Složení na obale:Mléko,mléčná bílkovina,mléčné kultury.Dá se prospívat na LCHF jenom na zdravých Tucích a něco málo Bílkovin (20%).Děkuji za odpověď,Maro.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Marku, ano, dalo by se to tak říct, že nad 3 % bude jogurt plnotučný. Ale přesné technologie a normy pro mléčné výrobky detailně nastudované nemám.
   Dá se prospívat. Anebo také nedá 🙂 To záleží na konkrétním člověku, jeho životním stylu, období života, zdravotním stavu, složení a pestrosti stravy atd.

 78. Marek napsal:

  Dobrý den Lucko.Moc oceňují Vaše odpovědi na moje nelehké otázky.Lucko když pročítám a sledují články a recenze LCHF,všude se píše jezte co nejtučnější potraviny (samozřejmě obsahující zdravé tuky).Jak usuzují s předchozí odpovědi na mojí otázku,je dostačující mléčné výrobky nakupovat kolem 3,5% tuku,jít až na Snetanové je už zbytečné?S vyjímkou Tvrdých sýrů které jsou nejvhodnější nakupovat 45% tuku a více.Děkuji za odpověď,Maro.

 79. Marek napsal:

  Dobrý den Lucko.Chci vyzkoušet jak budu prospívat u půst (4 a více dnů) stravují se LCHF.Trošku mám obavu z nedostatku energie (fyzický náročná práce).Prosím o Váš názor,Děkuji.Pokud vydržím,dám vědět jak tělo prospívalo.Je pravda že jediné z makroživin která se nemetabolizují jsou Tuky a může se j8ch sníst relativně hodně?Děkuji za odpověď,Maro.

 80. Lenka napsal:

  Dobrý den,
  Cca před 3 týdny jsem úspěšně dokončila program Whole30, který mi skvěle vyhovoval. Zpět jsem zařadila pouze mléčné výrobky a teď se snažím balancovat někde mezi whole a LC. Mám ale pocit, že co jsem zhubla, nabírám zpět. Po jídle se cítím plná, není mi tak dobře, jako při whole (ano, whole by pro mě bylo ideální dál, ale je dlouhodobě neudržitelné). Nevím si rady s počítáním a vůbec netuším, kolik sacharidů za den příjmu. Jím teď hodně sýrů, zeleniny a LC dezertů (ořechové mouky, borůvky, maliny), už striktně nehlídám přidané cukry v běžných potravinách (hořčice, kysané zelí, ajvar…) a držím 3 jídla denně (dvě mi nestačí). Mám pocit, že oproti whole, mám porce obrovské a vžycky se musím ještě něčím “dojíst” – např. alespoň kelímek holého řeckého jogurtu. Přitom tuků mám dost, hlavně v souvislosti s mléčným výrobky, které “musím” mít v každém jídle. Je mi 25 let, 2-3x týdně sportuji, BMI 21 a BMR mám dle měření 1448 kcal (tomu moc nerozumím). Máte někdo nápad, co dělat lépe, nebo co dělám špatně?
  Předem děkuji za rady

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Lenko, a prošla jste po W30 zařazovací fází?
   LC dezerty nejsou při snaze zhubnout ideální volbou, a pokud, tak opravdu jen občas.
   Problémy vám můžou působit i mléčné výrobky. Možná je zkuste zase alespoň na pár dní vysadit a uvidíte, zda se to zlepší.
   Držím palce 🙂

 81. Marek napsal:

  Dobrý den Lucko.Můžu se zeptat na čem si pohutnáváš když máš ,,CHEAT DAY“?Určitě to nebude-Bílé pečivo,Chipsy,Hranolky,Sušenky atd.,nebo se pleti?Děkuji za odpověď,Maro.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Marku, moje „cheaty“ nejsou nijak plánované. Nechávám si je na občasné příležitosti – třeba návštěvu ciziny a ochutnávání místních specialit, večeře s přáteli, kdy si dám třeba tatarák s klasickými topinkami, občas neodolám asijské kuchyni… Díky několika kolům Whole30 už přesně vím, jak budu na jakou surovinu reagovat, co si můžu a co nemůžu dovolit.

 82. Jana napsal:

  Dobrý den.
  Chtěla bych se jen zeptat zda můžu k pečení používat ovesnou mouku, místo kokosové nebo lněné, děkuji

 83. Barbora napsal:

  Dobrý den Lucie,

  Jsem na LC stravování cca 1 měsíc. Cítím se velice dobře a konečně jsem začla schazovat poporodní kg. Jen posledních pár dnů mne trápí pálení v ledvinach. Bolest není velká, ale příjemné to také není. Netůšite čím by to mohlo být? Moc děkuji

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Barboro, to, co popisujete, je celkem častý průvodní jev přechodu na Low carb. Samozřejmě je vždy lepší být ve střehu, kdyby se jednalo o nějaké onemocnění ledvin, ale s největší pravděpodobností to za pár dní přejde.
   Souvisí to s větším odvodňováním organismu po přechodu na nízkosacharidovou stravu. Hodně pijte, nebojte se solit (na LC je potřeba solit trošku více, příjem soli klesne po vyloučenm kupovaného pečiva a zpracovaných surovin), preventivně můžete zařadit i nějaké urologické čaje.
   Sama jsem si tím také na začátku prošla, za pár dní byl ale klid a už se to nikdy nevrátilo.
   Držím palce, ať je brzy lépe 🙂

 84. Růžena napsal:

  Zdraví Vás Lucinko, mám osobní dotaz, pokud by se Vám zdál nepatřičný neodpovídejte. Držíte také Low Carb dietku nebo nemáte nadváhu? I když jsem zhubla touto dietou 4kg tak mám stejně pořád 7,5 kg nadváhy. Hubnutí se mi zastavilo už 3 týdny se nehne. Nevím jestli mám ubrat na jídle nebo naopak přidat, ale víc jak 1300 až 1350 kcal nezbaštím.
  Přeji příjemný den. Růžena

  • Lucie napsal:

   Zdravím, Růženko, já klidně odpovím, nemám co skrývat 🙂 Mám stále nadváhu a už to nejde tak rychle dolů jako dřív, ale shozených 20 kg a zdravotní benefity jsou obrovskou motivací na Low carb stravě zůstat. Nijak mě to neomezuje, spíš naopak 🙂
   Mně stála váha několik dlouhých měsíců. Většinou pomůže něco změnit – vynechat snídaně, zkusit půsty, začít se více hýbat atd. Co ale konkrétně vy byste měla změnit, vám bohužel neporadím. Záleží na mnoha faktorech.
   1300 kcal opravdu není moc, rozhodně bych jídlo neubírala. Držím palce, ať se to zase hne 🙂

 85. Marek Pokorný napsal:

  Dobrý den Lucko.Včera jsem si udělal ,,CHEAT DAY a jedl samé (prasárny).Deset Croissanů,pět kusů Bulka se zapečeným Sýrem na povrchu,Dvě Ruské zmrzliny.Chci se samozřejmě dostat zpět na LCHF.Jak dlouho to může trvat než dostanu z organizmu cca 500 g Sacharidů?Děkuji za odpověď,Maro.

  • Lucie napsal:

   Tak to netuším 🙂 U každého to bude trvat jinak dlouho v závislosti na fyzické aktivitě, zdravotním stavu atd.

 86. Angelika napsal:

  Dobry den, moc dekuji za Vase rady na teto strance. Jsem diabeticka 1. typu, je mi 26 let. Chci konecne udelat neco pro svoji kompenzaci, proto jsem zacala s low carb stravovanim. Nyni je to 5 dni. Cukr je zatim porad na stejnych hodnotach. Chci se zeptat jestli je normalni v prvnich dnech velka unava, bolesti hlavy a hlavne strasna naladovost?

  • Lucie napsal:

   Nejsem lékař, takže berte mé informace s rezervou. Vždy je nutné přihlédnout k aktuálnímu zdravotnímu stavu a já nemám odborné vzdělání, abych mohla fundovaně radit.
   Nicméně po přechodu na Low carb stravu je únava naprosto běžná. Souvisí to s tzv. sacharidovou chřipkou. Ta trvá několik dní a lidi při ní mají různé obtíže – vámi zmiňovanou únavu, malátnost, špatnou náladu, bolesti hlavy, častější močení, citlivost ledvin, nechutenství, zamlžené myšlení atd.
   Pomáhá hodně pít, hojně zařadit domácí kostní (ne masové) vývary, nebát se solit. Po pár dnech by se to mělo srovnat.
   Držím palce, ať je brzy lépe a hlavně, ať vám nový způsob stravování pomůže s onemocněním.
   PS: Pokud nejste ještě členem, přihlaste se pro více informací do FB skupiny Nízkosacharidové stravování pro boj s cukrovkou https://www.facebook.com/groups/1587219184644754/

 87. Marek Pokorný napsal:

  Dobrý večer Lucko.Několik dnů chci fungovat jenom na Másle a Zelenině (vím že pestrá strava je lepší).Co si o tom myslíte?Děkuji za odpověď,Marie.

 88. Marek napsal:

  Zdravím Lucko poslední dobou nějak strácím motivaci,ale nechci zpátky sklouznout k běžnému stravování.Chtěl jsem zkusit pomocí LCHF hubnout,na váhu radějí nestoupám,pocitově mi připadá že po dvou měsících co se takto stravují nešlo dolů ani deko (ověřené to nemám),proto myšlenky že LC vzdám.Netuším jak se znovu namotivovat.Je to nejspíše otázka na psychologa,viď?Obracím se na Tebe o radu,vybudoval jsem si k Tobě určitou důvěru.Promiň že tykám,Maro.

 89. Zorka napsal:

  Dobrý den Lucko, chtěla bych najet na LCHF hlavně kůli hubnutí. Ráda bych schodila tak 10-15kg. Bílkoviny mám nastavené na 70g, sacharidy zatím do 30g ale mám chaos v tucích… Někde jsem četla že jich má být co možná nejvíc, že tělo nejvíc zasytí aby pak nebyl pocit hladu a že když se jí málo tuků, tak se nehubne. Proto jich mám nastaveno okolo 200g na den. Vy zde ale tuky rapidně snižujete tak na 100g denně, není to málo? Já se snažím snížit váhu z 80 kg tak na 70-65kg. Děkuji za případnou odpověď nebo i rady od jiných…

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Zorko, proč sacharidy tak nízko? Cílíte na ketozu? Ta není automaticky zárukou hubnutí a při této hranici budete hodně omezená, co se týká výběru zeleniny. Podle mého je plně dostačující držet se okolo 50 g sacharidů na den. Ale každý to máme jinak, musíte sama vyzkoušet, co vám bude sedět nejlépe 🙂
   Co se týká tuků – určitě by jich nemělo být moc. Ano, radu s „dostatkem“ tuku znám. Ale není dle mého správná. Tuků by mělo být dost na to, aby strava byla chutná a sytivá, a vy při změně stravy netrpěla hladem. Ale zase jich nesmí být moc, aby si tělo sahalo po vlastních tukových zásobách a nejelo jen na tuky z talíře.
   Neznám vaše osobní údaje týkající se věku, míry pohybu, způsobu života…, ale 200 g na den už mi přijde pro ženu opravdu hodně a dle mého to budete mít i problém ujíst. Zkoušela jste si orientačně spočítat makra na mojí kalorické kalkulačce? Je to jen velmi hrubý odhad, ale lze z něj mnohé odvodit. https://paleosnadno.cz/lowcarb/low-carb-kalkulacka/

 90. Zuzana napsal:

  Ahojky,začínám s LCHF stravou a nejde mi do hlavy počítání sacharidů…ve videích na youtube mluví o odečtení vlákniny z celkového počtu sacharidů 🙂 mám něco teda odečítat? Děkuju za odpověď,Zuzka.

