NOVINKA: Osobní motivační karty ke stažení zdarma 👉🏻 Více informací
Chutné recepty pro zdraví
Low carb, Whole30, Paleo, Primal
přirozeně bez lepku a cukru

MŮŽU SI TO DÁT?

Můžu si dát..?

Najčastějším typem dotazu, který od vás soukromě dostávám, jsou otázky „Můžu si dát…?. Protože se do programu Whole30 zapojují stále noví a noví lidé, otázky se opakují a všichni se ptají vlastně téměř na to samé. Proto jsem si řekla, že sepíši nejčastěji dotazované suroviny a konkrétní jídla. V odpovědích jsem vycházela z oficiálních stránek Whole30 (článku Can I have a stejnojmenného vlákna na fóru). Stejný seznam potravin včetně jednotlivých zdůvodnění najdete i v knize Whole30 (konkrétně na stranách 60-73).

Na začátek si připomeňme, pro které suroviny a konkrétní jídla platí dle pravidel Whole30 velké a nesmlouvavé NE.

Zakázané skupiny potravin dle pravidel Nejčastěji dotazované konkrétní suroviny či jídla
přidaný cukr (přírodní i umělá sladidla) med
stévie
alkohol, tabák víno
pivo
cigarety
obiloviny a pseudobiloviny pšenice, žito, ječmen, oves, kukuřice, rýže, proso, bulgur, čirok, amarant, pohanka, quinoa
ochucovadla a škrob z pšenice, kukuřice a rýže
luštěniny fazole, cizrna, čočka, arašídy
všechny formy sóji – sójová omáčka, tofu, miso, tempeh, edamam a všechny ingredience na bázi sóji, které se přidávají do jídla (jako např. lecitin)
mléčné výrobky kravské, kozí i ovčí mléko a výrobky z něj
karagenany, glutaman sodný nebo siřičitany
pečivo, zákusky, sušenky, nezdravé a nekvalitní jídlo (junkfood) palačinky, chléb, pečivo, tortily, sušenky, muffiny, dorty a dortíčky, koláčky, pizza těsto, vafle, cereálie, smažené brambůrky, fritované hranolky

Pro lepší orientaci v dlouhém textu uvádím seznam níže vypsaných surovin, rozdělených do jednotlivých kategorií. Po kliknutí na konkrétní surovinu se dostanete na příslušné vysvětlení.

Povolené suroviny Zakázané suroviny Suroviny s určitou podmínkou
arowwroot
brambory
datle
droždí
fazolové klíčky
guarová guma
hrášek a hrách
chia
100% kakao
karob
káva
kokosová mouka
konopná semínka
kyselina citrónová
lněná semínka
mandlová mouka
ovocná šťáva, 100% džus
sůl
tahini
zelené fazolky
čokoláda
humus
palačinky, lívance
paleo chléb a pečivo
pohanka
quinoa
stévie
vanilkový extrakt
zmrzlina
žvýkačky
brambůrky, chipsy
hořčice
hranolky
kokosová voda
kombucha
majonéza
mandlové mléko
ořechové tyčinky
proteinové prášky a šejky
řepkový, bodlákový a slunečnicový olej
olej z hroznových jader

slanina
smoothies
vodní kefír

Vše, co je níže napsáno v kurzívě (proloženým písmem) nejsou oficiální pravidla Whole30 – jsou to „jen“ doporučení. Jsou ale založená na znalostech tvůrců Whole30 a zkušenostech dalších více 100.000 lidí, kteří prošli programem Whole30 v posledních letech. Takže tato doporučení nemusíte přijmout… ale pravděpodobně byste měli 🙂

ARROWROOT MOUČKA: ANO

Moučka z arrowroot (maranty třtinové) funguje skvěle jako zahušťovadlo, například při vaření v omáček a masových šťáv. Ale, stejně tak jako mandlová mouka, nelze ji během Whole30 použít na pečení.

BRAMBORY: ANO

Autoři změnili pravidla Whole30 v srpnu 2014 – všechny druhy brambor: bílé, červené, yukon, zlaté, fialové, baby, batáty, atd. se můžou vařit, péct, zapékat, restovat, dát do mikrovlnky nebo udělat na páře. Velké NE ale platí pro všechny komerčně připravené nebo smažené brambůrky a hranolky.
TIP: Porce bílých brambor obsahuje v poměrně malém množství hodně energie. Pokud máte nadváhu, jste rezistentní na inzulín nebo máte jinou metabolickou poruchu či nejste moc fyzicky aktivní, nepotřebujete každý den extra energii navíc. Pokud to je váš případ, jezte brambory jen občas nebo vůbec. Navíc, pokud budete jíst šťouchané brambory každý večer, ochudíte se o objevování barevného světa na živiny vydatné zeleniny. Unikněte z bramborové rutiny a objevte lásku ke kadeřávku, růžičkové kapustě nebo chřestu.

BRAMBŮRKY / CHIPSY: NE, POKUD JSOU „KOMERČNĚ PŘIPRAVENÉ“ NEBO SMAŽENÉ

I když jsou brambory nově v pravidlech (oproti prvnímu vydání knihy Jídlo na prvním místě) považovány za opravdové jídlo, tím, že je jíte ve formě hranolek nebo brambůrek, je přesouváte z kategorie „živina“ do „ošizený komerční produkt“. Snadno si doma připravíte bramborové, batátové, řepové nebo plantainové chipsy, které budou vyhovovat standardům Whole30. Mnohem hůř je ale zařadíte do vašeho jídla, aby to neporušovalo stanovená pravidla. Zaplnění půlky talíře chipsy opravdu nenahradí zeleninovou přílohu 😉 Ještě těžší pak může být je přestat jíst, i když už jste svou porci dojedli. Pro většinu z nás jsou totiž brambůrky „jídlo bez brzdy“ a proto spadají do zóny méně zdravého jídla, i když je připraveno z technicky vhodných ingrediencí. Z tohoto důvodu nejsou smažené chipsy ze škrobové zeleniny během programu Whole30 povolené. Pokud si ale chcete upéct kapustu tak, aby byla křupavá, nebo guacamole doplnit upečenými plátky plantainů či batátů, poslužte si a užijte si to.

ČOKOLÁDA: NE

Cokoliv, co má méně než 100% kakaové hmoty, je mimo pravidla Whole30. I 99% hořká čokoláda je pořád sladkost.

DATLE: ANO

Datle poskytují možnost, jak mírně přisladit omáčku (jako Char Siu z Well Fed) nebo naplněné mandlemi a zabalené do (vhodné) slaniny jsou výborným předkrmem.
TIP: Ačkoliv jsou datle mezi povolenými suroviny, nenahrazujte si jimi „sladké pamlsky“ a nekrmte jimi svého „cukrového démona“.

DROŽDÍ: ANO

Pořádně ale prozkoumejte svůj zdroj a ujistěte se, že jste si vybrali bezlepkové. Také jej, prosím, nepoužívejte na výrobu veganského sýra nebo na pečení.

FAZOLOVÉ VÝHONKY: ANO

Části rostliny jako takové můžete jíst. Problémovou složkou jsou zralá semena (fazole).

GUAROVÁ GUMA: ANO

Je to obvyklé a přijatelné zahušťovadlo, často používané v plechovkovém kokosovém mléce.

HOŘČICE: ČTĚTE ETIKETY

Hořčice je skvělý doplněk k masu, jen čtěte pečlivě etikety. Dijonská hořčice občas obsahuje bílé víno, čímž je nepřípustná během Whole30, ostatní druhy zase přidaný cukr. Vyhovující hořčici koupíte například v DM drogerii nebo supermarketu Globus pod značkou Alnatura.

HRANOLKY: NE, POKUD JSOU „KOMERČNĚ PŘIPRAVENÉ“ NEBO SMAŽENÉ

Objednat si hranolky k burgru bez housky a sýru se zeleným salátem ztrácí na Whole30 smysl. Hranolky jsou ztělesněním „jídla bez brzdy“ a cokoliv smažené v rostlinném oleji je obecně nezdravé. Udělejte si doma své vlastní brambory s kokosovým olejem, husím sádlem nebo přepuštěným máslem, upečte je v troubě nebo nebo opečte na pánvi místo smažení v litrech oleje. Nebo si je objednejte pečené či šťouchané (bez másla), když budete jíst mimo domov. Pro smažené hranolky ale platí velké NE.

HRÁCH A HRÁŠEK: ANO

Původně byly během Whole30 povolené pouze hráškové lusky. Od března 2020 je povolena většina hrachu (včetně hrachu cukrového, sněhového, zeleného, žlutého a štípaného).

HUMUS: NE

Klasický humus se dělá z cizrny, což je luštěnina. Nicméně na internetu lze najít opravdu dobré recepty na „omáčky“ podobné humusu, jako například baba ghanoush na Green Almonds.

CHIA: ANO

Tato „semínka“ nejsou ze stejné botanické rodiny jako ta, která vyřazujeme v podobě obilovin nebo luštěnin, takže jsou během programu povolena.
TIP: Chia vám nezpůsobí žádné vážné problémy, ale také to nejsou žádné superpotraviny s vysokým obsahem omega3. Proč, je vysvětleno v knize Jídlo na prvním místě, ale v kostce by se mělo s chia semínky zacházet stejně, jako s jakýmikoliv jinými ořechy – konzumovat je v omezeném množství.

KAKAO (100%): ANO

Kakao lze skvěle použít jako koření (například do chilli con carne), nebo jako ochucení do kávy či čaje. Dle pravidel programu ale nelze kombinovat kakao s datlemi či jiným ovocem za účelem vytvoření „čokoládové“ chuti. Pro podrobnější informace si přečtěte názory autorů programu Whole30 na 100% kakao.

KAROB (rohovník, svatojánský chléb): ANO

I když je rohovník technicky obilovina, rohovníkový prášek (karob) se vyrábí z lusku rostliny a ne ze semínek. A protože všechny potencionálně problematické látky jsou obsaženy v semínkách, je v pořádku, pokud karob zařadíte do jídelníčku během Whole30. Opět ale platí zákaz pro jeho používání při pečení zákusků či vytváření náhražek za čokoládu.

KÁVA: ANO

Ano, můžete si dát kávu. Můžete ji pít černou, přidat vhodné kokosové nebo mandlové mléko, ochutit ji skořicí nebo zrníčky vanilky. Ale pamatujte, že pravidla Whole30 vylučují mléko, smetanu, nepovolené mléčné náhražky a sladidla (včetně stevie). Pro více informací si přečtěte Coffe Manifesto autorů Whole30.
TIP: Na internetu můžete narazit na paleo recepty, ve kterých se z vajec, kokosového mléka a datlí přetváří nepitelné černé kafe na sladký, snový kofeinový nápoj. I když jsou to technicky vyhovující suroviny, jejich kombinace neodpovídá pravidlům Whole30. Zamyslete se: Proč si musíte kávu sladit či doplňovat našlehanou smetanou? Máte opravdu rádi kafe, nebo ho pijete pro jeho sladkou a krémovou chuť?

KOKOSOVÁ MOUKA: ANO

Ano, můžete použít mandlovou, kokosovou, tapiokovou nebo jinou mouku, která nemá obilovinový základ, ale záleží na souvislostech. Můžete je použít místo strouhanky v karbanátcích, na poprášení kuřete nebo k zahuštění omáčky nebo guláše. Ale nemůžete je použít k „paleo pečení“ – k výrobě mufinů, palačinek, chleba, cupcaků, sušenek, vaflí, tortil, pizzového těsta nebo nečeho podobného.