  • Lucie napsal:

   Ahojky, odečítání vlákniny se týká zejména Ameriky, kde je na výrobcích v údajích v sacharidech započítaná vláknina. V EU by se měly uvádět údaje už po odečtení vlákniny (bohužel sem tam je to na výrobku uvedené špatně, zejména na těch dovážených, ale tím bych se zbytečně netrápila). Takže nic neodečítejte 🙂

 91. Markéta napsal:

  Ahoj, existuje nějaké doporučení kdy ideálně jíst – např. snídat nebo jíst X hodin před usnutím? Děkuji.

  • Lucie napsal:

   Ahoj, doporučuje se nesvačit, hodně lidí se na LCHF ustálí na 2-3 jídlech denně, část z nich nesnídá. Hodinové doporučení není, každý si to musí uzpůsobit sám sobě.

 92. Adéla napsal:

  Zdravím Vás Lucinko, je pravda že i při hubnutí se může sníst neomezené množství zeleniny? např. okurek, rajčat, paprik jelikož zelenina obsahuje snad 80% vody. Dokonce jsem slyšela Ing.Havlíčka v telce jak řekl, zeleniny můžete sníst kolik chcete. A to je mi to divné, jelikož i zelenina ukazuje poměrně dost sacharidů! O ovoci nemluvě, toho sním 200g denně t.j.1 střední banán a 1 střední jablko. Ale to jím pouze ráno. Ale z té zeleniny jsem tedy jelen. Díky moc za radu a příjemný zbytek dne. Adéla

  • Lucie napsal:

   Zdravím, Adélo, to velmi záleží na tom, jak moc nízko sacharidy držíte a o jaký druh zeleniny se jedná. Nelze univerzálně říct, že všichni bez rozdílu můžou sníst neomezené množství zeleniny a budou hubnout. Do hry vstupují i další složky potravy (tuk, bílkoviny), glykemický index surovin, zdravotní stav konkrétního člověka atd. Ale zrovna u vyjmenovaných druhů zeleniny bych to až tak neřešila 🙂

 93. Lucka napsal:

  Dobrý den Luci, chtěla jsem se zeptat, máte nějakou radu, jak na LC, když nechutná zelenina? 🙂 Syrová vůbec, tepelně upravená jakžtakž. Já jen, jestli to má cenu vůbec zkoušet…nevím, zda je nějaký jídelníček, ve kterém může zelenina chybět. Moc děkuji, Lucka

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Luci, syrová nemusí být vůbec, tu tepelně upravenou bych se snažila do jídla nějak propašovat, tak aby vám chutnalo 🙂 Třeba masové karbanátky lze nastavit zeleninou, mohla by vám chutnat různá zeleninová pyré, masové směsi na pánvi se zeleninou atd.
   V poslední době se objevují zmínky o tzv. carnivore diet. V tomto způsobu stravování je jídlo založené čistě na živočišných výrobcích (blíže jsem to ale nezkoumala, takže detaily neznám). Osobně si to ale neumím příliš představit, zelenina pro mě tvoří velkou část jídelníčku. I když bez masa bych také nevydržela 🙂
   Asi jsem příliš nepomohla, omlouvám se.

 94. Marek Pokorný napsal:

  Zdravím Lucko.Stravují se LCHF a občas pociťují nepříjemnou bolest až skoro křeče v oblasti břicha.Může to být vyvoláno přechodem na jinou skladbu jídelníčku a po několika málo dnech bolesti odezní?Přejí hezký den a moc děkuji za odpověď,Maro.

  • Lucie napsal:

   Zdravím, Maro. Nejsem lékař, neumím přes web vyhodnotit příčiny obtíží. Takže bohužel neporadím. Ano, přechod na novou stravu může vyvolávat diskomfort v oblasti trávení. Do měsíce by ale měl vymizet.

 95. Roman napsal:

  Ahoj Lucko, jsem na LCHF 2 měsíc, dlouhou dobu jsem bojoval s večerním přejídáním cukrů. Uběhl jsem měsíčně 150km ale váha stoupala. Nyní po 2 měsících jím dvě jídla denně, nemám chutě, pocit hladu, běhám ze 7km 11km a dole je při výšce 170cm a váze 71kg – 5kg a jedeme dál, cejtim se úžasně, konečně nejsme otrokem jídla!

  • Lucie napsal:

   Ahoj, Romane, z takových zpráv mám obzvlášť velkou radost. Díky moc za komentář. Ať se nadále daří <3

 96. Emma napsal:

  Ahoj všichni Od konce května 2018 držím LC a nejsem hladová a nemám žádné chutě a mám dole 23 kg. Je mi 56 let a cítím se úžasně.Největším bonusem je,že jsem vyhodila léky na tlak,protože mám po létech dokonalý tlak.Začali jsme společně s manželem a i on je bez léků na tlak a to měl asi už 5. typ léků na hypertenzi.Manžel shodil 25 kg.Zpočátku jedl 5 krát denně a teď jen 2 až 3 denně jako já.Chce to jen plánovat ,co budete jíst a dopředu nakupovat.Jediné co mi někdy vadí je;že nemůžu jablka a hrušky,které miluji,ale na druhou stranu, když si opět můžu koupit Lewisky č29 ,tak mi to za to stojí.Ale čeho jsem si všimla,to je nižší tolerance alkoholu.Piju jen suché bílé víno,ale musím si ho dát opravdu s rozumem Všem držím palce a jděte do toho!!

 97. Lída napsal:

  Zdravím Lucko, prosím můžete mi vysvětlit proč např.vepřová libová kýta 200g má jiné kcal než vepřová libová kýta dušená 200g, nebo vepřová kýta libová pečená 200g nebo restovaná! Přitom jde o stejný druh masa i váhy ! A takových rozdílů je u hodně stejných potravin akurát jinak zpracované. Opravdu nechápu. Děkuji a přeji příjemný zbytek dne.
  Lída

  • Lucie napsal:

   Zdravím, Lído, u tepelně upravených surovin je nutné počítat se ztrátou tekutin, takže u pečeného a restovaného masa kalorické hodnoty na 100 g stoupají. Do hodnot také vstupuje použitý tuk. Proto je vždy nutné (pokud kalorie počítáte), vážit jednotlivé suroviny, které při vaření používáte, za syrova a každou zvlášť. Je však nutné podotknout, že se stejně nikdy nedostanete na přesné údaje – každé maso bude jinak prorostlé tukem (i když není okem vidět), zelenina či ovoce jinak zralé (tudíž bude mít rozdílný obsah sacharidů) atd. Pokud používáte web Kalorické tabulky, je nutné počítat s tím, že ne všechny údaje jsou relevantní – vkládají je sami uživatelé a bohužel ne vždy správně 🙁

 98. Ivo Mikač napsal:

  Je mi přes 60 roků a před třemi roky mi lékaři indikovali silný diabetes 2. typu. Měl jsem navíc velmi vysoký tlak a byl jsem obézní (ve vrcholu až 118 kg). Začal jsem studovat vědecká pojednání a výsledky výzkumů a došel jsem k tomu, že musím hlavně změnit své stravování na nízkosacharidové. Výsledek přechodu na popsaný styl stravování je pro mě dodnes šokující. Netrpím hladem, cítím se skvěle, odpadla únava, moje hmotnost klesla během 6 měsíců na 82 až 84 kg a tam se sama drží dodnes. Přestaly mě také bolet klouby, zmizela počínající artritida na rukou. Léky na krevní tlak mi lékař výrazně snížil, protože tlak se stabilizoval. Klesl mi překvapivě i vysoký cholesterol, dostal se do správného poměru HDL/LDL a lékař mi mohl vysadit medikamenty na cholesterol. No a to hlavní: hladina cukru se mi drží jako u zdravého člověka a bez inzulínu! Je to prostě bomba! Mí známí mi fandí a říkají, že jsem mnohem vitálnější a veselejší než dřív. Nenašel jsem ale ve svém okolí nikoho, kdo by našel morální sílu tak dramaticky změnit styl stravy, jak jsem to udělal sám. Vše je dnes již známo a vyzkoumáno, problém je ale v našich zvyklostech a ochotě je změnit. Stále hledám nové recepty a vhodné potraviny, je to docela zábavné a dnes už mám velmi pestrý LC jídelníček, který odpovídá tradiční české kuchyni. V případě zájmu některé moje recepty rád poskytnu. Baví mě, když já – dnes již štíhlý a fit člověk, potkávám tlusté a neforemné lidi, kteří na svém těle nosí několik “kbelíků tuku”, lopotí se a totálně se zdravotně ničí, jak tomu bylo ostatně i v mém případě. Jsem už navždy Low Carb a děkuji za vaše velmi inspirativní stránky.

  • Lucie napsal:

   Moc děkuji za váš komentář a sdílení osobní zkušenosti. Je úžasné, jak jste se s tím popral a dokázal vytěžit ze stravy maximum. Máte pravdu, že pro spoustu lidí je podobná změna jídelníčku nemyslitelná a složitá. Ale většinou, pokud to zkusí, zjistí, že to není nic tak strašného. Spíš naopak! Člověk si na „nové“ stravě uvědomí, jak před tím vlastně jedl hrozně fádně, objeví spoustu nových skvělých surovin a také výborných jídel.
   Ještě jednou moc děkuji za váš inspirativní komentář a přeji, ať se nadále dobře daří 🙂

 99. Marek Pokorný napsal:

  Zdravím Luckou,narazil jsem na článek ve kterém se psalo,že u LCHF stravy je potřeba dodržovat poměr Bílkoviny a dvakrát tolik Tuku.Znamená to Bílkoviny-100g a Tuky-300g?Děkují za odpověď,Maro.

  • Lucie napsal:

   Zdravím, Maro, a nejednalo se spíš o kalorie? Nicméně i tak – dvojité množství by bylo 200 g tuku, ne 300 g. Osobně bych to ale takto nepočítala.

 100. Marek Pokorný napsal:

  Zdravím Luckou,v článku není specifikováno zda se jedná o příměru v gramech nebo kaloriích.Já osobně držím Tuky cca 170g a Sacharidy se snažím držet co nejníže,Bílkoviny cca 100g.Teď si pochutnávám na Jogurtu 3,7% (samozřejmě Bílý),snad procenta jsou dostačující.?Maro

  • Lucie napsal:

   Zdravím, Maro, dostačující na co? 🙂 Pokud vám zapadají do vašich maker, tak jsou 🙂 Nebrat odtučněné a doplněné škrobem, jinak je to jedno. Záleží na vašich chuťových pohárcích a cílových hodnotách.

 101. Marek Pokorný napsal:

  Zdravím Lucko,lze v obchodech koupit pečivo slučující se s LCHF stravou?Objevil jsem zatím jenom Večerní chlebík (mimochodem je výborný) a pod názvem Večerní pečivo (taková malá Houstička) v Kauflandu.Občas si tyto výrobky zařadím do jídelníčku pro zpestření.Děkuji za odpověď,Maro.

  • Lucie napsal:

   Zdravím, Maro. Osobně o žádném nevím. Složení večerního chleba je co se týká složení ne úplně vyhovující (soja, pšenice), ale to záleží na každém, jak si nastaví pravidla.

 102. Marek Pokorný napsal:

  Zdravím Lucko,děkuji za názor.Já hlavně bral jako bonus těchto výrobků nízký obsah Sacharidů (Večerní chlebík:ve 100g-2,2g).Přejí hezký víkend,Maro.

 103. Anna Rollerová napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné kombinovat LowCarb s veganským jídelníčkem..? Možnost kombinace zatím po prvním pročtení nevidím.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, bude to fuška správně poskládat, ale s nějakými úpravami by to mohlo jít. Soustředila bych se na kvalitní a správně připravované luštěniny.

 104. Marek Pokorný napsal:

  Dobrý den Lucie,může způsobit zvýšená konzumace tučných mléčných výrobků (LCHF mám převážně takto nastavenou plus zeleninu) že nehubnu?Zvažují zařadit Vejce,Ořechy,Maso a kvalitní Uzeniny.Teď jsem Maso jedl vyjímečně.Myslíte když omezím mléčné výrobky,budu upřednostňovat Vejce,Ořechy,Maso a kvalitní Uzeniny podaří se mi konečně hubnout?Děkuji za odpověď,Maro.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Marku, ano, možné to je. Někomu přemíra mléčných výrobků může brzdit hubnutí. Samozřejmě je to i o celkovém kalorickém příjmu. Tuky jsou fajn, dokáží zasytit a nehýbají hladinou cukru v krvi, ale nesmí jich být ve stravě zase až moc.

 105. Marek Pokorný napsal:

  Dobrý den Lucko,pokud je mým záměrem s pomoci LCHF hubnout musím samozřejmě držet na uzdě Kalorie a Tuky.Až docílím požadované (vysněné) hmotnosti mohu si opět navýšit Tuky,za předpokladu že dodržím kalorický příjem?Děkuji za odpověď, Maro.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Maro, pokud dodržíte kalorický příjem, nebude moc prostor tuky navyšovat, aby to nebylo na úkor například bílkovin.

 106. Běta napsal:

  Zdravím Lucinko, nechápu! Zbaštím denně max.1400-1450 kcal že si to počítám, Bíl. 64-70g= 82%, Sach. 120- 130g= 68%, Tuky 80-85 g= 188% a já nehubnu!!!!!!! Nevím co dělám špatně. Ráno si denně dám 50g chlebík celozrný se sýrem a kávu+1jablko, obídek 100g vařené přílohy+100g masa libové, svačina jogurt bílý + kávu+2čtverečky hořké čokošky, večer pouze zeleninu+30g sýr+15g vlašáky, 2x v týdnu 60g nějaké buchetky. A výsledek od léta žádný!!!!! Tak jsem nešťastná a zklamaná jelikož mám 10kg nadváhy a to se blíží vánoce. Ach jo!
  Tak mně moc zajímá co dělám špatně když se fakt nepřejídám a vše si vážím. Moc děkuji za odpověď a přeji krásné vánoční svátky a móóóc zdravíčka do Nového roku.Marta

  • Lucie napsal:

   Najít si ten správný poměr živin a celkovou hodnotu kalorií je tak složité, že jen těžko můžu opravdu relevantně poradit. Navíc na tohle téma nejsem žádný odborník.
   Osobně mi přijde, že spíše hladovíte. Neznám samozřejmě vaši aktuální váhu, tělesnou aktivitu, věk, předchozí stravovací návyky, zdravotní stav atd. (což jsou všechno rozhodující faktory), takže jsou to jen dohady. Ale osobně bych zkusila ubrat na sacharidech a naopak mírně přidat tuky. Váš poměr živin a výběr surovin neodpovídá Low carb stravování, pokud se o něj snažíte.
   Každopádně držím palce, ať se váha brzy hne a přeji krásné vánoční svátky <3

 107. Marek Pokorný napsal:

  Zdravím Lucinko,pravděpodobně jsem si konečně doladil makra,konkrétně denně:Kcal-1800;Bílkoviny-140g;Sacharidy-100g;Tuky-100g.Už se možná nestravují LCHF,ale zkusím několik dni,uvidím jak budu prospívat.Sacharidy jsem držel cca 50g denně,ale pořád se dostavoval pocit únavy proto to navýšení.Myslíte že makra takhle můžu nechat nebo zvýšit raději Bílkoviny a Tuky,Sacharidy opět trošku snížit?Děkuji za odpověď.Možná se už neozvu,tak přejí klidné a pohodové Vánoční svátky.Já osobně to neřeším,Štědrý den:dopoledne půjdu zapálit svíčku zesnulým.Odpoledne pokud bude ucházející počasí vyrazím na vyjížďku (kolo).Večer si připravím něco na zub podle principu LCHF.Ještě jednou hezké SVÁTKY,Maro.

  • Lucie napsal:

   Zdravím, Marku. Někomu nízké sacharidy nevyhovují, není nutné se zbytečně někam tlačit. Pokud vám daná makra fungují, zůstaňte u nich. Přeju hodně štěstí a krásné prožití vánočních svátků 🙂

 108. Marek Pokorný napsal:

  Děkuji za odpověď Lucinko.Jedná se stále o stravovací styl LCHF když mám takhle nastavené makra (viz.v předchozí otázce),nebo už jde o jiný styl?Ještě jednou Šťastné a Veselé,Maro.

  • Lucie napsal:

   Hranice LC jsou jen orientační, záleží na mnoha faktorech. Osobně bych se s tím netrápila. Je úplně jedno, jestli váš způsob stravování spadá do škatulky LC, nebo ne 🙂 Hlavní je, že vám to funguje a cítíte se tak dobře.
   Pokud budete trvat na nějakém zařazení, tak bych řekla, že se jedná už spíše o cukrfree, tedy stravu s vynecháním klasického cukru, nebo třeba o primal. Ale je to vážně jen „nálepka“, nic víc 🙂
   Mějte krásné Vánoce a šťastný nový rok 🙂

 109. Marek Pokorný napsal:

  Zdravím Lucinko,je pravda že trávení Bílkovin je pro organismus obtížnější a potřebuje vynaložit víc energie na jejích zpracování než u Sacharidu a Tuků?Pomáhají spalovat Bílkoviny Tuky nahromaděné v těle?Momentálně mám běžný denní režim (žádné náročné aktivity),nejsou v mém případě Bílkoviny zbytečně vysoko (140g)?S pozdravem,Maro.

  • Lucie napsal:

   Marku, nejlepší je se řídit signály vlastního těla, netlačit se nutně do nějakých tabulek. Pro někoho bude uvedené množství moc, pro někoho akorát, pro někoho málo. Záleží na mnoha faktorech. Cítíte se dobře, funguje vám to? Zapomeňte na poučky. Já se věnuji hlavně receptům, nejsem výživový specialista, takže neumím odpovědět přesně, jak probíhá biochemické zpracování bílkovin. Takže v tomto směru odborně neporadím.

 110. Veronika U. napsal:

  Hzeký den. Přemýšlím o stravě Low Carb. Hodně lidí mi jí doporučuje. Ale mě by zajímalo,jestli se dá v LC nahradit bílkoviny i něčím jiným,než masem? Omezuju maso,né úmyslně,ale zjišťuji,že mi přestává chutnat.

  Děkuji za odpověď 🙂

  • Lucie napsal:

   Hezký den. Bílkoviny lze čerpat i z vajec a mléčných výrobků, není nutné mít v jídelníčku vyloženě maso, pokud vám nechutná.

 111. Marek Pokorný napsal:

  Dobrý večer Lucko.Právě pomalu končím 120 hodin trvající půst,ještě bych zvládl pokračovat ale váha mi každý den klesá o 1kg,tak raději půst ukončím.Cítím se fantastický (energie mi nechybí,spím lépe atd.).Hezký víkend,Maro

 112. Honza napsal:

  Dobrý den, ahoj,
  přijde mi, že všichni na to jdete hrozně vědecky. Samé čísla atd. Low Carb jsem od 7/2018 a dole mám 22Kg. Pohybu jsem prozatím moc neměl. Nemohl jsem nic pořádně udýchat. Jím 3x denně + 2x svačina. K snídani si obvykle dám 2 plátky nočního chlebíku (nejméně sacharidů – billa, lídl), oběd většinou maso + salát (250g sálátu), nebo jiná příloha (fazolky, dýně, cuketa…) a večeře něco podobného. Jedna svačina je většinou ke kávě nějaká low Carb dobrota (sušenka, koláč – domácí výroba) a druhá je jen tak k televizi něco malého (trošku sušeného masa, pár arašídů…). V žádném případě nehladovím, ale také nejím, pokud nemám hlad. Nepočítám žádná čísla (krom váhy a ostatních údajů z ní) a když mám v obchodě na něco chuť, kouknu kolik to má sacharidů a podle toho si to koupím (mám nepsané pravidlo při nákupu, co má do 4g/100g sacharidů, to si dám :-D). Prostě takový selský přístup.
  Na začátku jsem shazoval kolem i dvě kila týdně, nyní je to 0,5 – 1 kg týdně, což je také dobré. Viscerální tuk se mi v těle snížil o 8,5 stupně.
  Rozhodně za mne a za mou rodinu tento druh stravování můžeme doporučit (celkové rodinné snížení váhy je u nás o cca 70Kg).

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Honzo, máte pravdu, že tento přístup bude velké části lidí fungovat. Nicméně, pokud má někdo tělo „zblblé“ roky nesprávného stravování, nemusí to ze začátku jít tak, jak by člověk chtěl. Navíc u žen je fungování metabolismu mnohem více ovlivněné působením hormonů, takže co funguje vám jako muži, nemusí být třeba pro starší ženu vyhovující, nebo nepřinese požadované výsledky. Každopádně gratuluji k naprosto skvělým výsledkům!

 113. Lucka napsal:

  Dobrý den. A jak to je z vlákninou u LCHF (chtěla bych si jí zadat do kalorických tabulek) …. na orientační kalkulačce mě vyšly tyto makra: S-50g, B-109g, T-179g, celkový příjem 2498kcal a BM 1784kcal. Děkuji za info.

 114. Bohunka napsal:

  Zdravím, jestliže měl Honza velkou nadváhu nebo snad obezitu tak z počátku se hubne jedna radost jelikož má co shazovat! Ale běda když chce žena s nadváhou např.4-6 kg zhubnout 2 kg tak je to doslova boj s větrnými mlýny!! Navíc velmi rozhoduje věk, jinak hubne mladý a jinak starší, hlavně u žen to má vliv . A jíst vše samotné bez krajíce chleba nebo menší přílohy k obědu a kousek ovoce denně je pro dost lidí nepřijatelné! Navíc sacharidy jsou potrava pro mozek a vyloučit je, je dost těžké. Ale vše je věc názoru a každému vyhovuje něco zcela jiného,že.

  • Lucie napsal:

   Zdravím, máte pravdu, že z velké nadváhy a navíc mužům se hubne snadněji. Stejně tak souhlasím, že změna stravy, kdy se vynechá běžné pečivo a přílohy, je pro spoustu lidí nepřijatelná. Low carb není pro všechny (to ostatně žádný způsob stravování). Nicméně co se týká nutnosti glukozy pro mozek – tělo si umí potřebné množství vytvořit samo a pokud se někdo nedrží vyloženě v ketoze, přijme dostatečné množství sacharidů ze zeleniny. Ale přesně jak píšete – je to věc názoru a každému vyhovuje něco jiného 🙂

 115. Lena napsal:

  Chci se zeptat, jak mohu získat kupon na slevu ke koupi Voňavé kuchařky?
  Předem děkuji za odpověď.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Leno, zřejmě došlo k nějakému nedorozumění – žádný slevový kupon na koupi Voňavé kuchařky neexistuje, ani nebyl někdy dříve.

 116. Martin napsal:

  Dobrý den všem, mám za sebou dobrou zkušenost s Whole30, nyní po čase opět provádím restart stravování. A k omezení sacharidů jsem začal vynechávat snídaně. Tentokráte sleduji, zda se dostávám do ketózy podobně jako je tomu u low-carb diety.
  V ketóze mám ale problém s nepříjemným dechem, což je dáno vypařováním ketolátek v plicích. Nikdo toto moc nezmiňuje a hlavně už nepíše, co s tím. Nemáte prosím tip, co s tím? Upraví se to časem samo, i když budu stále v ketóze? Díky.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, nejsem si úplně jistá, zda správně chápu, jakou stravu aktuálně dodržujete. Pokud W30, tak byste snídaně vynechávat neměl a ani se cíleně snažit dostat se do ketózy. U Low carb to naopak není nic proti ničemu.
   Na nepříjemný dech v ketóze bych volila cucání různých druhů koření, jako hřebíček či zázvor, mohou pomoci i různé bylinky. Doporučuje se i hodně pít a trošku více solit. Každopádně by to mělo postupně ustat.

 117. Martin napsal:

  Do článku by bylo dobré doplnit informaci o tom, že LCHF stravování není vhodné pro všechny. Například nositelům genomu APOE (e3/e4 a e4/e4), kteří tvoří cca 25% populace, konzumace nasycených tuků opravdu škodí.