KOKOSOVÁ VODA: ČTĚTE ETIKETY

Většinou kokosová voda vyhovuje pravidlům Whole30, protože obsahuje pouze přirozený cukr obsažený v kokosu. Někteří výrobci ale do svých produktů cukr přidávají, tak raději čtěte pečlivě etikety. Kokosová voda může být dobrou volbou na doplnění tekutin, nicméně nezapomínejte i nadále denně pít starou dobrou čirou vodu.

KOMBUCHA: ANO, ALE ČTĚTE ETIKETY

Probiotika se svými pozitivními účinky jsou skvělým doplněním vašeho Whole30 menu. Jen čtěte pečlivě etikety – jakkýkoliv cukr na seznamu ingrediencí znamená, že byl přidán po fermentaci/kvašení a to je špatně. Některé druhy obsahují jen přidané ovoce a ovocné šťávy, což je v pořádku.

KONOPNÁ SEMÍNKA: ANO

Tato „semínka“ nejsou ze stejné botanické rodiny jako ta, která vyřazujeme v podobě obilovin nebo luštěnin, takže jsou během programu povolena.
TIP: S konopnými semínky by se mělo zacházet stejně, jako s jakýmikoliv jinými ořechy či semeny – konzumujte je v omezeném množství.

KYSELINA CITRONOVÁ: ANO

Je to obvyklá a akceptovatelná látka přidávaná do potravin v plechovkách a sklenicích, jako jsou rajčata nebo olivy.

LNĚNÁ SEMÍNKA: ANO

Tato semínka nejsou ze stejné botanické rodiny jako zakázané obiloviny a luštěniny, takže jsou během Whole30 dovolena.
TIP: Len vám s největší pravděpodobností nezpůsobí žádné problémy, ale také to není žádná superpotravina s vysokým obsahem omega3 (vysvětleno v knize Jídlo na prvním místě). Se lnem by se mělo zacházet stejně jako s jakýmikoliv jinými semínky či ořechy, tedy konzumovat ho v omezeném množství.

MAJONÉZA: PŘIPRAVTE SI SVOU VLASTNÍ

Bylo by velice těžké najít komerčně vyráběnou majonézu, která neobsahuje nevhodné ingredience – hlavně přidaný cukr a nevhodný olej (i majonéza prodávaná s nálepkou „z olivového oleje“ bývá převážně ze sojového oleje!) Dobrou zprávou je, že výroba vlastní majonézy dle pravidel Whole30 je velice snadná. Koukněte na můj recept a video.

MANDLOVÁ MOUKA: ANO

Ano, můžete použít mandlovou, kokosovou, tapiokovou nebo jinou mouku, která nemá obilovinový základ, ale záleží na souvislostech. Můžete je použít místo strouhanky v karbanátcích, na poprášení kuřete nebo k zahuštění omáčky nebo guláše. Ale nemůžete je použít k „paleo pečení“ – k výrobě mufinů, palačinek, chleba, cupcaků, sušenek, vaflí, tortil, pizzového těsta nebo nečeho podobného.

MANDLOVÉ MLÉKO: ANO, ALE VYROBTE SI SVÉ VLASTNÍ

Komerčně vyráběné mandlové mléko, které by odpovídalo pravidlům, je těžké najít. Ingredience jako je cukr (v jakékoliv formě) nebo karagenany znemožní mandlovému mléku zakoupenému v obchodě být součastí vašeho Whole30. Alternativou je vyrobit si své vlastní – ale pamatujte, žádná sladidla!
TIP: Obecně ořechy a semínka nejsou to nejlepší volbou jak do stravy zařadit dostatečné množství tuku. Navíc, stejně jako u smothies platí, že jídlo by se mělo jíst a ne pít. Proto, i když si mandlové mléko vyrobíte sami, bude lepší, pokud si ho dáte jen občas a ne pravidelně. To platí i pro samotné mandle.

OŘECHOVÉ TYČINKY: ČTĚTE ETIKETY A KONZUMUJTE S ROZMYSLEM

Zdaleka ne všechny tyčinky na trhu vyhovují pravidlům Whole30, tak raději opravdu pečlivě čtěte etikety.
TIP: Doporučujeme používat ořechové tyčinky jen jako záchranou svačinku nebo palivo během vytrvalostního sportu. Jsou nejblíž klasickým cukrovinkám, kam se můžete během Whole30 dostat (společne s datlemi), jen je nepoužívejte k uspokojení touhy po cukru. Váš mozek nepozná rozdíl mezi Snickerskou a domácí tyčinkou ze zaručeně povolených surovin. Takže, opatrně.

OVOCNÁ ŠŤÁVA – DŽUS: ANO

Ovocný džus lze ve Whole30 použít k ochucení omáček, polévek nebo předkrmů.
TIP: Vypít sklenici džusu je sice technicky v pořádku, ale důrazně se to nedoporučuje (i když si ho připravíte sami). Odšťavňováním se ovoce zbaví mnoha živin, ale cukr zůstane. Proto je vždy lepší si dát ovoce vcelku, než abyste ho pili.

PALAČINKY, LÍVANCE: NE

Občas mám pocit, že všichni před Whole30 byli živi jen na palačinkách a lívancích. Nechápu, že zrovna tohle jídlo je tolik diskutované a lidem se jen těžko přijímá fakt, že ho během programu VÁŽNĚ nesmí. Zkuste zadat do vyhledávače spojení slov Whole30 a pancakes, vyjede vám tisíce obrázků. Přitom nic, jako Whole30 lívance neexistuje 😉 A to platí, i když jsou jen z banánů a vajíček. Zaprvé jsou výslovně zakázany v pravidlech programu Whole30, což by mělo jako důvod stačit. Pokud se ale stále ptáte: „Proč? Vždyť jsou jen z banánů a vajíček!“, tak tady je podrobnější vysvětlení: Palačinky/lívance v jakékoli podobě nepodpoří úspěch v programu Whole30. Dosažení vašich cílů v oblasti zdraví záleží na tom, jak se skloubí pravidla, myšlenka a cíl programu. Whole30 je především sestavené k tomu, aby změnilo váš vztah k jídlu. A ať jste milovníci sladkého nebo nejste, konzumace palačinek, lívanců atd. má na vás psychologický dopad, ať si to přiznáte nebo ne. Tato jídla nemohou být součástí programu, který se snaží změnit váš život.
Pokud sníte míchaná vejce na ghee a k tomu nakrájený banán, nebude to na vás mít stejný vliv, jako když stejné ingredience použijete k výrobě lívanců. Existují studie, které ukazují jak váš mozek vnímá nasycení. Zjistilo se v nich, že nezáleží jen na složení jídla, velký vliv má i specifická kombinace surovin. Na palačinky bude váš mozek reagovat úplně jinak než na smažená vajíčka, po kterých si dáte ještě banán. A na tuto psychologickou reakci se program Whole30 přesně zaměřuje.

PALEO PEČIVO a CHLÉB: NE

Konzumace paleo chleba během Whole30 je špatně. Cílem programu je změnit vaše stravovací návyky a ne jen ingredience. Chléb je nízkovýživovým jídlem, které vytlačuje více výživné potraviny z vašeho talíře. A nakonec, chléb (i když je upečený z kokosové mouky) patří do skupiny jídel bez brzdy! Toto zahrnuje i wrapy a tortily z kokosové mouky. Prostě řekněte chlebu ne a udělejte si masový sendvič z listu salátu, hlav hub Portobello nebo si opečte nori (plátek z mořských řas).

PALEO ZMRZLINA: NE

I když jen rozmixujete mražené ovoce, je to stále zmrzlina, jejímž jediným účelem je připomenout chuť a strukturu opravdové zmrzliny a nahradit vzrušení, které vyvolává.

POHANKA: NE

Pohanka spadá do kategorie rostlin, které říkáme pseudo obiloviny. Z botanického hlediska to sice nejsou obiloviny, ale obsahují složky, které mohou způsobit podobné problémy jako obiloviny, což je důvod, proč nejsou ve Whole30 povoleny.

PROTEINOVÉ KOKTEJLY: TÉMĚŘ VŽDY NE

Skoro všechny proteinové prášky obsahují nepovolené ingredience (jako je syrovátka, kasein, sója, hrách apod.). Navíc cokoliv, co můžete získat z proteinových prášků (možná kromě chemických výtažků, přidaných sladidel a divně znějících sloučenin), můžete získat z potravy během Whole30.
TIP: Nicméně, proteinové šejky z povolených ingrediencí jako jsou 100% bílky nebo cvrčci (ano, i takové ingredience najdete v některých proteinových přípravcích) jsou během Whole30 povoleny v případě, že neobsahují žádná sladidla. Ale jako vždy je nutné připomenout, tekutá jídla nejsou doporučována. Chápete? Cílem programu je naučit vás užívat si opravdové jídlo, jak chutná, kolik práce dá ho připravit a jak to funguje ve vašem těle. Svůj šejkr můžete mít zpět za 30 dní, ale během programu se soustřeďte na zeleninu a bílkoviny po tréninku. Natvrdo uvařená vejce, upečené maso, uzený losos nebo tuňák jsou jednoduché lehce přenosné zdroje proteinů, které si můžete vzít s sebou do posilovny.

QUINOA: NE

Quinoa je dalším zástupcem pseudoobilovin. I když technicky není považována za obilovinu, obsahuje složky, které mohou způsobovat podobné problémy ve vašem těle jako obiloviny, čímž nevyhovuje programu Whole30. To samé platí pro pohanku, amarant a jiné bezlepkové obilné náhražky.

ŘEPKOVÝ / BODLÁKOVÝ / SLUNEČNICOVÝ OLEJ / OLEJ Z HROZNOVÝCH JADER: ANO, ALE VELMI NEOCHOTNĚ (OBČAS PROSTĚ MUSÍTE JÍST VENKU)

Autoři programu nepovažují rostlinné oleje za zdravou volbou (spíše za omyl století), ale výslovně je během Whole30 nezakazují. Pokud by tak učinili, nikdy byste nemohli jíst jinde než doma, protože všechny restaurace ho při vaření používají. Jejich cílem bylo vytvořit co možná nejzdravější program, který by byl zároveň schůdný pro lidi, kteří cestují, ať už za prací nebo zábavou, a nebo jen chtějí povečeřet mimo domov. Striktní NE ale platí po olej z kukuřice, sóji, arašídů či rýže. Běžný řepkový a slunečnicový olej nebo olej z hroznových jader je během Whole30 povolen, nicméně nepatří mezi doporučované suroviny – doma se je snažte nepoužívat (nebo volte oleje tzv. high-oleic, které mají stejně dobrý výživový profil jako třeba olivový olej) a pokud máte mimo domov možnost volby úpravy jídla na ghee či sádle, dejte mu přednost.

SLANINA: ANO, ALE ČTĚTE ETIKETY

Je velmi těžké najít slaninu bez přidaného cukru (u nás běžně prodávaná anglická slanina bývá máčená v nálevu s obsahem cukru a navíc potíraná karamelem pro barvu, a to i v těch nejlepších řeznictvích). Pokud ale najdete slaninu, která cukr (ve všech formách, pozor na chemické názvy s koncovkou „ol“) a další zakázaná aditiva neobsahuje, klidně si ji můžete dát. Podívejte se do okolních obchodů s bio potravinami, rozhlédněte se na farmářských trzích a nebo se zeptejte u svého řezníka. Vždy se ale pečlivě vyptejte, jak se slanina zpracovává.
TIP: V průmyslové produkci je vepřové jedno z nejnezdravějších druhů masa, protože se se zvířaty velice špatně zachází. Zvířata mají sklon ukládat veškeré toxiny z okolního prostředí a potravy do tuků. A protože ve slanině je více tuku, než masa, slanina ze supermarketu rozhodně není zdravá volba. Více informací najdete v článku Bacon Manifesto na původních stránkách programu.

SMOOTHIES: BYLO BY LEPŠÍ, KDYBYSTE SE JIM VYHÝBALI

Toto je velmi oblíbená otázka, odpověď už tak oblíbená není. Smoothies (obecně jsou vyráběna ze spousty ovoce) sice teoreticky vyhovují pravidlům Whole30, ale autoři je silně nedoporučují. Jídlo, které “pijete” posílá jiné signály o nasycení do vašeho mozku, než jídlo, které koušete. Když pijete jídlo, váš mozek nedostává zpětnou vazbu potřebnou k tomu, aby tělu sdělil, že už jedlo. Navíc smoothies bývají „nacpané“ ovocem a začít den s tekutou cukrovou bombou ovlivní celý váš den – ovlivní vaše chutě, budete mít hlad a bude vám kolísat energie. Takže by bylo lepší, kdybyste své jídlo jedli a na smoothies zapomněli.

STÉVIOVÉ LÍSTKY: NE

I když nejsou průmyslově zpracované jako jejich tekutí nebo práškoví “bratranci”, jediným cílem stéviových lístků je osladit něco, co ještě není sladké. A cílem programu je přesně tohoto vzorce chování vás zbavit. Místo toho se naučte užívat si přirozených chutí potravin a nespoléhejte na přidávanou sladkou chuť, která jen přiživuje vaše chutě na sladké.

SŮL: ANO

Zaprvé, sůl změní vaše jídlo v lahůdku. Zadruhé: když omezíte příjem zprocesovaného a baleného jídla, zbavíte se velkého přísunu sodíku. Tím, že přidáte sůl na Váš Whole30 talíř nepřekročíte rozumné limity příjmu sodíku, ale pokud se vyhnete soli úplně, riskujete elektrolytovou nerovnováhu (nemluvě o velké jídelní nudě).
TIP: Věděli jste, že všechna jodizovaná kuchyňská sůl obsahuje cukr? Cukr (často ve formě dextrózy) je do jodizované soli přidáván, aby ochránil jodid draselný před oxidací a jeho vymizením. Ale pamatujte si, sůl je jediná výjimka v pravidlech Whole30 o nulovém přidaném cukru. Bez této výjimky byste nikdy nemohli jíst mimo domov, protože jodizovaná stolní sůl je používána ve všech restauracích a přidávána do balených jídel.

TAHINI: ANO

Tahini je pasta vyrobená ze sezamových semínek. Ta jsou během programu Whole30 povolená, takže tahini pasta také, pokud jsou i ostatní ingredience v pořádku.

VANILKOVÝ EXTRAKT: NE

Drtivá většina vanilkových výtažků obsahuje alkohol a ten zbytek “alkoholový cukr”. A protože konzumace alkoholu a všech druhů cukru není během Whole30 dovolena, vanilkové výtažky jsou tabu. Pokud uvidíte vanilkový extrakt na seznamu ingrediencí, můžete produkt vyškrtnout z vašeho Whole30.
TIP: Můžete použít 100% vanilkový prášek nebo čerstvou vanilku místo vanilkového výtažku.

VODNÍ KEFÍR: ČTĚTE ETIKETY

Podle stejné logiky jako u kombuchy, vodní kefír je během Whole30 povolen. Pokud si ho vyrábíte sami, udělejte vše, co můžete, abyste si byli jistí, že cukr je bakteriemi kompletně spotřebovaný (dostatečná doba fermentace). Pokud si ho kupujete, vyhněte se výrobkům, který mají na etiketě přidaný cukr.

ZELENÉ FAZOLKY: ANO

Problém s fazolemi přichází ve chvíli, kdy konzumujete zrno. Zelené fazolky obsahují pouze malé nezralé semeno a velký zelený lusk, který tvoří absolutní většinu konzumované plodiny. Proto vás případná negativa nemusí příliš znepokojovat. Pokud budou zelené fazolky to nejhorší ve vaší stravě, máte vyhráno 🙂

ŽVÝKAČKY: NE

Všechny žvýkačky obsahují nějakou formu přidaného sladidla (sem patří i xylitol či stévie), která nejsou v programu Whole30 přijatelná.
TIP: Žvýkání posílá vzkaz do těla, že přichází jídlo. Když budete hodně žvýkat, ale nebudete jíst, vaše tělo bude zmatené v reakcích. Zvažte, zda častější čištění zubů není lepší alternativou než žvýkání mátových listů nebo třeba fenyklových semínek či hřebíčku.

Pár rad na závěr
Čtěte vaše etikety! Před tím, než se zeptáte zda je ta a ta palivá omáčka, dresing na saláty nebo ořechová tyčinka vhodná, přečtěte si pečlivě seznam ingrediencí. Pokud jsou všechny v pořádku, jídlo je také v pořádku. Pokud obsahuje nepovolené ingredience, pak to nemůže být součástí vašeho Whole30.

Množství cukru uvedené na nutriční etiketě nevypovídá nic o tom, zda je potravina vhodná pro Whole30 nebo ne.
Nutriční etikety zaokrouhlují na nejbližší celé číslo, takže pokud se uvádí “0 gramů” cukru neznamená to, že v potravině není přidaný cukr! Hledejte také všechny formy cukru (přírodního nebo umělého) v seznamu ingrediencí. Pokud tam je, pak tato suroviny nemůže být součástí vašeho Whole30.

180 Komentáře

 1. Eva napsal:

  Dobrý den,
  teprve začínám s tímto programem.Mám zatím seznam surovin,které budu nakupovat:-).Narazila jsem na Vaše stránky.
  Moc Vám za ně chci poděkovat.Vše krásně vysvětlené,dokonale.A recepty také.Prokázala jste nám začínajícím velikou službu.
  Mám prosím jednu otázku,po skončení těch 30 dní se už muže třeba z mandlové mouky vyrábět placky a další věci?Nebo kdy začít ,jestli vubec s dezerty,brambory,atd..,samozřejmě z povolených,zdravých surovin.
  Narazila jsem i na názory,že jíst maso často se odráží na zdraví špatně.Při rozkladu masa se vytváří v těle látky pro tělo škodlivé,usazují se,překyselení a časem zpusobují nemoci.
  Nenarazila jste někdy na podobné názory?
  Děkuji Vám moc za odpověd
  S pozdravem
  Eva Foltánová

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Evo,

   moc děkuji za pochvalu stránek. Mám vždy obrovskou radost, když zjistím, že někomu pomáhají na cestě za zdravím 🙂
   Po skončení 30 dnů (nebo lépe řečeno po více dnech, nesmíte zapomenout na zaváděcí fázi, která je dle mého neoddělitelnou součástí W30), můžete do stravy zařadit vše, co uznáte za vhodné. Co to konkrétně je, k tomu by vás mělo navést právě Whole30. Pečení z mandlové mouky je dobrou alternativou pro občasné zpestření jídelníčku. Nicméně nikdy se nedá označit jako úplně zdravé. Ano, takové dezerty sice neobsahují lepek a klasický rafinovaný cukr, ale vyšší množství sacharidů v jiné podobě stále ano a díky oxidaci tuků při vyšších teplotách ani oříšková mouka není nejzdravější. Proto, všeho s mírou, vždy s ohledem na aktuální životní styl a stanovené cíle 🙂
   Velké množství masa (bílkovin obecně) skutečně může mít negativní vliv na zdraví. To máte pravdu. Jenže, hodně záleží na tom, co kdo považuje za velké množství. Pokud bude 50kilová žena jíst denně pravidelně půl kilové steaky, určitě pro své zdraví nedělá nejlepší službu. Nicméně stravovací doporučení Whole30 nijak nedoporučují nadměrnou konzumaci masa. Vím, že během W30 se nijak živiny nepočítají, ale zkuste si to jen tak cvičně hodit do kalorických tabulek a uvidíte, že jíte optimálně. Ono se tělo přemíře bílkovin docela dobře brání, cítíte se najednou plná. U různých proteinových prášků se to dá lehce přešvihnout. Při dodržení pestrosti zařazovaných bílkovin do jídelníčku bych se jim rozhodně nebránila. Je pravda, že někomu z hlediska trávení vyhovuje méně bílkovin, někomu zase více. To si ale musí každý vypozorovat sám na sobě. Opravdu poslouchat svoje tělo a jeho signály, zapomenout na různé poučky. Prostě 30 dní jíst zdravé jídlo a vnímat, co to s vámi dělá.
   Na překyselení organismu osobně vůbec nevěřím. Navíc, základem stravy Whole30 je zelenina a ta je dle této teorie zásaditá 😉

   Mějte se moc krásně a přeji vám, ať si své Whole30 užijete a dozvíte se o svém těle co nejvíce
   Lucka

 2. Anička P. napsal:

  Dobrý den, stravuji se podle Whole30 a chtěla bych se zeptat jaký máte názor na chléb Ličenský zrník? Mohla bych ho do svého jídelníčku zařadit? Děkuji za odpověď 🙂

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, pokud se stravujte podle pravidel Whole30, není přípustný žádný chléb, bez ohledu na složení. Vámi uváděný výrobek obsahuje žitnou mouku, takže se nehodí ani do palea či bezlepkové diety.

 3. Michaela napsal:

  Dobrý den Lucie,prosim o radu, zda ve whole30 muzu jist mak. Drzim jiz 20 dni,ale uz jsem udelala chybu,takže pocitam 6 dni a uz jsem nervózní z toho,abych zase neco nepokazila. Nicmene dostala jsem „makovec“ z mandli a jablek, ale je tam i mak a med. Porusim tim zasadne pravidla whole30? Nehorim po nem touhou, takze neni to pro me jidlo bez brzd ani uspokojeni cukroveho demona 🙂 ale nekdo se s nim pro me delal, tak bych ho nechtela vyhodit. Děkuji za radu a moc i za tyto krasne stránky.

 4. Stanislav Edr napsal:

  Dobrý den,
  dnes jsem teprve ve druhém dni a snažím se poměrně striktně dodržovat pravidla WHOLE30. Dnes dcera přinesla Bodlákový olej. Jelikož se jedná o jeden z nejkvalitnějších olejů, tak otázka zní, zda-li může být zařazen do Whole30? Děkuji.