  • Lucie napsal:

   Martine, děkuji za doplnění. Máte pravdu, že LCHF není vhodné naprosto pro všechny bez rozdílu. Každý jsme jiný, každý potřebujeme trošku něco jiného. Je nutné přihlédnout k aktuálnímu zdravotnímu stavu, životnímu stylu atd. Žádný způsob stravování není 100% platný pro naprosto všechny bez rozdílu. Každý si musí najít ten svůj.

 118. Bohuna napsal:

  Dobrý den Lucie, Martin má pravdu LOW Carb je opravdu jen pro někoho, a hlavně pro ty hodně mladé,ty vydrží vše! Zkusila jsem to také ale po měsíci jsem to musela vzdát! Žít bez denního ovoce 200g, chleb 50g a malé přílohy vařené 100g brambory nebo rýži. Být jen na mase,uzeninách nezdravých,vejcích a sýrech s jogurty byl pro mně očistec. Na zeleninu už jsem se nemohla podívat! Tak jím opět vše ale střídmě,sice nehubnu i když nepřesáhnu 1400-1500 kcal denně a 3x týdně jízda na kole ale ani nepřibírám. Jen mi vrtá hlavou, když jím střídmě a zdravě, hýbu se že se mně váha stejně drží i při těch málo kcal nebo je to hodně? ? Jo, 1x týdně ne častěji si dám žloutkový věneček ty miluji a každý večer 1 kostičku 74% čokolády. Děkuji za odpověď a přeji příjemný zbytek dne.Bohuna

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Bohuno, ano LC není vhodné úplně pro všechny. Nicméně si nemyslím, že v tom hraje roli věk 🙂 Znám hodně lidí, kteří se na této stravě cítí lépe než v předchozích 50, 60 i 70 letech.
   Pokud by to ale pro vás byl očistec, nemá smysl tenhle způsob stravování držet. Člověk se musí cítit dobře i psychicky, bez toho to nejde.
   Nemůžu hodnotit vaší stravu a napsat vám, co a jak máte dělat. Neznám podrobnosti a ani nejsem v tomhle směru žádný odborník (což jsem tu několikrát již zmínila). Osobně si ale myslím, že jíte spíše málo než hodně. Ale je to jen můj odhad na dálku, bez znalosti podrobností.
   Mějte se krásně a ať se daří <3

 119. Lujza napsal:

  Dobrý deň, chcem sa opýtať ako je to s low carb pri športovcoch. Som šprintérka a mám skúsenosť, že pri veľmi nízkych sacharidoch sa mi proste zle trénuje avšak keď som teraz nasadila okolo 100g je to zatiaľ v poriadku. Chcem skúsiť takéto stravovanie v prvom rade kvôli výkonu, ale aj kvôli schudnutiu. Nemám síce veľké percento tuku ale mám viac svalovej hmoty ako je pre môj šport potrebné. Preto sa chcem spýtať že aké by bolo najlepšie rozloženie makroživín aby som spálila tuky a minimálne budovala svaly. Ďakujem. Prajem pekný deň.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, nejsem výživový specialista, takže na vaši otázku neumím odpovědět. Je dobře, že jste si našla svou vlastní optimální hranici sacharidů. Tak by to totiž přesně mělo být. Obecné informace jsou jen pro základní orientaci. Každý si musí najít své vlastní složení makroživin, které mu bude fungovat a bude ho posouvat k vytyčenému cíli. Co bude platit pro jednoho, nebude platné pro druhého. Do hry vstupuje mnoho dalších důležitých faktorů, které nelze na dálku zjistit. To je práce pro odborníky, kteří mají pro poradenství v oblasti výživy potřebné vzdělání.

 120. Pavel K. napsal:

  Už dlouho se snažím změnit svoje stravovací návyky, hlavně kvůli sportu. Do teď jsem sež**l vše co jsme viděl a stále jsem měl hlad(naštěstí přibírám málo a jsem stále hubený) a to je mi 16, ale objevil jsem tenhle článek a vyhovovalo by mi to takže se do toho s chutí dám.

  • Lucie napsal:

   Rozhodně chválím snahu změnit stravovací návyky k základním kvalitním surovinám. Nicméně vaše tělo je stále ve vývinu, takže bych byla velmi opatrná s nějakými striktními omezeními.

 121. Petra napsal:

  Zdravím , mám dotaz do tedka jsem přežívala pouze na sladkém ,jsem unavená a vyčerpaná mám 2 děti necelé 3roky a 13 měsíců, v noci vstavam k dceři a kojim přes den ne a vždy jsem přežívala na sladkém opravdu závislost už cca 10 dní nejim žádné sušenky ,ani čokoládu, snažím se prestat sladit kafe a pít vodu , chtěla jsem se začít stravovat LC,a le jsem hrozně po vysazení cukrů vyčerpaná je pravda že spánek kvalitní nemám vůbec jsem za noc 3-5 x vzhůru a nějaký stres , cítím že mi splasklo břicho ,ale kila moc dolů nejsou , 1x týdne chodím na cvičení s dcerou a jinak pres den jsem dost na nohou . A můj dotaz jeda můžu dopoledne sníst nějaké ovoce , nebo zda můžu ovocné jogurty chutnají mi od Holandie , teď jim tak 4x denně cca. Koukala jsem že se vyřazuje pečivo ani tmavý celozrnný chleba se nemá jíst ? A vadí pár brambor občas rýže k obědu ? Už jsem bezradná váha po porodu mi jde pomalu nahoru a jsem unavená a nevím co by mohlo pro mě tělo vyhovovat na to kolik vážím nevypadam dost jsem zpevněná pod tukem protože jsem v jedno kole . Děkuju za radu Petra .

  • Lucie napsal:

   Zdravím, Petro, při péči o dvě malé děti, s nedostatečným spánkem, je únava celkem přirozená.
   Pokud chcete držet vyloženě Low carb, ovoce a ovocné jogurty by se jíst neměly, stejně ani tmavý chleba, byť je celozrnný, nebo brambory či rýže. Problémem těchto potravin je to, že zvyšují hladinu inzulinu v krvi a dostavují se časté klasické chutě a hlad. U jídelníčku postaveném na tucích a bílkovinách se potřeba jíst (většinou) snižuje. U LC se ale uvedených jídel vyloženě zbavovat nemusíte. Stačí si dát řecký bílý jogurt s troškou malin, upéct si vlastní semínkový chléb (ale i tak ho jíst spíše jen občas), místo brambor si upečte zeleninu (třeba dýni) nebo uvařte kedlubnu s troškou kurkumy, místo rýže si připravte květákovou či brokolicovou rýži. Variant je hodně 🙂
   Jenže, každý jsme jiný, každému z nás vyhovuje něco jiného, každý se nacházíme v jiné životní situaci. Neumím zodpovědně říct, že když striktně omezíte sacharidové potraviny, bude vám lépe a váha se pohne. Já vím, že jste podobnou odpověď čekala, omlouvám se. Ale čím déle se v tomhle tématu pohybuji, vím, že nic není 100%. Každý si musí najít vlastní cestu. Dokud to ale nezkusíte, nezjistíte, která je ta vaše. Držím palce <3

 122. Lidka napsal:

  Dobrý den, prosím mám dotaz, když mi rotoped ukáže že jsem jízdou spálila např.150 kcal funguje to tak , že si je mohu odečíst od např.1600 kcal snědeno za ten den. Tudíž je má spotřeba kcal ten den je 1450 kcal?? Děkuji za odpověď Lidka.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, pokud je vaším cílem snížení hmotnosti, tělesnou aktivitu byste si odečítat neměla, protože právě ta vytváří kalorický deficit potřebný k hubnutí.
   Nicméně naše těla nejsou stroje, nefungují podle tabulek. Do hry vstupuje spousta dalších proměnných, takže se pouhým počítáním přijatých a vydaných kalorií k reálnému výsledku stejně nedoberete. Pro základní přehled to ale stačí 🙂

 123. Lucie napsal:

  Zdravím všechny,
  líbí se mi tyto stránky a taky jsem si prošla diskuzi, již nějaký rok jedu v LC a taky mám potíže. Připojuji pár svých postřehů, třeba se v tom najdete a pomůže to. Ze začátku to šlo pak se váha zastavila a ne a ne dolů, zastavila se ale na kilech, ale objemově to ještě šlo (centimetry), jenže pak jsem občas ujela, obohatila jídelníček o něco na víc a občas to poskočilo, největší potíže mi nadělaly dovolené, kdy jsem buď hladověla nebo jedla hodně sacharidů. Taky jsem si všimla, že mi dělají lépe jídla, která nejsou překombinovaná, teda v jídle jeden typ bílkoviny např. (salát kuřecí + list salát + rajče + olej = pro mne OK, ale když jsem použila, kuřecí, sýr, vejce, majolku salát a sušená rajčata = bylo to horší). Pak občasné uždibnutí něčeho, taky pozoruji, že to se mnou dost cvičí. Dále káva. Nadměrný přísun kávy = horší. Uzeniny – chorizo, sušená šunka, párky – obohacení jídelníčku o tyto suroviny, rovněž není OK i když neobsahují sacharidy, jsou hůře stravitelné a obsahují dost soli. Já mám problém v tom,že když tyto potraviny pustím do svého jídleníčku, tak si je nedám občas, ale už je prostě chci a to mi pak nadělá tu paseku, kila se zastaví, pak jde i něco na horu a návrat zpět je horší a horší.
  Navíc tělo si dobře pamatuje a znovu se obalamutit jen tak nedá, takže chce to opravdu nejprvě srovnat v hlavě.
  Ještě jeden tip: pokud máte pocit, že se to nehýbe i když dosud to šlo, prostě tělo začne po nějaké době stagnovat, zkuste zařadit např. jednou za 14 dní jeden sacharidový den, takový kopanec, šok pro tělo, ale to neznamená konzumaci cukru, zákusků a pod, ale stejně jak platí u LC, tučné, ale zdravé, platí i pro sacharidový den (celozrnný chléb s medem – žádné máslo, káva pouze černá bez mléka, luštěniny, zelenina, brambory, těstoviny s rajčatovou omáčkou, rýže se zeleninou, bez masa (zeleninové rizoto, žádný sýr)) budete koukat jak je složité sestrojit jídelníček bez bílkovin a tuků, pokud vám do něčeho má něco vletět, tak trošku bílkoviny, tukům se opravdu v tento den vyhnětě). Druhý den opět najeďte na LC, můžete se cítit unaveně, tělo dostane kopanec a začne zase fungovat, mějá byla občas úplně grogy. Většinou po tomto dni nepřiberu, nebo mi skočí váha o 500g, což je pouze voda, kterou hned druhý den ztratím plus něco na víc.
  Je to opravdu o změně životního stylu a pokud s tím člověk není srovnaný, pak zhubne, ale váhu neudrží.

  Ještě info k dotazu LC x Dukan. Kdysi jsem začínala na Dukanovi, je to mnohem drastičtější, protože musíte vyřadit nejen sacharidy, ale i tuky, takže tělo hladoví, cpete se bílkovinou a máte prostě hlad, časem si člověk zvykne, výsledkem, je zpomalení metabolismu. Kila jdou krásně dolů, protože za prvních 5 dní odstraníte galony vody, což je velice motivující, ale je to dlouhodobě neudržitelné, navíc, abyste přežili deficit energie, potřebujete něco sladkého a tím pádem nakupujete hory sladidel a doplňků či náhražek, které Dukan hodně nabízí, to má ale k zdravému životnímu stylu hodně daleko. Takže je to na zváženou, LC je v tomhle mnohem lépe udržitelnější a změna může být trvalá.