  Stanley Edr

 5. Martina H. napsal:

  Dobrý den, teprve začínám. Dostaly se mi pod ruku „těstoviny “ z rostliny konjak. Ve složení je voda 96%, 3,8% konjaková moučka(z toho 2,8g glukomanan), emulgátor E526. Může se tento výrobek použít nebo ne ? Děkuji.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, zklamu vás, ale konjak těstoviny se ve Whole30 používat nesmí. Jedná se sice o potravinu s vyhovujícím složením, ale vyrobenou s jasným účelem napodobit chuť i texturu klasických těstovin. Konjak je navíc pro tělo nestravitelný, takže těstoviny vámi prostě jen projdou, bez výživového přínosu pro tělo. Jen uspokojí vaši hlavu v chuti na těstoviny. A to je přesně to, co je ve Whole30 zakázané.

 6. Zita napsal:

  Dobrý den, chci s tímto programem začít a proto se ptám – jak je to s bylinkami a ostatním kořením?

  Děkuji za odpověď.

  Zita

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, jednodruhová koření a bylinky jsou povolené (snad kromě stévie). U kořenících směsí je vždy nutné zkontrolovat složení.

 7. Zita napsal:

  Dobrý den. ještě mám dotaz: ze zdravotních důvodů musím ráno vypít sklenici vody s jednou polévkovou lžící Psyllia. Vadí to moc v rámci whole30?

  • Lucie napsal:

   Nevadí. Ale pokud budete jíst dostatek zeleniny (což byste během W30 měla), je to myslím, co se týká příjmu vlákniny, celkem zbytečné. Proti pravidlům to ale není.

 8. Terka napsal:

  Omlouvám se, pokud to tu zaznělo. Kremžská hořčice, pokud tam není nic jiného, by mohla být také OK, ne? Děkuji.

 9. Ivana napsal:

  Dobry den, jsou vhodne sunky pocas Whole30? DIky.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, omlouvám se, že odpovídám s takovým zpožděním, ale váš komentář omylem spadnul do spamu. Šunku lze během W30 použít v závislosti na složení. Bohužel prakticky všechny prodávané obsahují cukr. S vyhovujícím složením se dají sehnat jen sušené šunky, nebo lze použít domácí, kterou si připravíte bez použití cukru či medu.

  • Michaela napsal:

   V Lidlu maji ted radu Pure a jedna ze sunek neobsahuje ani chkr ani ecka! Ale tim ze behem whole30 se neji ani maslo ani chleba,tak nemam pro sunku vyuziti :-))

   • Lucie napsal:

    Uplatnění najdete vždy, třeba do míchaných vajec, nebo pod vejce jako hemenex. Ale nejlepší je stejně zkusit W30 kompletně bez uzenin 🙂

 10. Jana napsal:

  Dobry den, opravdu jsou u Whole30 povolena pouze 3 jidla? A co svacina? Sla by treba jenom zelenina? Dekuji

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, není to nutné pravidlo, jíst „jen“ 3 krát denně, ale je to důrazné doporučení. Svačiny se nedoporučují. Cílem programu, je kromě jiného, naučit tělo čerpat energii z tuků, nikoliv sacharidů. V případě, že si dáte hlavní jídlo, které bude obsahovat dostatek bílkovin, tuků a hodně zeleniny, nebudete mít hlad jako v případě jídla bohatého na sacharidy a vydržíte déle sytá. 3 jídla denně vám tak budou krásně stačit. Svačiny jsou „povolené“ pouze v případě extrémně dlouhého pracovního dne, pro vrcholové sportovce, těhotné a kojící ženy, děti. Při normálním „provozu“ to časem zvládnete naprosto v pohodě bez nich. Většina účastníků Whole30 uvádí, že to, že nemusí jíst každé 2 hodiny a netrpí pocitem slabosti, pokud se okamžitě nenají, je pro ně ohromně osvobozující.

 11. Valerie napsal:

  Chci se zeptat, jsem v procesu Whole30 od 1.8 a dnes jsem si dala 2 plátky chipsů. Zkazila jsem cely proces a mám zacit od znovu?

  • Lucie napsal:

   No to záleží 🙂 Co je vaším cílem Whole30? Byly brambůrky vaší náplastí na bolístky či nervy, dávala jste si jako pravidelné jídlo „na pohodu“ k televizi? Pokud ano, možná byste nad novým začátkem měla zauvažovat. Pokud se ale jedná o nutriční restart a „vyčištění“ organismu, tak 2 plátky chipsů nic nezničily. Nadále platí, že se během W30 nesmí, ale vzhledem k tomu, že jsou jinak brambory dovolené, tohle porušení bych až tak vážně nebrala.

   • Valerie napsal:

    Nene, jedu striktní snídaně, obědy a večeře nic mezi tím. Jen teď kvůli brigadam, kde vydavam více energie jsem nasadila svačiny na 3dny, ale teď už zase od pondělí budu jist jen 3x dene. Bohuzel zítra to bude už 3 tyden držení a změny na sobe nevidím a to jim poctivě jen to co se muže.

    • Lucie napsal:

     Jaké změny čekáte? Co je vaším cílem Whole30? Někdy se výsledky nedostaví vůbec, nebo je potřeba dobu dodržování programu prodloužit. Záleží na mnoha věcech.

   • Ivana travnickova napsal:

    Dobry den vubec nevim jaky je rozdil u paleo,whole30 a lowcarb. Jsem uplne ztracena. Uz to tady vsechno procitn tri tydny. Jak budu vedet ze je sunka neobsahuje cukr. Kdyz treba presvtyden nemam moznost koupit balenou. Chapu jen ze nesmim lusteniny a obyloviny anic co je obsahuji. Ale co dal ☹️☹️☹️☹️☹️

    • Lucie napsal:

     Dobrý den, nejste zdaleka jediná, kdo na začátku zmatený 🙂 Úplně to chápu. Všechny vámi vyjmenované směry jsou si hodně blízké, nicméně se od sebe liší. Whole30 je krátkodobý, velmi striktní program, kdy vynecháte některé potencionálně problematické suroviny a pak je po měsíci zkoušíte zařadit zpět. Sledujete reakce svého těla a podle toho si postavíte svoje další stravování. Paleo je oproti tomu dlouhodobý způsob stravování, který není tak přísný jako W30, nicméně se základními surovinami velmi podobá (vynechává obiloviny, luštěniny, klasický cukr a mléčné výrobky). Low carb je postavené na principu fungování inzulínu a snaží se jeho výkyvy minimalizovat. Proto omezuje přijímané sacharidy, eliminuje se většina ovoce a obilovin, luštěniny jsou v omezené míře případně povolené, stejně tak mléčné výrobky. Který směr si vyberete, je na vás. V tomhle bohužel neporadím. Někdo potřebuje dělat změny postupně, třeba jen vynecháním cukru a mouky, jiný do toho musí skočit rovnýma nohama.
     Co se týká složení uzenin – každá prodejna je povinna vám na požádání předložit popis složení daného výrobku, takže to zjistit můžete vždy. Nicméně principem téhle stravy je minimalizovat průmyslově zpracované výrobky, takže zrovna uzeniny nejsou nejlepší volbou, zejména ne ty běžně prodávané v supermarketech. Pro účely Whole30 nevím o jediné vyhovující klasické šunce, pouze o těch sušených.

 12. Vilma napsal:

  Dobrý den, nepodařilo se mi dohledat jak je to s klíčky luštěnin. Mám na mysli například klíčky munga, hrášku, čočky apod. Děkuji

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, samotné klíčky jsou v pořádku. Co ale už není v pořádku jsou ta „semínka“, ze kterých ten klíček roste. Pokud tedy použijete během W30 čistě rostlinku, je to v pořádku. Naklíčená čočka je ale již mimo pravidla.

   • Jirka napsal:

    Dobrý den, tedy když koupím klíčky musím z nich odstranit ta „semínka“ a pak už je to v pořádku? Chápu to dobře.

    • Lucie napsal:

     Dobrý den, nedávno jsem to podrobněji zkoumala na oficiálních stránkách Whole30 a jsem z toho trošku zmatená a neznám úplně přesnou odpověď. Klíčky jsou určitě OK a pokud chcete mít jistotu, vyhněte se samotným semínkům.

 13. Dáša napsal:

  Dobrý den, Whole30 držím šestým dnem. Chci se zeptat jestli vadí, že maso které používám (hovězí, vepřové i kuřecí) kupuji bohužel, ne v bio kvalitě ani z volného chovu.
  Můžu kupovat maso ze supermarketu? Ovlivní to hodně výsledky restartu organismu? Děkuji za odpověď

 14. Jana napsal:

  Dobrý den, Lucko,
  můžu při Whole30 lněný olej? Dosud jsem si ho dávala lžíci ráno na lačno.
  Děkuji. Jana

 15. Zbyněk napsal:

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat na zelené potraviny (Ječmen, Chlorella), řekl bych, že se to může. Ale když mi to potvrdíte, tak se budu cítit lépe 🙂
  S pozdravem,
  Zbyněk

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, ano, může, ale… Pokud s těmito doplňky chcete začít zároveň s programem, nedoporučovala bych to. Případné účinky se můžou míchat s působením W30 a zkreslovat tak výsledky. Pokud jste tyto přípravky používal již dříve a jste na ně zvyklý, není důvod je teď vysazovat. Samozřejmě, jako u všeho, pečlivě zkontrolujte složení.

 16. Mik napsal:

  Dobrý den.V tomto programu se doporučuje kefír z kvašeného kokosového mléka.Prosím o postup jestliže je to možné.Zatím používám mléčný z houbiček a tohle bych chtěla vxzkoušet.Děkuji za odpověd.Mik

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, kokosový kefír se může. Postup bohužel neporadím, protože si ho doma nepřipravuju.

   • Kristina napsal:

    Dobrý den,
    kokosový kefír si dělám pravidelně a využívám wugi krystaly na vodní kefíry, jen je zamíchám podle návodu do 1 litru kokosového mléka aroy-d, přidám trochu sušeného ovoce, nebo cukru a nechám na lince 2-3 dny kvasit (záleží na počasí) a občas promíchám. Následně skladuji v lednici.

 17. Draga napsal:

  Dobry vecer Lucie.
  Vcera jsem zacala s W30 a chci se zeptat, jestli mohu jako doplněk stravy vit. D a minerály hořčík a vápník.( i z důvodu vyřazeni ml. výrobku ) ?
  Dekuji za odpověď

 18. Kristýna napsal:

  Dobrý den Lucie, mám dotaz. Jsme na w30 6 dní s manželem. Nemám pocit, že bysme jedli úplně blbě, ale jako kojící matka jsem hodně stavěla v posledních 9m na sacharidecj..Cílem je hlavně restart a odhalení původců nějakých problémů – exémy, zažívací a pod. Mám možná hloupý dotaz. Karob se může, 100% kakao taky, kokosové mléko taky. Může se tedy nápoj z koko mléka a karobu či kakaa? (Když se nemají používat jako sladkost)

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Kristýno, osobně bych se tomu spíše vyhnula. Pokud tím nahradíte ranní kávu, tak by to asi bylo OK. Jakmile to ale budete mít jako svačinu, nebo mlsání, už budete za hranicí pravidel. Na spoustu lidí větší množství kokosového mléka působí i dost projímavě, takže buďte opatrná.