  Omlouvám se těm, které to nezajímá, je to jen pár postřehů a třeba se v tom najdete, já se mnohdy točím v kruhu a někdy mi pomůže něčí příběh abych zjistila, že dělám někde chybu, které si nejsem vědoma. Přeji všem hodně úspěchů a pevnou vůli, přijde čas, kdy si budete moct dát odměnu, ale už na ni nebudete mít chuť, protože ji nebudete ke svému štěstí potřebovat:-)

  • Lucie napsal:

   Zdravím, Lucie. Moc děkuji za sdílení vaší osobní zkušenosti se změnou stravy a cenných postřehů. Máte pravdu, že základním kamenem je srovnání všeho v hlavě a také citlivé vnímání signálů vlastního těla. Ono je totiž mnohem chytřejší, než jsme si ochotní mnohdy připustit 🙂
   Ještě jednou velké díky za váš komentář. Věřím, že pro mnoho čtenářů mých stránek bude vaše sdílená osobní zkušenost velmi přínosná a motivující. Ať se daří 🙂

 124. Marie Kudlíková napsal:

  Dobrý den, zalímalo by mne, zda je Low carb dieta vhodná pro osoby se zvysenou hladinou cukru (na rozhrani, kdy ještě není nutné píchat inzulin), pripadne co treba doplnit/vyloucit. Moc dekuji za reakci. MK

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, na toto téma se názory různí. Ale já jsem zastáncem toho, že nízkosacharidové stravování je pro snížení hladiny cukru v krvi to nejlepší. Samozřejmě se bavíme o stravě založené na základních přirozených surovinách, ne nějakých instantních jídlech ze sáčku. Bližší informace ohledně vhodnosti LCHF najdete třeba zde https://www.neslazeno.cz/cukrovka/

 125. Aleš napsal:

  U kera mě nejvíce trápí otázka vlákniny. Pokud bych měl přijmout dostatek ze zeleniny, tak to určitě nedám do 20g sach/den. Jediné řešení vidím v psyliu. Jak to řešíte vy?

  • Lucie napsal:

   Osobně jsem keto nikdy dlouhodobě nedržela, protože mi pak hodně v jídelníčku chyběla zelenina. Takže bohužel neporadím.

 126. Bohouš napsal:

  Zdravím Lucie, mám dotaz ohledně kuřecího stehna, syrové s kostí má např. 180g ale po upečení bez kostí má o dost méně samotné masíko. Tak mně zajímá která váha se vlastně počítá. Děkuji za odpověď a přeji příjemný zbytek dne. Bohouš

  • Lucie napsal:

   Zdravím, Bohouši, ono tohle počítání je tak trošku „vyšší dívčí“ 😀 a málokdy se dojde k naprosto správnému výsledku. Ideálně by se mělo počítat s váhou v syrovém stavu a z té odečíst cca 30 % na kosti. Na přesný výsledek má vliv i to, zda stehno budete jíst včetně kůže a případného výpeku.

 127. Marek Pokorný napsal:

  Zdravím Lucie,v mém případě se potvrdilo pravidlo že ne všechno vyhovuje každému.Chtěl jsem hubnout s LC žádný efekt,tak ukončeno.Přehodnotil Makra (B-170g,S-100g,T-70g),kupují jenom Odtučněné maximálně Polotučné mléčné výrobky a váha jde konečně dolů.Jak můžete vidět,u mě LCHF nefunguje.

  S pozdravem Marek.

  • Lucie napsal:

   Zdravím, Marku, nic není 100%, ani LCHF 🙂 Gratuluji k objevení vlastního ideálního poměru makroživin. Ať se daří!

 128. Bohouš napsal:

  Dobrý den Lucinko, moc bych prosil o vysvětlení ohledně sýrů a to, Ementál Boryna plátky 20% a Eidam plátky 30%. Předpokládal bych že ten s 20% bude mít všeho méně,tuku bílkovin ale opak je pravdou, ten 30% má všeho méně. To mi tedy fakt hlava nebere! Děkuji za odpověď a přeji příjemný zbytek dne. Bohouš

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Bohouši, ono je to se značením sýrů malinko jinak, než si lidi většinou myslí 🙂 Procenta uvedená na obale značí obsah tuku v sušině, ne přímo celkový obsah tuku. Takže důležitým údajem pro jeho správný výpočet je i informace o podílu sušiny. Záleží na typu sýru – ty tvrdší mají větší podíl sušiny. Neznám konkrétní výrobky a jejich výživové hodnoty, ani jejich výrobní postup, takže bohužel přesněji poradit neumím. Ale snad jsem i tak trošku pomohla 🙂 Přeji krásný den, Lucka

 129. Gabriela N. napsal:

  Dobrý den, už několikrát jsem se do této diety pustila, ale je to pro mne hrozně těžké. Mám alergii na mléčnou bílkovinu 🙁 Mám pocit, že se pak můj jídelníček zcvrkne na maso, zeleninu a vejce, chybí mi tvarohy, jogurty, sýry. Když jsem to chtěla udržet byl to pro mě vlastně hon za správným obědem v práci, hon připravit večeři puberťákovi, navařit sobě, nakoupit a pak nosit do práce. Myslím, že vhodným řešením by nakonec mohli být krabičky. Myslíte, že má smysl je objednat a od koho?

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, i při vynechání mléčných výrobků lze mít jídelníček pestrý 🙂 I když je založený na zelenině, mase, rybách a vejcích. Zkuste nakouknout ke mně do sekce Whole30, kde mám 5 měsíčních jídelníčků založených jen na těchto surovinách. Třeba vás to inspiruje 🙂 https://paleosnadno.cz/whole-30/moje-whole-30/
   Nicméně chápu, že je to náročné na přípravu a že by mohly být krabičky zajímavou volbou. Bohužel ale nemám s žádnými zkušenosti, takže nemůžu poradit. Také je to poměrně hodně nákladná záležitost a je potřeba zvážit, zda se to vyplatí. Možná bych ve vašem případě uvažovala o ponechání luštěnin ve stravě. Nepomohlo by vám to ve větší pestrosti jídelníčku?
   Moc držím palce, ať si najdete tu svou správnou cestu. Ne vždy to musí být ta, která vyhovuje všem ostatním 🙂

 130. Eva napsal:

  Dobrý den,
  zaujalo mě LC stravování hlavně z hlediska potřeby shození pár kg, ale říkala jsem si, že možná by to mělo dobrý vliv i na moji vysokou kazivost zubů (mám dekalcifikaci zubní skloviny, stačí málo a mám kaz, přestože si čistím zuby opravdu poctivě, dle doporučení zubní lékařky). Vím, že zubní kazy = nejen zevní péče, ale i dostatek vitaminů D a A a menší podíl sacharidů.
  Jenže mám problém, především psychický. Máme hospodářství, kde kromě chovu slepic, koz, dobytka a prasat pěstujeme i zeleninu, brambory, máme ovocné stromy a včely. Dává mi vše velký smysl, jíst to, co si člověk sám vychová a vypěstuje. Jenže pokud bych najela na low carb, najednou bych nesměla brambory, na kterých každý den v potu tváře sbírám mandelinku, nesměla bych meruňky a jablka z našich stromů starých odrůd, kterých si velice vážím, nesměla bych med od včelek, o které se s láskou stará můj muž, nesměla bych některé druhy zeleniny, o které se pečlivě starám (mrkev, řepu atd.) Proto bych u striktní low carb, kde se tyto věci vůbec nesmí, asi psychicky velmi trpěla. Proto jsem se chtěla zeptat, jestli bych i malinké množství brambor, jablek, meruněk, mrkve, řepy či pidi midi kapičku medu nemohla, pokud bych: 1) tyto potraviny započítala do celkvého denní příjmu sacharidů a nepřekročila dané malé množství sacharidů na den, 2) vždy bych tuto vysokosacharidovou „lahůdku“ zkombinovala s něčím hodně tukovým, např. šlehačkou atd., abych tím aspoň snížila glykemický index.
  Děkuji!

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, změna stravování by vždy měla být nejen o úpravě jídelníčku, ale také o psychické pohodě 🙂 Kolikrát změny ani nemusí být tak razantní a výsledky se přesto dostaví.
   Dle mého by základem zdravého jídelníčku měly být prostě kvalitní základní potraviny, nemusí to být hned o vyloučení sacharidů ve stravě.
   Pokud máte své vlastní plodiny, určitě bych je ze stravy neškrtla 🙂 Naopak! Užijte si je, však jste se při jejich pěstování něco nadřeli. Dbejte na to, abyste měla ve stravě hodně zeleniny (vždy alespoň 1/3 až 1/2), minimum mouky a průmyslově zpracovaných výrobků. A samotné sacharidy až tak dolů tlačit nemusíte. Většinou to stačí. Uvidíte sama 🙂 Moc držím palce a ať se daří <3

 131. Božena napsal:

  Zdravím Lucko, zjistila jsem že mi LOW Carb nevyhovuje, tak jsem dělala různé pokusy s množstvím potravin. A to, 65g bílkovin, 140g sacharidy a 53g tuky, k tomu denně 40min.plavu. U uvedeného množství gramu se to denně mění + nebo – 10 až 20 g. A váha začala jít opravdu dolů. Skutečně na každého platí něco zcela jiného. Všude přitom čtu jíst co nejméně sacharidů že je to potrava pro mozek. Dá se říci, že jím vše ale dětské porce. 80g-100g brambor, 30g těstovin v syrovém stavu, 100g masa, 1-2 plátky knedle a večer jen zeleninu. Ovoce 200 g a chléb 50g. Večer jen zeleninu,rajče,okurka,led.salát s 40g kysanky , 1 vejce vařené a podob. Občas 1 nanuk nebo 50g nanukáče. Zkoušela jsem několik způsobů ale tento s více sacharidy mi nejvíce sedí. Snad to tak půjde dál, v létě určitě že jím méně ale děsím se v zimě. přeji Vám hezké léto a příjemný zbytek dne. Božena

  • Lucie napsal:

   Zdravím, Boženko.
   Máte pravdu, že sacharidy jsou palivem pro náš mozek. Nicméně se jedná o cca 50 g, což většina lidí v potravě přijme, i když drží LC. A pokud ne, tělo si potřebné množství umí vytvořit, takže mozek nestrádá.
   Souhlasím, že Low carb není pro všechny a že nemusí každému sedět. Jako ostatně žádný stravovací směr. Každý si musí najít „ten svůj“ 🙂
   Gratuluji k tomu, že vy jste našla svoji variantu a mám radost, že to přináší výsledky. Já osobně bych ale takto dlouhodobě fungovat nemohla. Měla bych vlastně pořád hlad a jedla hluboko pod svým bazálem. Takto jsem to zkoušela dříve a krátkodobě to fungovalo, pravda. Ale pak se ztracená kila vždy vrátila, plus další navíc. Ale jak píšu výše – každý si musíme najít to svoje. Co platí pro mě, nemusí pro vás a obráceně.
   Držím palce, ať se dobře daří, a moc děkuji za komentář.

 132. Božena napsal:

  Omlouvám se, u těch sacharidů jsem myslela, že se nemají úplně vynechat že je to potrava pro mozek!

 133. Marta Hybšová napsal:

  Dobrý den Lucko, jsem nadšená z Vašich stránek!
  Jsem Dukanka, je mi 57 zhubla jsem ted během půl roku 12 kg. (64/160 ) ještě bych něco málo brala dát dolů.. Základ prvních dvou fází dukan.diety je trochu podobný, no jen je tam právě značně omezen příjem tuku a to mi moc nevyhovuje. Chtěla bych ho přidat, tak uvažuju, že LC zkusím. Nebo si to trochu přizpůsobím. Musím se rozhodnout, jak dál. Celkem všechno chápu, poperu se s tím, cukry jsem si odvykla. Zeleninu jím ráda, ovoce mi stačí hrstka jahod, malin, borůvek, rybízu, nemusím každý den.. Chci se tedy zeptat, mohu ovesné otruby? Jsem zvyklá si z nich péct, většinou má denní dávka je 30 g. A jak je to se sladidlem? Možná to někde píšete, ale ještě jsem se úplně nezorientovala. Například, když si chci udělat jogurt.zmrzlinu, mohu ho použít? Používám většinou příchutové tablety.
  Ještě jsem k tomu začala praktikovat IF, mám zatím 14/10, strašně mi to vyhovuje :-)! Moc děkuji za odpověd a přeji hezký den! Marta

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Marto. Moc děkuji za pochvalu stránek! Mám velkou radost, že se vám líbí, a doufám, že přinesou nějakou inspiraci.
   Gratuluji k super hubnoucímu výsledku, vážně klobouk dolů <3
   Do klasického LC stravování otruby nepatří. Ale – velmi záleží na osobním přístupu a nastavení. Osobně zastávám názor, že LC je prakticky každá surovina, pokud „zapadne“ do celkových hodnot sacharidů a nepůsobí nějaké osobní obtíže. Dlouhodobě udržitelný způsob stravování by neměl být o nálepkách a škatulkách, ale o nastavení podle vlastních potřeb a zvyklostí, ale samozřejmě stále funkční. Takže pokud jste na otruby zvyklá, vyhovují vám a budete se i s nimi posouvat kýženým směrem, klidně si je ve stravě nechte.
   Co se týká sladidel – ideální je žádné nepoužívat. Pokud to nejde a člověk občas nějaké potřebuje do jídla pro chuť přidat, lze zvolit dva přístupy. První volí umělá sladidla, kde je ale nutné brát v potaz negativní vliv na střevní mikroflóru při pravidelném používání. Druhý volí raději klasické suroviny (jako je třeba med a datle či jiné sušené ovoce), ale výrazně omezí použité množství. Takže zase – záleží na vás, kterým směrem se dáte.
   Mějte se moc krásně a ať se daří <3

   • Marta napsal:

    Díky za odpověd, zkusím se s tím nějak poprat. Právě u dukana jsem si na ta sladidla zvykla. Nikdy dříve jsem na sladké nebyla, ale ted prostě něco obden musím mít a právě používám sladidlo, ne moc, ale přece ! Zkusím odvyknout, všechno jde :-). Krásné léto Lucko!

    • Lucie napsal:

     Skvělý přístup 🙂 Moc držím palce, i když vůbec nepochybuju, že to zvládnete. Krásné léto, Marto <3

 134. Markéta napsal:

  Dobrý den, necelé dva týdny držím low carb dietu. Příjem sacharidů něco málo přes 30 gramů. Vše bez problémů, ale poslední dva dny je mi špatně. Vrávorám, točí se mi hlava, je mi trochu na zvracení. Piju černou kávu bez mléka a pitný režim dodržuji (2-3 litry). Myslíte, že je to může být z nedostatku cukrů? Měla bych denní příjem navýšit? Jinak hubnu hezky. Děkuji za odpověď.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, s největší pravděpodobností se jedná o příznaky sacharidové chřipky. Zařaďte do stravy co nejvíc domácí kostního vývaru (ne z masa) a nebojte se trošku více solit. Po pár dnech by to mělo přejít. Držím palce 🙂

 135. Eva napsal:

  Dobrý den,
  držím se nízkosacharidového stravování dva týdny, začátek byl fajn, ale druhý týden této diety mi začly trávicí obtíže – nadýmání – nafouklé břicho a větry, pocit na zvracení, včera večer mi bylo opravdu špatně. Myslím si, že moje tělo je asi citlivé na trávení většího množství tuků..pomůžou bylinky na trávení nebo s tím mám rovnou seknout? Začla jsem se LCHF stravovat kvůli možnosti shodit nějaké to kilo a také mě napadlo, že by to mohlo pomoci proti vysoké kazivosti zubů, způsobené dekalcifikací skloviny (stačí mi málo a na zubu se už udělá kaz, jinak čistím si zuby fakt pečlivě).
  Kvůli mým nynějším problémům s trávením se obávám negativního vlivu LCHF stravování na žlučník a játra, kvůli zvýšenému množství tuků ve stravě.
  Děkuji

  • Lucie napsal:

   Dobrý den,
   na začátku změny stravování bývá určitý diskomfort při trávení běžný a časem se upraví.
   Nicméně – Low carb stravování není vhodné úplně pro všechny. Někomu sedí maximálně, někomu jen s určitými úpravami (mnohdy stačí jen přemýšlet nad kvalitou potravin, vynechat v maximální míře průmyslově zpracované potraviny, z větší části mouku a výrazně omezit spotřebu cukru), někomu vůbec.
   Do jaké z těchto skupin patříte vy, neumím vyhodnotit. To musíte vy sama. Každopádně moc držím palce, aby vám bylo brzy dobře 🙂

 136. Lenka napsal:

  Dobrý den,
  také jsem se konečně odhodlala zkusit tuhle dietu. Nevím, zda to, co teď praktikuji je přímo LCHF, našla jsem jí pod pojmem nízkosacharidová, ale každopádně se hodně podobá tomu, jak jí prezentujete Vy, zde na Vašich stránkách. Nejsem v ní až tak striktní, tím myslím to, že si nepočítám kalorie ani sacharidy, ale tak nějak po svém odhadu konzumuji potraviny, které LCHF doporučuje. Nejsem typ člověka, který „ujíždí“ na sladké, takže cukr jako takový mi nechybí. Spíše jsem na slané a stále, ještě po 2 měsících této stravy jsem se nezbavila strašné chuti na chlebíčky, chipsy apod. Ale držím se na uzdě a nejím to….Ale chci se zeptat, zda je to velký „prohřešek“, když si dám párkrát v týdnu 1 sklenku, někdy i více (dle situace) bílého suchého vína…, no někdy i polosuchého. :-)…. To je v podstatě dle mého pocitu jediné, co bych asi neměla, přesto se ale na to ptám….. Jak moc to vadí?
  Jinak nízkosacharidovou dietu jsem začala držet před 2 měsíci, po konečném rozhodnutí, že takhle už to dál nejde, nemohla jsem se už na sebe ani podívat a už mne to stresovalo jak vypadám. Při mých 170 cm jsem měla 93,8 kg. Nyní, po 2 měsících jsem shodila již 6 kilo, mám tedy 88 kg a ráda bych se dostala alespoň na 82 kilo, což jse teprve půlka. Musím říci, že jsem klasická dietářka, vyzkoušela jsem opravdu hodně diet, nejvíce mne pomohla asi pře 6 lety krabičková dieta, ale při dlouhém 9 měsíčním držení této diety, už mne jídla začaly vadit. A tak jsem od ní upustila, i když výsledek byl 12 kilo za 7 měsíců….. Tahle dieta je bezvadná, to, že nemohu žádnou sacharidovou přílohu k hlavnímu jídlu mi nevadí, doplňuji talíř zeleninou, buď grilovanou, nebo formou salátu. Dnes mám ke svačině puding s jahodami oslazený čekankovým sirupem.
  Váha se mi teď týden trochu zastavila, asi týden „stojím“, ale to samé se mi stalo asi před 14 dny a pak najednou bylo dole 900 gramů během týdne…
  Myslíte, že to tedy dělám dobře? A co to víno? 🙂 Děkuji za odpověď a přeji pohodové dny.
  Lenka

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Lenko,
   LCHF = nízkosacharidová. LCHF doslova znamená Low carb High Fat, tedy nízké cukry, vyšší tuky. Takže praktikujete oboje 🙂
   Počítat makra není podmínkou této stravy. Někdo to pro přehlednost a „udržení se na uzdě“ potřebuje, mnoho lidí hubne i bez toho. Takže počítání záleží spíš na konkrétním člověku, jeho zvyklostech a potřebách, než že by bylo nutnou podmínkou LC stravování.
   Pokud vás honí chutě na chlebíčky nebo chipsy, tak si je zkuste sem tam připravit v LC verzi. Jasně, nebude to nikdy úplně stejné jako „originály“. Ale chutné ano a může vám to pomoct s případnými nezvladatelnými myšlenkami na něco zakázaného 🙂
   Suché bílé víno, v malém množství, nevadí. Je nutné brát na zřetel, že alkohol je vlastně jed a tělo se tak k němu staví. Takže nejdřív se věnuje jeho odbourání a pak teprve nějakému případnému hubnutí. Navíc ve skleničce člověk často přijme mnohem víc kalorií, než si uvědomuje. Takže, ano suché víno si občas dejte, ale s mírou 🙂
   Gratuluji ke skvělému výsledku! 6 kilo za 2 měsíce je úplně super <3 Skvělá práce 🙂 Skoky ve váze jsou naprosto běžné. Zejména u žen, kterým se díky změnám v hormonální hladině v rámci měsíce často mění váha až o +- 3 kg jen vlivem zadržování vody v těle. Takže to, že se týden nic na váze neděje, nemusí vůbec nic znamenat. Pokud by trvalo i nadále, zkuste případně provést v jídelníčku nějaké změny. Třeba vynechat svačiny či snídaně, omezit mléčné výrobky, zkusit pár jídel spočítat atd. Ale věřím, že to půjde i bez toho a že ta týdenní stagnace nic neznamená 🙂
   Moc děkuji za milý komentář a držím palce, ať se ručička na váze i nadále hýbe kýženým směrem <3

   • Lenka napsal:

    Dobrý den Lucko, děkuji za odpověď. Váha šla zas o 300 gramů dolů, tak doufejme, že to nějak dotáhnu, tam kam chci. Od příštího týdne ale jedu na dovolenou, a tak mám trochu strach, že přiberu, protože si nedokážu představit, že bych v Řecku, konkrétně na Krétě držela dietu. 🙂 Věřím ale, že středomořská strava není tak „nebezpečná“, myslím, že je naopak zdravá. Na sladkosti nejsem, ale určitě si tam párkrát dám zmrzlinu a asi zhřeším tím vínem a jejich neodolatelným gyrosem, podávaným v placce, což už je asi sacharid jak hrom. 🙁 Ale tomu prostě neodolám…. Nehodláme se tam však jen válet u moře, chceme dost cestovat, tudíž budu mít i dostatek pohybu. A již mám plán, že pokud bych přijela o kilčo, či dvě kulatější, nasadím pak hned celý týden tukožroutské polévky + nějaké bílkoviny. Na téhle polévce jsem s touto dietou začínala.
    Přeji Vám krásné léto.
    Lenka

    • Lucie napsal:

     Dobrý den, Lenko, užijte si dovolenou, ochutnejte místní lahůdky a načerpejte nové síly. Na nějakou striktní dietu zapomeňte. Protože i vnitřní spokojenost patří k úspěšnému hubnutí 🙂
     Nemyslím tím samozřejmě, že na dovolené by se člověk měl utrhnout ze řetězu a cpát do sebe vše bez rozmyslu. Ale k cestování a poznávání nových míst ochutnávání místní kuchyně prostě patří 🙂
     Mějte se krásně a užijte si zbytek léta <3

 137. Marek Pokorný napsal:

  Zdravím Všechny fungující na LCHF.Nechci nikoho demotivovat,ale v mém případě tahle strava na hubnutí vůbec nezabrala(9 měsíců).Myslím si že je hloupost ládovat se Škvarkami,Mascarpone,Šlehačkou atd.,jak tady často čtu.Teď můj jídelníček zahrnuje běžnou stravu (Pečivo,Šunka,Cottage,Jogurt,Sýry atd.).Momentálně:Bílkovin-70g,Sachry-250 a více,Tuky-40g.Váha jde krásně dolů.Jak můžete vidět,ne všechno funguje na každého.

 138. Marketa napsal:

  Chtela bych se zeptat, co byste mi doporucili – jim malo masa, nejsem uplne vegetarianka ani veganka, ale maso mit nemusim, tedy nemusim ho kazdy den. Je tady nekdo s podobnym zpusobem stravovani ktery najel na LCHF? Jestli ano – nejaka doporuceni? moje strava t.c. je cca 50% zelenina, syrova, v salatech s vajickem, nekdy s tunakem nebo s kousky kurete.. testoviny jsem uz podstatne omezila ( ja jsem ten typ, co muze zit cely zivot na chlebu!! 🙂 ), ac jeste nejsem na 0. Jsem totiz uplne na zacatku LCHF. Jim hodne syru a jogurty. Muj cil neni tam moc ambiciozni, potrebuju shodit jenom peumatiku kolem bricha, tj. 3-4kg, abych se citila fit ve svem tele. Mam t.c. 51kg a chci jit dolu na 47kg. Jezdim hodne na kole, nepravidelne cvicim. Nevim, jestli LCHF je pro mne vhodna, ale libi se mi na ni to omezeni sladkosti a zato hodne zeleniny. Taky nevim jestli LCHF zabere pri tak male ztrate kg, kterou chci docilit.