 19. Lenka napsal:

  Dobrý den Lucie,
  předně musím pochválit Vaše nádherné stránky, na kterých nacházím spoustu inspirace k vaření. 🙂 Již delší dobu uvažuji nad Whole30, ani ne tak z hlediska zbavení se závislostí (už několik měsíců se stravuji zcela bez cukru a nízkosacharidově), ale zajímá mě hlavně ze zdravotního hlediska, respektive určení intolerancí. Měla bych jeden dotaz, doufám, že jsem ho v komentářích někde nepřehlédla, kdyžtak se omlouvám. 🙂 Jak je to ve Whole30 s ořechovými másly? Mám na mysli např. mandlové nebo lískooříškové (protože arašídy jsou luštěnina, takže tam je to jasné). Samozřejmě pokud by se jednalo o 100% máslo pouze z ořechů. Děkuji.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Lenko,

   moc děkuju za pochvalu stránek. Mám velkou radost, že vás moje recepty inspirují.
   Ořechová másla jsou ve Whole30 povolená, nicméně je u nich jedno velké ALE. Člověk s nimi musí zacházet v rukavičkách. Samotné ořechy bývají velmi často problematické, mnoha lidem působí obtíže s trávením. Je tu i další aspekt, a to psychologický. Ořechová másla (i samotné ořechy) jsou pro mnohé potravina bez brzdy, neumějí je přestat jíst, dokud není sklenička či sáček prázdný. A přesně tohoto chování snaží W30 zbavit.
   Ořechová másla můžou být zajímavou variantou pro sportovce, v případě nutnosti rychlého doplnění energie. Podobně poslouží třeba i lidem s delším pracovním dnem, těhotným či kojícím ženám. Vždy je ale potřeba mít na mysli výše uvedené aspekty.
   Takže ano, ořechová másla jsou povolená, ale opatrně s nimi 🙂

   • Lenka napsal:

    Dobrý den Lucie,
    Recepty jsou skutečně úžasné, až budu v lepší finanční situaci, určitě pořídím i všechny kuchařky, stáhla jsem si ukázku a vypadají naprosto senzačně! 😉 Jinak moc děkuji za odpověď. Je mi jasné, že ten psychologický aspekt je právě u Whole30 zásadní, nicméně já osobně nemám problém s tím, že bych chodila ořechová másla vyjídat a nedokázala se zastavit a nahrazovala si jimi sladkosti, používám je hlavně jako ingredienci do různých dipů nebo omáček k masu. 😉 Tak jsem ráda, že k tomuto účelu je budu moci využívat i nadále. 🙂

 20. Mirka napsal:

  Dobrý den,
  nemohu nikde dohledat, zda se může lahůdkové droždí.
  Děkuji za odpověď Mirka

 21. Blanka napsal:

  Dobrý den, Luci

  chci se zeptat, zda je v pořádku pociťovat během W30 hlad? byla jsem zvyklá na 4 až 5 jídel, teď když mám tři tak mám mezi jednotlivými jídly hlad který pociťuji velmi brzy po jídle ( cca už během hodiny) je to normální, nebo je to známka toho, že mám špatně složené jídlo? Dále by mě zajímalo, jestli se od tohoto programu dá očekávat i citelný váhový úbytek ( jako bonus 😀 )? Samozřejmě jde především o zdraví a zlepšení životního stylu, ale abych byla upřímná, tak k W30 jsem se dostala právě s vidinou váhového úbytku. Nemůžu říci, že bych se předtím stravovala nezdravě. Hlídala jsem si co jím, ale samozřejmě jsem semtam ujela. O víkendu jsem si vždy dala něco sladkého, příležitostně alkohol a jiné, v programu nepovolené potraviny. Od programu očekávám očistu těla, zlepšení pleti a hlavně kvalitnější spánek. Za tyhle věci budu ráda, ale ještě radši bych viděla právě i změny na svém těle 🙂 děkuji za odpověď a za krásné stránky, ve kterých sbírám inspiraci 🙂

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Blani,

   hlad může být v začátcích programu celkem běžný. Většinou má hodně lidí nastavené trávení (a hlavně hlavu) na jídla v krátkých časových intervalech a pak mohou (ze zvyku) pociťovat hlad, případně mají špatně sestavená jídla (většinou v nich mají málo tuku) a mají hlad opravdu reálný. V každém jídle by mělo být dlaň až dvě bílkovin (případně tolik vajec, kolik se vám vejde do jedné ruky, což jsou minimálně 3), palec tuku a zbytek talíře zelenina.
   Ti, co mají dlouhý aktivní den, mohou případně zařadit i čtvrté jídlo. Neměla by to ale být „mlsací“ svačinka. Prostě menší plnohodnotné jídlo.
   Co se týká úbytku váhy – může být a nemusí. To záleží na mnoha faktorech. Někdo skutečně zhubne několik kilogramů, někdo naopak ani deko. Uvidíte sama, do které skupiny se zařadíte vy. Hlavně se k tomu příliš neupínejte, ať vám neuniknou mnohem důležitější změny ve vašem organismu.
   Moc děkuju za pochvalu stránek. Z podobných zpráv získávám energii pokračovat. Díky moc 🙂

   • Blanka napsal:

    Děkuji za odpověď 🙂
    samozřejmě budu pozorovat i jiné změny, než jen úbytek na váze. Teď mi přítel položil dotaz, proč vlastně jsou zakázané luštěniny, když jsou také zdroj plný bílkovin? Jestli je odpověď někde na webu, tak se omlouvám, ale nějak se nemůžu dopátrat odpovědi 😀 vím, že třeba fazolový lusk je vyjímka, ale proč ne samotný plod fazole?

    • Lucie napsal:

     Ve Whole30 jsou z jídelníčku vyloučené všechny hlavní potraviny, které nejčastěji lidem působí obtíže. Sem patří i luštěniny, které díky fytátům a antinutričním látkám můžou spíše škodit než vyživovat. Dá se to velmi zmírnit dostatečným a správným namáčením, vhodnou úpravou atd., nicméně v programu jsou vyloučené a následně zkušebně zařazené, aby právě člověk mohl zjistit, zda mu působí obtíže nebo ne.
     Bližší vysvětlení najdete v knize Jídlo na prvním místě.

 22. Niky napsal:

  Dobrý den, mám dotaz. Mohu si dát kávu i mezi jídly, nebo musím přímo k jídlu? Předem děkuji za odpověď.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, s tou kávou je to trošku „vošajstlich“ 😉 Kávou by se nemělo nahrazovat jídlo a neměla by se už pít moc odpoledne, aby nenarušila spánek. Ale pokud si dáte jednu po snídani a druhou třeba brzy po obědě, neviděla bych v tom žádný problém.

 23. helena napsal:

  Dobrý den, jsem v programu W30 14tý den. Dodnes jsem neměla vůbec hlad ani chutě. Ale dneska to teda začalo. Aby W30 neporušila tak mezi jídly zobu zeleninu (papriku, okurku), piji jeden čaj za druhým a už jsem si lokla i kokosového mléka. Dneska to teda nejsou jen tři porce. Je toto porušení a musím začít znovu, nebo je to přijatelné?

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Heleno, ojedinělé nedodržení doporučení ohledně 3 porcí není nic, proč byste musela začínat znovu.

 24. Petra Černá napsal:

  Dobry den Lucie,

  Vas web je aktualne muj spolecnik. Info,recepty a vse je skvele:) Do whole30 jsem se pustila minule utery, takze dnes jedu tyden. Tri porce jsou uplne dostacujici. Chute me netrapi a ani priprava dezertu na oslavu me nijak nesvadi k ochutnavani. Minuly tyden jsem trosku trpela bolestmi hlavy,ale druhy den bylo zase v poradku. Mam nyni dilema. Do programu jsem se pustila kvuli celkovemu restartu,uceni se neceho noveho,vareni z kvalitnich cerstvych surovin. Opravdu to jde i bez nahrazek,zahustovadel ci ochucovadel. Impulsem bylo i to, ze mi skoro ve 30ti letech propukl pravdepodobne atopicky exem. Litala jsem po alergologiich,koznich specialistech. Zakladni testy na alergie byl negativni,nikdy jsem nicim takovym netrpela. Krevni testy ukazaly hladiny hormonu, ktere jsou u atopiku zvysene v norme s dodatkem, ze krev mam jak miminko. Odchazela jsem s kortikoiidy v podobe masti, prasku,leku na alergii. Vse uzivam minimalne a v akutnich situacich. Trosku doufam, ze mi tento program pomuze. Vim, ze je brzy, ale nyni se mi vyrazne zhorsilo. Myslite, ze by se telo mohlo „cistit“? Napadla me intolerance na vejce protoze jejich konzumaci jsrm vyrazne zvysila. Nevim zda mam setrvat nebo zkusit vyradit,ale nevim zda dokazi nahradit prijem masem v ostatnich pokrmech kde jsem vyuzivala vejce. Krasny den a dekuji moc za inspiraci Petra

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Petro,
   moc děkuju za pochvalu stránek. Vždy mi udělá velkou radost, když čtu, že jsou pro někoho inspirací a zdrojem informací.
   Gratuluju k rozhodnutí pustit se do Whole30. Bohužel atopický ekzém je natolik složité a komplexní téma, že se jen velmi špatně radí. Příčin může být velmi mnoho a u každého může být ten zádrhel úplně někde jinde. Někdo uvádí, že mu změna stravy pomohla téměř hned, někdo musel vydržet déle než jen 30 dní, někomu to bohužel nepomohlo vůbec.
   Možná zkuste na pár dní vynechat bílky (pozor i na poutko, které bílek a žloutek spojuje), žloutek konzumujte co nejméně tepelně upravený, jak to jde, vyhněte se konzumaci ořechů a semínek. Uvidíte, zda došlo k nějaké změně. Každopádně moc držím palce. Dejte vědět, zda došlo ke zlepšení.

 25. Michaela napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s kaštanovou moukou.

 26. Jitka napsal:

  Dobry den,
  dekuji za Vase stranky a znalosti.
  Procitala jsem si tady komentare, ale nikde jsem nenasla, co me zajima. Jak je to ve whole30 s ovocem? Ja mam hodne rada ovoce. Whole30 drzim uz 16 dni, ale nejak si rikam, jestli mi to ovoce neskodi v ocistnem procesu. Vetsinou jim ovoce rano, 2 druhy, jako snidani. A druhy dotaz, ne ze bych byla vegetarianka, ale maso mam maximalne na obed (myslim jako 1xdenne), nekdy mam uplne den bez masa. Jim kazdy den 2 vejce a tunaka v plechovce, coz nevim, jestli je vhodne. Abych nahnala nejake proteiny, piju protejnove napoje. Sama citim, ze to asi neni nejvhodnejsi. Ale neznam lepsi zpusob. Hovezi nejim vubec, morske plody taky ne, veprove nekdy. A kureci porad. Uz pomalu zacinam kvokat 🙂 vim, ze je whole30 upraven pro vegetariany, ale co byste mi doporucila.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Jitko.
   1) Whole30 je hodně o změně stravovacích návyků. Ovoce by se nemělo konzumovat příliš často a v ne moc velkém množství (vysoký obsah fruktózy, která škodí našim játrům, vysoký obsah sacharidů, který provokuje výkyvy inzulinu). Doporučené je množství v podobě 1-2 hrstí denně max, a to ještě spíše pro aktivní jedince. Určitě by ale ovoce nemělo tvořit základ snídaně, spíše jen její doplněk. I pro snídani platí vzorec talíře – dlaň až dvě bílkoviny, palec tuku, zbytek talíře zelenina a pak teprve někde kousek ovoce 🙂
   2) Pokud až tak nejíte maso, výrazně přidejte na vejcích, i tuňák je super (pokud není naložený ve slunečnicovém oleji) i další ryby. Proteinové nápoje, pokud vyhovují 100% složením pravidlům, jsou dejme tomu OK. Ale na ten měsíc bych se přikláněla k tomu, to zkusit bez nich. Whole30 je hodně o základních přírodních surovinách a vaření z nich. Najděte si různé recepty, z různých druhů masa, kde je maso jakoby schované, takže nemáte pocit, že jíte hlavně maso a něco k tomu. Postavte jídlo hlavně na zelenině a to maso tam mějte jen jako doplněk – různá curry, polévky, květáková rizota, pastýřský koláč atd.
   3) Ano, existuje úprava Whole30 pro vegetariány. Ale jak sami autoři uvádí, už to není klasické W30 a nelze ho s tím „pravým“ kombinovat.
   Každopádně držím palce do dalších dní. Věřím, že to úspěšně zvládnete a možná se dozvíte i něco nového o svém těle.

   • Jitka napsal:

    Dekuji za odpoved a za rady. Popremyslim nad tim. 2 vejce za den mi prislo hodne, ale zase citim se skvele. Myslim, ze whole30 je ten spravny start pro me. Dekuju

 27. Magda napsal:

  Dobrý den teprve začínám a chodím do školy. Někdy nestíhám si uvařit oběd. Je něco co by se dalo brát sebou do krabičky?

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, variant je celkem hodně. Umím si představit různé karbanátky, nákypy, frittatu, domácí paštiku či pomazánka a k tomu na špalíčky nakrájenou zeleninu, sušené maso, vaječné zeleninové muffiny, slané koláče s masovým základem atd.

 28. Jana napsal:

  Dobrý den. Jak je to, prosím při programu s ovocem a zeleninou?

 29. JanaBr. napsal:

  Dobry den, syn trpi na ekzemy, zatim je prevazne kojeny. Proto bych program rada vyzkousela hlavne kvuli nemu, treba se dockame pozitivni zmeny. Po vysetreni na alergologii jsem ale musela vysadit vejce, drubez, mlecne vyrobky, hovezi a dalsi suroviny, ktere program stejne nedovoluje. Bez vajec jsem nasla vas jidelnicek, da se vsak whole30 zvladnout bez kureciho a hoveziho masa? Staci veprove, kralik a ryby? Moc dekuji za odpoved

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, ano, tento výběr mas je určitě dostačující. Držím palce, ať Whole30 pomůže.

 30. Veronika napsal:

  Dobry den Lucka,

  chcem sa spytat na cisty hroznovy cukor pri whole30 (paleo). Ide o to, ze mam podvyzivu, a na whole30 som pre zdr. problemy. Len teraz otazka, kedze mam aj problemy s velkou unavou (nie kvoli whole30) tak ci by som ho mohla do jedalnicka zaviest, alebo absolutne nie 🙂 Dakujem za pomoc! 🙂

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Veroniko, ne, hroznový cukr do W30 striktně nepatří. Samozřejmě ale nařízení lékaře mají vždy přednost před jakýmikoli pravidly programu.

   • Veronika napsal:

    Ďakujem pekne za rýchlu odpoveď.

    • Veronika napsal:

     …a este chcem podakovat za perfektnu stranku. Stala sa momentalne mojou sucastou liecby mojich zdrav. problemov a aj ostane mojim partakom dalej pri nabiehani na komplexný zdravy zivotny styl stravovania, ktory som uz zacala a chcem zit uz len tymto spodobom 🙂
     Velka vdaka! A urcite si planujem zakúpit aj kucharky tie sa mi do buducna moc moc zidu

     • Lucie napsal:

      Veroniko, moc děkuji za pochvalu stránek. Mám vždy velkou radost, když čtu, že někomu to moje online snažení pomáhá 🙂

 31. Qarta napsal:

  Dobrý den, prosím vás, co kefír z tibetské houby připravený z čerstvého mléka přímo od krávy? Tipuju, že je to bez šance, ale nedá mi to nezeptat se 🙂

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, ano máte pravdu, bez šance 🙂 Během W30 se nesmí žádné mléčné výrobky, i když jsou sebekvalitnější.

 32. Lenka napsal:

  Dobrý den,Lucko, chtěla jsem se zeptat zda můžu při Whole30 Jackfruit? Děkuji

 33. Veru napsal:

  Krásný den,

  už několik týdnů,ne-li měsíců,se snažím zjistit maximum informací k whole30,sleduji i recepty a pročítala jsem komentáře. Osobně mě děsí tolik masa,jako už psali výše. O stravu se hodně zajímám a měla jsem období,ve kterém jsem maso konzumovala na denní bázi,ale nevyhovovalo mi to,došlo to až tak daleko,že při pohledu na maso se mi zdvihal žaludek,musela jsem pak úplně přestat jej jíst. To mi bylo mnohem lépe. Miluji zeleninu a nečiní mi problém stravovat se jakkoliv,jakákoliv chuť je pro mě přijatelná,stejně tak nové chutě a miluji přirozenou chuť potravin,bez jakýchkoliv úprav a dochucení mi chutnají všechny potraviny,což jsem se setkala s tím,že takto má málokdo. Chtěla bych whole30 zkusit,jsem zvyklá nejíst lepek,laktózu,vejce miluji a stejně tak ryby,ale maso denně nemohu. Je možné jíst maso méně často a jen denně konzumovat vejce? Jak nahradit bílkoviny nejlépe. Představovala bych si maso tak dvakrát za týden maximálně a jednou za týden rybu,protože obsahují těžké kovy a není v pořádku je jíst příliš často. Ale krevety ok,tam by se taky dalo,tedy to už bych čtyřikrát týdně měla maso a ve zbytku jen zeleninu. Nebude mi chybět energie? Je přeci spousta lidi,kteří nekonzumují maso v takové míře a jedí glutenfree a bez laktózy. Zarazilo mě,že jsem narazila na tak málo diskuzí na toto téma. Poradíte,jak nejlépe doplnit bílkoviny? Jak vycítit,že mám tu správnou hodnotu? Případně,jak se projevuje nedostatek bílkovin? Navíc totiž ještě kojím,tak bych ráda měla všeho dostatek. Děkuji:-)

  • Lucie napsal:

   Krásný den, Veru,

   váš dotaz je tak složitý, že si nejsem jistá, zda odpovím správně. Ale budu se snažit 🙂
   Osobně si myslím, že s vašimi omezeními pro vás „pravé“ Whole30 asi moc nebude. Určitě by se dalo fungovat jen na vejcích, ale to mám obavu, že by se vám rychle přejedly.
   U krevet je problém, že velmi často obsahují zakázané siřičitany (pro zajištění delší trvanlivosti).
   Proč se vlastně chcete do W30 pouštět? Co je vaším cílem?
   Možná by pro vás byla cesta vegetariánského Whole30, které sice není plnohodnotným programem, ale je variantou pro ty, kteří se z různých důvodů striktně vyhýbají masu. Viz https://whole30.com/2017/06/veg-whole30/
   Nedostatek bílkovin by se projevil na celkové tělesné únavě a úbytku svalů. Konkrétní hranici má každý trošku někde jinde.
   Snad jsem aspoň trošku pomohla 🙂

 34. Alena napsal:

  Dobrý večer, chtěla bych se zeptat,jestli můžu při Whole30 sezamovy olej,nejsem si totiž úplně jista a za ovoce mučenku?Děkuji moc za odpověď.

 35. Lenka napsal:

  Ahoj,
  ráda bych se zeptala na zařazení uzeného masa – domácího. Před uzením je naloženo pouze v solném nálevu.
  Díky

  • Lucie napsal:

   Ahoj, pokud lák neobsahuje žádné nepovolené složky, není důvod si občas uzené nedat 🙂

 36. Nikola napsal:

  Dobrý večer,

  se začátkem W30 bohužel začal i zánět močového měchýře. S doktorem jsme se domluvili, že místo antibiotik zkusíme alternativnější cestu, doporučil mi jako vitamíny extrakt z brusinek, v kterém se však nachází i rýžová mouka. V dodatku se sice píše: ,, Neobsahuje umělé konzervační látky, umělá barviva a sladidla, kukuřici, lepek, mléko, sóju, cukr, škrob ani droždí.“, nejsem si však zcela jistá, zda je rýžová mouka ve W30 přijatelná? Či to znamená prvotně vyřešit zánět a až poté začít program odznova?

  Děkuji předem za odpověď

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Nikolo, osobně bych doporučovala nejdřív doléčit zánět a pak se teprve pustit do W30. Nemoc by mohla negativně ovlivnit výsledky programu.

 37. Zuzana napsal:

  Ahoj, chcem sa v prvom rade poďakovať za Vašu prácu a trpezlivosť s každou otázkou, za množstvo informácií, ktoré mi pomáhajú držať W30. Chcela by som sa opýtať, keď je povolené varit rôzne jedlá, prečo to tak nemôže byť aj na raňajky? Ja už totiž tie vajíčka na rôzne spôsoby nemôžem… Mohla by som si urobiť trebárs placku napr. z makovej muky, troška banánu a vody? A podobne kombinácie v rámci povolených potravín? Ešte by ma zaujímalo čo sa týka Vášho úbytku na váhe. Ide to ešte dole? Ďakujem za váš čas

  • Lucie napsal:

   Ahoj, moc děkuji za pochvalu. Mám radost, že moje práce má význam a že lidem stránky pomáhají 🙂
   Co se týká vašeho dotazu – placka z makové mouky a banánu není povolená. I když se jedná o jinak povolené suroviny. Je to stejné jako u zákazu přípravy lívanečků z vajec a banánu. Ačkoliv se jedná o povolené suroviny, výsledný pokrm už do W30 nepatří. Zkuste nakouknout sem pro bližší vysvětlení https://paleosnadno.cz/whole-30/zakazana-jidla/
   Pokud se vám již příčí představa vaječné snídaně, zkuste se inspirovat v mém jídelníčku, kde jsem měsíc zcela vynechala vejce. Třeba vás něco zaujme https://paleosnadno.cz/whole-30/moje-whole-30/moje-whole30-c-4-bez-vajec/
   Moje váha teď dlouho stagnovala, i když je stále z čeho hubnout. Připisuji to stresu v poslední době, nepravidelnému jídelníčku a také velkému deficitu spánku. Ale brzy už snad bude lépe a já se zase budu moct věnovat sama sobě. Možná zkusím zařadit i další kolo W30.

 38. Qarta napsal:

  Dobrý den,
  Prosím Vás a co kakaový prášek (takový ten „na pečení“) a škvarky? Tyhle dvě věci se mi vždycky nedaří dohledat. 🙂

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, pokud bude kakaový prášek nedoslazovaný a škvarky připravené bez použití mléka, lze je do W30 zařadit. Jen u kakaa pozor – nesmí být použité na přípravu dezertů.

 39. yin napsal:

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat zda mohu konzumovat normální ocet. Nebo jen jablečný? Děkuji za odpověď.