  • Lucka napsal:

   Dobrý den, Markéto, nejsem si jistá, zda se vám zde dostane odpovědi od více lidí. Toto jsou stránky s food blogem, takže sem lidi chodí spíše pro recepty a základní informace o určitých typech stravování.
   Pokud můžu poradit, přihlaste se do FB skupiny Nízkosacharidové stravování pro hubnutí a zdraví https://www.facebook.com/groups/nizkosacharidovestravovani/. Je tam přes 130 tisíc členů, takže se určitě najde hodně těch, kteří jsou v podobné situaci jako vy a poradí.
   Držím moc palce a přeji krásný den 🙂

 139. Rudolf napsal:

  Mohu držet tuto dietu, když mám vysoký cholesterol a triglyceridy v krvi?

 140. Marek napsal:

  Zdravím Lucko.Můžu požádat o radu?Během dne nemám na LCHF potřebu moc jíst,za to v noci se budím hlady a musím se najíst,pak spím do rána bez problémů (už to trva dva týdny).Co s tím,mám se přes den donutit něco sníst ať se nemusím krmit v noci?Děkuji za odpověď.

  Maro

  • Lucka napsal:

   Zdravím, Maro. To bohužel netuším, zatím jsem se s tím nesetkala. Osobně bych přidala na jídle během dne.

 141. Alena napsal:

  Dobrý den, jsem 2 roky po menopauze a mám zvýšenou funkci štítné žlázy-autoimunitni zánět, beru thyrosol, zabírá tato dieta i když jsem endokrinologicky nemocná?

  • Lucka napsal:

   Dobrý den, ráda bych vám nějak pomohla, ale nejsem lékař, nemám potřebné příslušné vzdělání, takže mi odborné rady nepřísluší. Omlouvám se.

 142. LenkaK napsal:

  Dobrý den Lucko, prosím Vás chtěla bych Vás požádat o radu a názor. LC stravu jím 2 měsíce, nic nepočítám prostě se řídím pomůckou masa jako dlaň, tuků jako palec a zbytek talíře zeleniny, jím 2-3x denně a cítím se fajn, za ty 2 měsíce -7kg. Prakticky 20 let jsem měla téměř chronicky problém s mykozami, po přechodu na LC se problémy srovnaly a začla jsem být v pohodě a úplně bez mykóz, ale 3 týdny zpátky jsem začla mít opět problémy, paní doktorka mi řekla, že mám opačný problém, naměřila mi pH přes 7 (ideální je kolem 4,5) přitom předtím jsem měla spíš nižší…diagnostikovala mi bakteriální vaginozu s tím, že příčina je nízký příjem cukrů a málo glykogenu v těle…jak se k tomu mám postavit? Mám strach, abych si nějak nerozhodla funkci orgánů, ale tahle strava mi vyhovuje a jsem ráda, že konečně hubnu…mohla byste mi, prosím Vás poradit? Předem moc děkuji!

  • Lucka napsal:

   Dobrý den, Lenko,
   děkuji za vložený komentář a projevenou důvěru. Opravdu moc ráda bych nějak pomohla, ale bohužel neumím přesně poradit. Nejsem lékař, nemám potřebné odborné vzdělání, takže mi takové rady ani nepřísluší.
   Osobní zkušenost s popsaným problémem nemám. Ale co jsem četla od jiných, zásady LC spíše v podobných záležitostech pomáhají.
   Jednorázové měření pH moči (předpokládám) bych jako směrodatný údaj a varovný až tak nebrala. Tento ukazatel je z velké míry ovlivněn stravou, takže je pochopitelné, že se po přechodu na LC změní a také často souvisí s ketozou.
   Zkuste možná navýšit sacharidy ve stravě větším příjmem sacharidové zeleniny a střídmě i ovocem. Uvidíte sama, jak se budete cítit a zda to bude mít na popsaný problém pozitivní vliv.
   Držím palce.

 143. Božena napsal:

  Zdravím Lenko, prosím zajímá mně proč např.uvařené těstoviny 100 g mají jiné kcal nežli když jsou v syrovém stavu také 100 g? Proč tomu tak je? Děkuji vám za odpověď a přeji příjemný zbytek dne.

  • Lucka napsal:

   Zdravím, Boženko, vařením některé suroviny (jako třeba vámi zmiňované těstoviny, nebo i rýže či luštěniny) absorbují hodně vody, takže se zvětší jejich objem a váha. Třeba 100 g těstovin bude mít po uvaření okolo 240 g, i když celková kalorická hodnota zůstane stejná. 100 g syrových těstovin bude mít tedy více než dvakrát větší kalorickou hodnotu než 100 g uvařených (ty budou obsahovat z velké části vodu).
   Snad jsem trošku pomohla. Mějte se krásně 🙂

 144. Božena napsal:

  Zdravím Lucko, prosím za prominutí že jsem popletla nechtěně vaše jméno!!!! Děkuji za odpověď. Hezký den.

  • Lucka napsal:

   Zdravím, Boženko 🙂 To vůbec nevadí! Já slyším na Lenku i na Zuzku 😀 Mějte krásné vánoční svátky ❤️

 145. Kateřina napsal:

  Dobrý den Lucko. Mám dotaz ohledně arašídového másla. Nevím,zda už tento dotaz nepadl. Zajímalo by mě,jestli je při low carb povoleno? Vím,že je arašíd vlastně luštěnina předem děkuji za odpověď a přeji hezký den

  • Lucka napsal:

   Dobrý den, Kateřino.
   Myslím, že nepadl 🙂
   S arašídy je to trošku ošemetné. Obecně mají nízký obsah sacharidů, takže se do low carb hodí.
   Nicméně velká část zastánců této stravy (zejména v ČR) je nepoužívá s odvoláním na to, že tento druh suroviny bývá často napaden plísněmi.
   Pokud ale seženete opravdu kvalitní arašídové máslo, až tak striktní bych osobně nebyla (i když ho sama nepoužívám).
   Mějte pěkný den

 146. Míša napsal:

  Dobrý den, milá Lucko,
  chci se zeptat, co dělám špatně, pokud dodržuji striktně kalorické tabulky, jídlo vážím a hlídám, přesto mám stále šílený hlad a nehubnu?
  Výška 168 cm, váha 83 kg, tělesný tuk 40% – chci se dostat na optimální váhu 60 kg.
  Jedu podle Vaší tabulky na optimální hubnutí:
  Bazální metabolismus 1446 kcal (6050 kJ). Vaše denní energetická spotřeba po zohlednění aktivit odpovídá 1735 kcal (7260 kJ).
  Energetický příjem: Pokud chcete hubnout, váš energetický příjem by se měl pohybovat přibližně v rozmezí 1446 – 1562 kcal (6050 – 6534 kJ).
  Pro udržení váhy byste při nezměněné tělesné aktivitě měli zkonzumovat denně 1735 kcal (7260 kJ).
  Makroživiny: Zadali jste, že chcete sacharidy udržet na 70 g, což odpovídá 280 kcal.
  Podle zadaných údajů byste měli denně sníst přibližně 72 g bílkovin (288 kcal).
  Zbytek kalorií pak připadá na tuky: Pro udržení váhy je to 130 g tuků (1167 kcal).
  Pro optimální hubnutí je to 110 g tuků (994 kcal) => dle kalorických tabulek je to Max. 5143kJ za den.

  Každý den jím na snídani cca: 350 – 400g zeleniny (polníček, rajče, avokádo, ředkvičky apod.) se sýrem, šunkou, vejcem, zrníčky v obměnách (to už bývá dle kalorických tabulek hodnota skoro 3000kJ!), na oběd např. 150g lososa/tuňáka/masa a zase hromada zeleniny a večeři vždy vymýšlím s ohledem na doplnění např. tuků aj.
  Denně vypiju 1,5 – 2 litry vody/nesazeného čaje , v tom je i 1-2 kávy s mlékem bez cukru. Vždy mi vyšplhají bílkoviny na vyšší hodnoty (místo 71 g třeba i na 130g), sacharidy mám zase vždy do 50g místo do 70g), tuky většinou doháním na těch 100g.
  Bojuji neustále s hladem, zelenina mě zasytí opravdu na max. hodinu, pak mi začne neskutečné kručet v břiše, v podstatě mám pocit permanentního hladu a šílenou chuť na sladké (nechávám si celý den prostor na bílý jogurt s minimem ovoce, abych ukojila chutě), protože přesto, že jsem nakoupila mandlovou mouku, nemohu si z ní nic upéct, jelikož bych okamžitě jedním kouskem přešvihla celodenní příjem všeho a nemohla jíst nic dalšího…. Samozřejmě tím, že mám stále hlad, nehubnu…a to je o to víc demotivační.
  Vždy jsem jedla málo, ale do syta (prostě velké porce – stejné jako můj 120kg manžel), sladké (jako vyloženě čokolády) střídmě, hlavně mám ráda buchty. Manžel po týdnu LC stravování má dole 5 kg a já akorát takové trápení…
  Díky za tipy, co je špatně a jak to dělat jinak.

  • Lucka napsal:

   Dobrý den, Míšo,
   naprosto chápu, že pokud vynaložená snaha nepřináší výsledky, je to demotivující. Moc ráda bych vám nějak pomohla, ale bohužel to není v mých silách.
   Do rovnice, která má za výsledek požadované hubnutí, vstupuje tolik faktorů, že ji nelze na dálku a bez mnoha dalších informací vypočítat. Navíc nejsee výživový poradce, nemám potřebné odborné vzdělání, takže moje případné rady vždy budou jen osobním laickým tipem.
   V komentáři uvádíte výsledky z kalkulačky. Jak je u ní uvedeno, jedná se POUZE A JEN o hrubý odhad, který se ale může s realitou výrazně rozcházet. Proto ji prosím berte jen jako vodítko. Nikoliv jako přesné a 100% výsledky.
   Pokud jste na LC jen týden, nedělala bych ukvapené závěry. Mnohdy trvá i několik týdnů, než si tělo na nový způsob stravování zvykne a jsou vidět nějaké výsledky.
   Také se prosím neporovnávejte s manželem. Mužům se obecně hubne snadněji. Nejsou tolik ovlivněni hormony a nebývají zatížení předchozími dietami.
   Zkuste se prosím více soustředit na sebe, svoje pocity a vnitřní pohodu, než na číslo na váze a kalorické hodnoty jídelníčku. Často bývá stres z hubnutí hlavní brzdou, proč to nejde.
   Asi jsem vám nedala uspokojivou odpověď. Mrzí mě to. Opravdu bych nějak lépe poradila. Ale hubnutí je občas taková alchymie, že radit jak na to, je tak trošku jako věštění z křišťálové koule 🙂 Každý jsme jiný, na každého z nás funguje trošku něco jiného. Moc držím palce, abyste si našla tu SVOU cestu a nový způsob stravování si s radostí užívala a naopak z něj nebyla ve stresu <3

 147. Marek napsal:

  Dobrý den Lucko,moje dotazy zní:1.)kombinace bílkovin+tuku zasytí lépe na delší dobu nebo stejnou schopnost má taky čistý tuk?2.)Aplikují IF 16/8,po tak dlouhé době když sním cokoliv (jogurt,zeleninu,sýr),mám bolesti v oblasti břicha které pozvolna odezní.Může to být příčinou staženého žaludku?Pokud udělám kratší pauzu bolest je menší nebo žádná.Asi mi IF 16/8 nevyhovuje.Prosím co mi poradíte,moc děkuji protože vím,nic není zadarmo (hlavně v dnešní době).

  • Lucka napsal:

   Dobrý den, Marku,
   nejsem lékař, neumím relevantně odpovědět.
   Pokud vám ale IF působí obtíže, upustila bych od něj.
   Držím palce, ať potíže brzy zmizí.