 40. Tereza napsal:

  Dobry den,
  Mela bych dotaz, koupila sem si maso v konzerve na cesty ale nevim jestli je vhodne do whole30. Obsahuje: veprove maso, pitna voda, dusitanova solici smes (jedla sul, konzervant:dusitan sodny) stabilizator: trifisforecnany, susena sladka syrovatka, extrakty koreni, antioxidant:askorban sodny
  Dekuji moc za radu

 41. Jitka napsal:

  Dobrý den, moc chválím Vaše stránky, jsou super! Můj dotaz zní: co rýžový olej? Sním jej používat nebo je pro W30 úplně mimo?

  Moc děkuji, Jitka

 42. Kateřina Špačková napsal:

  100% konopný proteinový prášek BIO odpovídá whole30% díky

  • Kateřina Špačková napsal:

   Bio protein konopný raw – gastro 1 kg

  • Lucie napsal:

   Technicky ano, ale osobně bych doporučovala dát přednost klasickým zdrojům bílkovin, jako je maso a vejce. Nicméně vyloženě proti pravidlům to není.

 43. Kateřina Špačková napsal:

  Dobrý den. Na porci cca kolik kokosového mléka pro malou ženu :-)? V gramech prosím. Děkuji.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Kateřino, takhle nelze odpovědět 🙂 Někomu bude stačit pár lžic, někdo spořádá půlku plechovky. Ono je kokosové mléko hodně syté, navíc se i jinak tráví, takže někdo větší množství nesnese. Do kávy bude někomu stačit 1-2 lžíce, do thajského curry vyjde klidně 200 ml na porci. Takže jak kdy a jak do kterého pokrmu.

 44. Jana napsal:

  Dobrý den, prosím o radu ohledně konzumace kvalitní libové tlačenky při whole30. U nás doma se tlačenka vyrábí dost podobně jako hustý poctivý vývar, tak bych soudila, že povolena je.
  Předem děkuji za odpověď

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, pokud do tlačenky nepřidáte něco ze zakázaných surovin (nic mě ale teď nenapadá), tak není důvod si ji během Whole30 nedopřát 🙂

 45. Barbora napsal:

  Hezký den, mám také jeden dotaz. Jedu W30 teprve třetím dnem. První dva dny jsem si dělala vaječnou omeletu (rozmíchaná 3 vejce) na slano s rozmačkaným avokádem a zeleninou, nicméně dnes jsem si ji udělala pro změnu na sladko, je to v pořádku? Jednalo se o stejnou omeletu, akorát jsem nedosolila a místo avokáda nahoru nakrájela hrušku se skořicí a banán. Je toto proti pravidlům? Děkuji za odpověď 🙂

  • Lucie napsal:

   Hezký den, tohle je strašně těžké vyhodnotit. Některá jídla jsou na hraně a hodně záleží na konkrétní osobě a jejích cílech. Pokud byste si tuhle úpravu dala jen občas a k tomu velkou porci zeleniny, asi by se nedalo nic namítat. Pokud je ale vaším cílem programu zbavit se závislosti na sladkém, spíš bych se podobným jídlům vyhnula.

 46. Vašek napsal:

  Dobrý den,

  mohu si prosím dát tuňák z konzervy nebo kokosové mléko, když obsahují nějaké minimum sacharidů?

  Děkuji, Vasek

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, zřejmě došlo k nedorozumění – ve Whole30 není nutné sledovat obsah sacharidů, ale složení výrobků. Tedy zkontrolovat použité suroviny, zda odpovídají pravidlům. Nutriční hodnoty nejsou víceméně pro W30 vůbec důležité.

 47. Lucie napsal:

  Dobrý večer. Chci se zeptat, jestli můžu maso na burger, když je součástí pšeničná vláknina bez lepku. Zbývá mi ještě 10 dní whole 🙂 Moc děkuji 🙂

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, to určitě přes pravidla neprojde, pšenice je během celého programu vyloučená (nejde jen o lepek).

 48. Jana napsal:

  Ahojky. Zkouším Whole 30 poprvé. Tvoje stránky a recepty jsou chutné a bezvadné. Chtěla bych se zeptat jestli se může bramborový škrob na zahuštění jídla? Myslela jsem, že jsem někde četla že se smí, ale už to zase nemůžu najít . Děkuji a vůbec děkuji za Tvoji výbornou práci a prezentaci Whele, low carb a dalších směrů této stravy. Jsem nadšena

  • Lucie napsal:

   Ahoj, Jano. Díky za pochvalu stránek. Mám radost, že se ti libí 🙂
   Co se týká bramborového škrobu – ano povolený je. Nicméně bych se snažila podobným přípravkům spíše vyhýbat. Lze vařit i bez nich. Většinou stačí třeba zeleninu pořádně vymačkat, omáčky či polévky zahustit rozmixovanou zeleninou nebo vejcem atd. Pokud je tvým cílem i shození nějakých kil, brambory a škrob z nich bych spíše nepoužívala.
   Držím palce s Whole30!

 49. Zuzana napsal:

  Hezký den, Lucie. Máte moc bezva stránky, velká inspirace jídelníčku a fotkami i informacemi. S manželem jsme před 6 dny začali s programem Whole30. Oběma nám to vyhovuje (po třech dnech odešla cukrová chřipka) a teď už mě to vaření i baví 🙂 Jen jsem se chtěla zeptat, jestli to, že manžela začaly trochu bolet ledviny nějak souvisí se tím jiným stravováním. A ještě jeden dotaz – bylinkové čaje, můžeme? já byla zvyklá na černý s třtinovým cukrem, tak jsem raději odbourala i ten černý čaj. Děkuji a ať se Vám daří.

  • Lucie napsal:

   Hezký den, Zuzano. Moc děkuji za pochvalu stránek 🙂 Mám radost, že se líbí.
   Mírná bolest ledvin je typická pro sacharidovou chřipku. Souvisí se zvýšenou činností ledvin při tom, jak se tělo odvodňuje. Pomáhá hojné zařazení domácích vývarů, mírné zvýšení spotřeby soli a také důsledné dodržování pitného režimu. Mělo by to po pár dnech odeznít.
   Bylinkové čaje samozřejmě můžete. Pokud by se ale jednalo o sypanou směs, vždy je nutné zkontrolovat složení dle pravidel W30.
   Držím palce s Whole30 <3

 50. Jana napsal:

  Dobrý večer,
  jak s čekankovým sirupem.. Taky je mimo pravidla Whole30?
  PS:pěkné stránky a užitečné rady 🙂

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, úplně všechna sladidla jsou mimo pravidla, i čekankový sirup. Moc děkuji za pochvalu stránek 🙂

 51. Barbora napsal:

  Dobrý den,
  jsou ve whole30 povolená chiasemínka zalitá kokosovým mlékem, nebo kokosovou vodou? Snažím se najít si i jiný typ snídaně, než snídat dokola vajíčka 🙂

 52. Lenka napsal:

  Dobrý den,
  děkuji za trpělivost, se kterou odpovídáte na naše dotazy.
  Potřeboval bych vědět, zda mohu pít „žitovku“ – caro. A ještě jeden dotaz – promiňte, možná je trochu divný. Pokud některá jídla nemohu (opravdu jsem byla překvapená, že si do vajíček nemohu dát ovoce – viz. omeleta s banánem, než jsem si to přečetla, 2x jsem si pro zpestření vajec udělala omeletu s jahodami, ne že bych toužila po sladkém, ale prostě jsem potřebovala nějakou změnu). Jde o to takové jídlo fyzicky nesníst, nebo, pokud si při jídle jen představím, jak chutná omeleta s jahodou, s jablkem se skořicí, jen ve své mysli (prostě mám představivost, při které si dokážu navodit chuť), je to proti pravidlům? A opačně, pokud mi něco chutná a hodně, mám se tvářit, že mi to „nechutná“ (teď myslím povolené jídlo :-)), abych si odvykala jíst podle toho, jak to vyhodnocuje má hlava ??? Snad jsem to napsala tak, že se to dá pochopit….

  • Lucie napsal:

   Dobrý den,
   caro ve W30 vhodné není (obsahuje ječmen a žito, tedy zakázané obiloviny). Lze ale zakoupit karo, což je obdoba z čekanky (podobné složení má i ajurvédská káva).
   K vašemu druhému dotazu – ono je to s některými jídly složité 🙂 Nejde o chuť jako takovou. Jídlo by nám samozřejmě mělo chutnat. Nemělo by se z něj stát pouhé „palivo“ bez chuti. Nicméně jde o to, jakou psychologickou reakci v nás jídlo vyvolává a také jaký má vliv na naše trávení a metabolismus.
   Jedním z hlavních cílů Whole30 je i zbavení závislosti na sladkém. Proto jsou všechna sladká jídla postavena mimo pravidla. Bez výjimky. A to i když si člověk myslí, že na sladkém závislý není. Věřím, že spousta lidí opravdu se sladkým nemá problém a mají pocit, že jim nastavené pravidlo jen omezuje možnosti přípravy snídaně. Jenže tohle se strašně špatně vyhodnocuje a jen těžko se udělá nějaká pomyslná čára, kdo závislý je a kdo ne. Často právě ti, kteří mají největší problém se sladkým, tento problém vehementně popírají 🙂 Program se kromě jiného snaží zbořit i naše zažité představy o tom, že snídaně vypadá jinak než ostatní jídla během dne, že by to měla být kaše či jogurt s ovocem, cereálie zalité mlékem, nebo právě lívance či palačinky aj. Nehledě na to, že podobná jídla velmi často spouští „rozežranost a chutě“. Zkrátka člověk je mnohem jinak sytý po sladké snídani a úplně jinak po snídani, kde polovinu talíře tvoří zelenina a zbytek je složen z bílkovin a tuku.
   Psychologický aspekt programu W30 je velmi často opomíjen, a ne každý ho dokáže vnímat a správně vyhodnotit. Ale tuhle možnost nabízí. Pokud se někdo přistihne, že si po perném dni pravidelně představí jako „odměnu a satisfakci“ plný talíř nějakého konkrétního jídla, nebo nedokáže třeba sledovat filmu bez hromady něčeho křupavého, měl by se nad tím zamyslet. Je takové jídlo opravdu potravou pro jeho tělo, nebo pro jeho hlavu? Takže určitě by mělo jídlo chutnat. Ale nemělo by být „náplastí na duši“ či „zažitým zvykem“. Asi každý taková jídla a rituály máme. Není to nic, za co bychom se měli stydět. Ale program W30 nám díky nastaveným pravidlům umožňuje si to uvědomit a případně s tím dál pracovat.

   • Lenka napsal:

    Lucie, děkuji velice za odpověď.
    Závislá na sladkém jsem byla (byl to jeden z důvodů, proč jsem se rozhodla do toho jít), ale k mému překvapení po 16 dnech Whole30 nemám problém darovat bonboniéru Merci, kterou jsem dřív snědla na posezení (dnes jsem jednu dostala a a bez problému jsem ji poslala dál :-)) a je to čím dál snazší. Je pravda, že jsem za tu dobu shodila 2 kila, cítím se docela dobře, ale visí na mě kalhoty…. Proto jsem si dovolila napsat, že omeleta s jahodami (které navíc nebyly nějak zvlášť sladké) byla pro mě pouze otázkou změny, také proto, že jsem nikdy dřív takovou kombinaci nejedla. Rozumím Tvým argumentům, ale tak trochu postrádám odpověď na otázku – je proti principům Whole30, pokud jím nějaké jídlo (po 20. vejce naslano) a dokážu si v hlavě doplnit k jídlu nějakou chuť, která tam není – třeba, že jsou vejce posypaná skořicí (ať tam není to sladké), prostě, že hlavě říkám – nejíš slaná vejce… Ano/Ne… Díky.