 148. Petra napsal:

  Zdravím Lucko potřebovala bych trochu poradit se čtením etiket na potravinách…jde mi hlavně o to jestli se mám soustředit na sacharidy nebo cukry… Omlouvám se za blbou otázku ale v tomhle se vůbec nevyznám…

  • Lucka napsal:

   Zdravím, Petro. Ale to vůbec není blbá otázka 🙂 Naprosto chápu, že ze začátku se to může zdát všechno složité a informací je tolik, že se v tom člověk jen špatně orientuje.
   Při čtení etiket se soustřeďte hlavně vyhovující složení výrobku a celkové sacharidy.
   Mějte se krásně a ať se dobře daří 🙂

 149. Zdenka Wagnerová napsal:

  Jsem začátečník, můj dotaz se týká sacharidů a zeleniny.
  Někde jsem četla, že sacharidy obsažené v (té správné) zelenině nemusím započítávat do těch 30-50 sacharidů. Mám na mysli „rizikové“ hubnutí.
  Například květák – květáková polévka mi vyčerpá velký podíl sacharidů.
  Děkuji za odpověď.

  • Lucka napsal:

   O variantě, kdy se nezapočítávají sacharidy ze „správné“ zeleniny, bohužel nevím. Pokud si někdo striktně hlídá sacharidy, měl by dle mého počítat všechny (vyjma nestravitelné vlákniny).
   Jestli necílíte vyloženě na ketozu, není ale vyloženě nutné držet sacharidy tak nízko. Záleží na vás. Pro někoho je hranice 30 g neudržitelná a cítí se ve stravě výrazně omezený. Někomu naopak tento limit plně vyhovuje.
   Já osobně se cítím nejlépe někde okolo 50-70 g za den.

 150. Šárka napsal:

  Dobrý den, k LCHF jsem se dostala přes blogerku Janinu Černou a její cukrfree, jsem z toho nadšená….já věčně hladovějící a hlídající si tuky se teď cpu tuky a bílkovinami a je mi nádherně…..zatím jsem na začátku. Jediné, co bych novému stylu vytkla je mnoho času stráveného v kuchyni a neustálé přemýšlení nad surovinami, ale to se dá určitě naučit. Zajímá mě, jak je to s prospěšností nebo škodlivostí vajec?? Je jich všude opravdu dost, většinou jako základní pojivo, i když pravda, když si upeču chleba a dám do něj tři vejce, nesním ho přece na posezení. 🙂 prosím o nějaký názor, zda si to hlídat nebo není potřeba?? Pohybu mám hodně, každý den minimálně jednu hodinu, jsem trenérka kondiční chůze, někdy mám i tři hodiny za den, ale moje tělo už je na to zvyklé, proto si více slibuji od omezení sacharidů. Díky za odpověď

  • Lucka napsal:

   Dobrý den, moc ráda čtu, že jste z nového způsobu stravování tak nadšená a že je vám na něm dobře 🙂
   Přesně jak píšete, časem vám už příprava jídel nebude připadat zdaleka tak složitá, nebudete muset vůbec přemýšlet nad výběrem surovin, i samotné vaření bude jednodušší. Teď se to na začátku jeví jako něco hodně složitého, ale časem vám to ani nepřijde.
   Co se týká vajec, až tak bych se jich nebála 🙂 Tenhle strašák týkající se cholesterolu už byl v poslední době vyvrácen. Nicméně, jako to platí u všeho jiného, každý jsme jiný, každému nám vyhovuje něco jiného. Na čem jeden prospívá, druhému může škodit. Neexistuje univerzální rada. Osobně si nemyslím, že je při této stravě nějak extrémně velká spotřeba vajec. Zejména pokud denně nepečete nějaké pečivo či dezerty (což by se ani nemělo, tato jídla by měla spíše patřit do kategorie Občas). Třeba moje spotřeba se v průměru pohybuje někde okolo 3-4 vajec za týden max. Samozřejmě to platí, jen pokud si k jídlu neudělám míchaná vejce či omeletu. Jinak vejce až zas tak moc nejím 🙂 Není to ale proto, že bych se jich nějak bála. Spíš nepatří mezi moje nejoblíbenější suroviny.

 151. Baruna napsal:

  Zdravím Vás Lucinko, máte pravdu, každý si musí najít sám to svoje!! Jelikož nic nikdy neplatí stejného pro všechny. Vše je individuální, podobně je to i s léky. Vyzkoušela jsem kde co a nakonec mi pomáhá na hubnutí cca 50-65g bílkoviny,Sacharydy cca 100-125g a tuky do 60g . Za den celkem cca 1450 kcal.Zmenšila jsem přílohy a pečivo a jím téměř vše. V létě hodně plavu a to mám pak o 2-3 kg méně ale v zimě jsou zpět. Přeji pěkný zbytek dne. Baruna.

  • Lucka napsal:

   Zdravím, Baruno 🙂 Ano, přesně tak. Co funguje na jednoho, na druhého neplatí, a obráceně. Gratuluji k tomu, že jste si našla tu svou cestu. To je vždy výhra ❤️ Mějte krásný den.

 152. Aneta napsal:

  Dobrý den Lucko, LC držím od 1.2.2020. Ze začátku jsem držela sacharidy do 50g, ale teď se snažím do 20-25g za den, ale někdy to „přešvihnu“ i na 30g. Je dobré střídat tedy vlastně keto/LC? Nebo se mám držet jednoho či druhého? Co to dělá s tělem? A ještě jedna otázka mě trápí.. Můj bazální metabolismus je 1558kcal, 92g bílkovin, 125g tuku (s těmi sacharidy je to jak jsem psala výše). Nevím kolik mám sníst dohromady za den kcal pro hubnutí, aby to bylo správně? Doma běžné povinnosti, ovšem v práci denně nachodím v průměru 8 km pětkrát v týdnu. Nárazově i 12 km. Mám si ten den, kdy mám vyšší aktivitu následně i zvýšit příjem? Teď toho máme v práci hodně a mám hrozné chutě na sladké. Je možné, že tělo chce více energie a snaží se to že mě vymanit pomocí chutí na sladké, abych to dohnala sacharidy? Momentálně udržuji kcal/ denně na 1650 kcal, ale nevím, jestli je to správně pro to hubnutí. Moc a moc předem děkuji za odpověď.

  • Lucka napsal:

   Dobrý den, Aneto, opravdu moc ráda bych vám odpověděla a pomohla, ale… Víte, naše těla nejsou stroje. Jejich fungování nelze exaktně spočítat. Do „výpočtu“ vstupuje tolik dalších faktorů, že nemůžu (a ani nikdo jiný) na dálku určit, jaká hranice pro vás bude fungovat. Na to musíte přijít sama 🙂 Vím, že to není odpověď, kterou jste chtěla, ale ono to tak je. Co funguje jednomu, druhému nemusí. Každý jsme natolik unikátní, že neexistuje univerzální rada. Musíte sama přijít na to, co vám vyhovuje a funguje, při čem se cítíte dobře. Držím palce ❤️

 153. Jitka napsal:

  Rozhodla jsem se zkusit docilit ubytku vahy pomoci nizkosacharidove diety, ale „bohuzel“ jsem si nechala udelat testy potravinove intolerance. Vzhledem ke zjistene nesnasenlivosti psenice, vajec a kravskeho mleka mam trochu problem se skladbou jidelnicku – na syrech, jogurtu a kysanych mlecnych vyrobcich jsem zavisla. Mohla bych poprosit o radu ohl. sestaveni stravy?

  • Lucka napsal:

   Moc se omlouvám, ráda bych pomohla, ale ohledně sestavení osobního jídelníčku bohužel přesně neporadím. Na tyto služby musí mít člověk potvrzené odborné vzdělání, a to já nemám.
   Každopádně všechny mé recepty jsou bez použití pšenice, část i bez mléčných výrobků (ty ze sekce paleo) a některé i bez vajec. Pro inspiraci můžete případně nakouknout na můj měsíční jídelníček, kdy jsem se stravovala přesně, jak píšete https://paleosnadno.cz/whole-30/moje-whole-30/moje-whole30-c-4-bez-vajec/
   Pro odborné sestavení jídelníčku, přímo vám na míru, se zkuste obrátit například na Evu Hanzalovou, která se tomu věnuje https://www.evahanzalova.cz/index.php/kontakty/

 154. Petra P. napsal:

  Zdravím, Lucie.
  Potřebovala bych trochu poradit, resp. „prodiskutovat“ s čím se teď trochu peru..
  Více jak před měsícem jsem přešla z Ketodiet (reklamovaný hubnoucí plán, který funguje, ale říkala jsem si, že potřebuji a chci něco udržitelnějšího, stálého do budoucna) na nízkosacharidovou stravu.
  Ale nehubnu – vůbec (ani centimetry „nemizí“). Sice potřebuji už jen cca. 3 kilíčka (předchozí jsem právě dala dolů s Ketodiet), ale váha stejně zůstává + – 0,5kg (chci být optimista – tak se utěšuji, že alespoň nepřibírám 😀 ), ale potřebovala bych nějaké nakopnutí … Někde tady na Vašich stránkách jsem vyčetla fígl zkusit někdy vynechat snídani – ale ani to mi nepomáhá (a nejde mi vynechávat pravidelně – někdy mne vysloveně ráno kručí v žaludku  , a ačkoliv nejsem muž, tak i u mne platí – hladová žena = nevrlá žena :-D); nebo půst… – to je pro mne nepředstavitelná záležitost… . Úzkostlivě nepočítám všechny nutriční údaje (to by nebylo nic pro mne), ale snažím se sacharidy držet relativně nízko (to je údaj, který u jídla a na etiketách opravdu sleduji, odhadem se pohybuji okolo 50g), příjem tuků oproti dřívějšku mám teď určitě vyšší (učím se jíst tučnější potraviny, byla jsem zvyklá – i u Ketodiet, využívat jen nízkotučné – nemůže to být ten problém? Že by tělo neustálo jeho vyšší příjem, když bylo zvyklé držet kromě sacharidů nízko i tuky?), zelenina většinou vyplňuje alespoň polovinu talíře. Pokud si sáhnu do svědomí, tak jediné je, že občas mám poměrově více bílkovin (jsem opravdový masožravec) a ráda si přidám třeba k večernímu salátu Vaše jogurtové pečivo (i když vím, že doporučujete, že by se nemělo konzumovat příliš často, ale beru to tak, že porce nemá příliš sacharidů,… a je děsně dobrý  ). Jinak se snažím jíst, co mám a naopak nejíst, co bych neměla  . Chápu, že se tělo někdy „zasekne a stávkuje“, ale potřebovala bych nějaký nápad.., i když chápu, že na dálku to je těžko, a nikdo z nás není univerzál…
  „Vaření s Vámi“ mne moc baví, jídlo mi moc chutná, ale trochu mne začíná demotivovat, že se prostě nic neděje (i když je mi tedy stále pociťově dobře, což je taky dost důležité), ale když všude čtu, jak každý hubne 😀 … (když to nadnesu  ).
  Zaměstnání mám sedavé – administrativa na PC, ale snažím se každý den hýbat – rychlá chůze 8-10tis. kroků.
  Byla bych ráda za každý tip nebo nápad 
  Mějte se Petra

  • Lucka napsal:

   Zdravím, Petro 🙂
   Hubnutí je občas taková alchymie, že vychytat opravdu funkční systém je hooooodně těžké. Zejména takhle na dálku.
   Váš dotaz patří spíše nějakému výživovému poradci, který s vámi projde váš způsob stravování, zdravotní stav, kvalitu spánku, míru pohybu atd. To vše totiž na hubnutí působí a bez detailních informací (a také potřebného odborného vzdělání) vám myslím nikdo opravdu relevantní a fungující radu nedá. Moc ráda bych nějak pomohla, ale přiznám se, že se této oblasti poradenství cíleně vyhýbám, protože bez příslušného odborného vzdělání a detailních informací mi to nepřísluší. Omlouvám se.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0