    • Lenka napsal:

     Vím, že odpověď na mou otázku je asi nad rámec toho, co se dá k Whole30 jednoduše načíst. Možná to tedy shrnu tak, aby odpověď zazněla – nejste-li si jistí, nedělejte to :-).
     Dále prosím, ať čte jen ten, kdo může připustit i jinou myšlenku, než tu, vše jde vše hladce, stačí si přečíst knihu a nějaké zkušenosti.
     Nepracuji fyzicky a přesto mi doporučené dávky nestačily. Před hlavním jídlem jsem měla takový hlad, že jsem pociťovala velkou slabost a časem mi začínala vystupovat žebra. Abych zastavila úbytek váhy, zavedla jsem ovocné svačinky a jedla skoro 2x tolik. Trochu potíž byla v tom, že jsem sice měla naplněný žaludek, ale nedostavoval se většinou pocit sytosti ve smyslu – mé tělo má vše, co potřebuje, ani po 20 minutách po jídle. Možná je to dáno tím, že maso jsem dřív jedla 2-3 x týdně, teď to bylo každý den 2 x. A pokud nevaříte každé jídlo jako nové (z časových důvodů opravdu náročné!), musíte se smířit s tím, že se jídlo opakuje. Abych mohla ráno posnídat (vstávám v 5) a měla alternativu za vejce, udělal jsem si domácí krůtí šunku a jedla syrovou zeleninu. Dá se to vydržet, ale obávám se, jestli to nevede k upnutí se na konečné datum a myšlence – ať už je to za mnou, nechci jíst maso 3 x denně. Proč to píšu – připravte se na to, že občas si budete muset říct – chci to vydržet, i když mi to úplně nevyhovuje.
     Sledujte, co se děje s Vaším tělem. Já se soustředila na pozitivní věci, které to přinášelo – nebyla jsem tolik nafouklá, za celou dobu mě nebolela výrazně hlava, částečně ustoupily i jiné bolístky. Určitě to, obohacená o nynější zkušenosti, zkusím za půl roku znovu.

     • Lucie napsal:

      Lenko, omlouvám se, že jsem neodpověděla na předchozí komentář. Nějak mi omylem unikl. Přiznám se, že úplně přesnou odpověď neznám. Ani si neumím osobně představit, že bych hlavu přesvědčovala o tom, že jí něco jiného než pusa. Pokud bych měla tendenci myslet na nějaké sladké jídlo, zamyslela bych se proč. Opravdu jde jen o obměnu stereotypního jídelníčku, nebo hlava volá po něčem, na co byla dřív zvyklá? Ve zkratce – konkrétní vyhodnocení Tebou uvedené situace autory programu neznám, nikdy jsem se s tím nesetkala. Já osobně (a opravdu jen čistě za sebe) bych se zamyslela proč, ale nebrala bych to jako porušení pravidel. Jídelníček lze zpestřit mnoha (povolenými) způsoby, není nutné mít 20krát po sobě jen vejce k snídani (na stránkách mám jeden měsíční jídelníček zcela bez vajec, skvělou variantou bezvaječných snídaní jsou v chladnějších částech roku třeba polévky), skořici lze použít i do slaných, například indických jídel atd.
      Máš pravdu, že program není pro každého. Ne každý ho dokončí a ne každý s pozitivními výsledky. Vystoupení z komfortní zóny (a to změna jídelníčku rozhodně je) je vždy náročné. Je potřeba umět rozpoznat, kdy mi klacky pod nohy hází hlava, která nedostává to, na co byla zvyklá, a kdy už se ozývá tělo, které strádá. Někdy je to opravdu hodně těžké! Ať tak nebo tak, za mě je i nedokončené či ne úplně přesně dodržené W30 cesta kupředu. Člověk o sobě hodně zjistí, zamyslí se nad věcmi, které by ho dřív ani nenapadly. Mám radost, že jsi došla ke stejnému závěru a hodláš se k W30 zase někdy vrátit. Moc děkuji za přínosné komentáře a přeji, ať se ti daří.

 53. Maruška napsal:

  Dobry den,
  mam celiakiu, intoleranciu mliecnych bielkovin a HIT, doporucuje sa tento 30 dnovy program aj pre takto „postihnutych“ ludi, aky je Vas nazor? Trosku som preletela doporucene potraviny aj zakazane, a moje srdce zaplesalo, mam sa vzdat len strukovin, cukru a rannych kasi, vzdy som milovala slane ranajky, mozem ist do toho?

 54. Naďa Grohová napsal:

  Dobrý den Lucie,
  Whole30 držím dnes 21. den. Podstupuji tuto dietu hlavně kvůli mým dlouholetým problémům se zažíváním (nadýmání, průjmy atp.) Po vysazení lepku cca před 5-6 lety, se situace mírně zlepšila, nicméně stále to není v pořádku (je potřeba říci, že jsem na sladké…). V průběhu těch 21 dnů, se mi dost ulevilo, jen občas sním nebo vypiji zřejmě něco co mi nesedí. Naposledy to byl 100% jablkový džus s moštárny (žádné sladidlo) dlouho mě nic tak neprohnalo …. Jsem drobná a nikdy nemám problém s nadváhou, mám dost rychlý metabolismus, normálně vážím 50 kg, ale dnes jsem se vážila a mám už jen 47,5 kg. Nechci už dále hubnout, stejný problém zaznamenala i kamarádka, která chtěla držet dietu déle, ale kvůli neustálému hubnutí musela po 30 dnech přestat a přejít na normální i když upravenou stravu. Určitě chci vydržet dokonce, jen mám obavu kolik budu vážit až skončím….
  Dnes mi došlo něco, co tuto dietu možná ruší a všechno „odříkání“ 🙂 bylo zbytečné. Na zmírnění klimakterických potíží beru denně Sarapis, který obsahuje soju, kukuřičný škrob, sacharozu a další látky. Znamená to, že musím přípravek vysadit a začít úplně znovu?
  Děkuji za odpověď, za Vaše krásné stránky a za úžasnou kuchařku, ze které čerpám inspiraci.
  S pozdravem Naďa

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, Naďo,
   pokud berete nějaký lék předepsaný lékařem, vždy má jeho nařízení přednost před jakýmkoliv pravidlem W30. Takže pokud vysadit, tak jedině po dohodě s lékařem.
   Nicméně máte pravdu, že lék s takovým složením může mít na výsledek vliv. To ale nijak nezmenšuje váhu dříve uvedeného (dohoda s lékařem).
   Pití džusu (i nedoslazovaného) bohužel také nesplňuje pravidla W30, stejně tak vážení během programu (i když chápu, že u vás je příčina vážení spíš opačná, než u většiny lidí, kteří se programu pustí). Ale ať už se rozhodnete jakkoliv (pokračovat, přerušit a po dohodě s lékařem znovu začít, nebo skončit) určitě to „odříkání“ (jak píšete) mělo smysl. Věřím, že vám zkušenost s Whole30 pomohla poznat nové suroviny a kombinace jídel, umožnila vám jinak se na jídlo dívat, i na to jak na nás působí. Takže to určitě mělo význam <3
   Pokud se rozhodnete pokračovat, nebo se případně později k programu vrátit, zkuste zařadit klidně čtvrté jídlo, zvyšte porce a také dbejte na dostatečné množství tuku (lidé se ho často podvědomě bojí a nedávají si ho na talíř tolik, kolik by měli).
   Ať už se rozhodnete jakkoliv, moc moc držím palce, ať se dobře daří <3 A opravdu upřímně děkuji za pochvalu kuchařky a stránek. Dělá mi radost číst, že někomu přináší inspiraci.

 55. Kristýna napsal:

  Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, zda mohu jíst dle Whole30 rajčata včetně vnitřků/semínek? V některých receptech se v knize uvádí, že mám přidat do receptu rajčata zbavených semínek. Možná jsem vysvětlení někde přehlédla. Moc děkuji za odpověď :).

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, ano, můžete. Zřejmě se jen jedná o recepty, kde jsou semínka nežádoucí z důvodu konzistence a struktury pokrmu. Ne že by byla zakázaná 🙂

 56. Linda napsal:

  Krásný den Lucie,
  mnohokrát děkuji za Vaše stránky, jsou úžasné… 🙂 je vidět, že jim věnujete spoustu energie i lásky.
  Chystám se na Whole30 a už mám zkušenosti s keto a chtěla bych se zeptat, zda u w30 můžu konjacové „těstoviny“ nebo „rýži“, Složení:
  96 % vody, 3,8 % vlákniny (z toho 2,8 g glukomanan), emulgátor E526. Vzhledem k tomu, že se jedná o kořen rostliny tak by měl být výrobek ok… nebo ne? Moc děkuji za Váš názor.

  • Lucie napsal:

   Krásný den, Lindo, moc děkuji za tak milou pochvalu <3 Mám velkou radost, že se vám stránky líbí a že moje láska k dobrému jídlu je z mé práce znát 🙂
   Co se týká vašeho dotazu – asi vás zklamu. Konjakové těstoviny obecně nejsou ve W30 doporučované. Pokud seženete takové, které neobsahují sóju, tak sice složením vyhovují, ale odporují základní myšlence programu, a to – jíst nutričně bohaté suroviny. Jejich nulová kalorická hodnota je staví spíše za hranici pravidel a tak se k nim staví i samotní tvůrci programu.

 57. Marika napsal:

  Vážená paní Lucie,
  doufám, že je tento web stále aktivní a mně se dostane odpovědi na mé palčivé otázky 🙂 z whole30 se chystám začít se svou maminkou (která mě k tomuto programu přivedla, ale teď začíná trochu couvat z předchozího plánu, tak snad nezačnu jíst lépe sama). Měla bych malý dotaz ke kávě. Totiž k automatu na kávu. V naší univerzitní budově se nachází jeden Cafe+co Delikomat a já si z něj ráda kupuji kávu, protože je o polovinu levnější než v univerzitní kavárně. Tento automat sám kávu před přípravou namele, takže je čerstvá (není instantní). Má otázka zní – když si dám obyčejnou kávu bez cukru, dá se věřit, že bude skutečně bez cukru? Nechtěla bych nevědomě porušit zásady whole30. Máte s tím nějaké zkušenosti? Jistota je si kávu koupit v kavárně, ale ta cena i rychlost přípravy mi nevyhovuje.
  Dále mám jeden problém. V jeden den v týdnu jsem od 8 do 18 ve škole. Bez možnosti si někam odskočit na jídlo nebo si jídlo ohřát. Napadá mě jedině nějaký studený salát, který bych mohla jíst. Ale nevím, jestli se mi bude chtít jíst v ten den zrovna salát. Nemáte nějakou radu na jídlo (jeho typ) které bych si mohla pohodlně vzít s sebou (musí mi vydržet minimálně 4-5 hodin bez ledničky a nemám kde si ho ohřát)?
  Ještě k oleji – můžu použít olej lněný?
  A mám problém. Nesnáším chuť kokosu. Jakmile nějaké jídlo jen trochu voní nebo chutná po kokosu, nejsem schopná ho sníst. V dost receptech z knihy Whole30 i z Jídla na prvním místě se vyskytuje kokosový olej, mléko a ještě kokosové cosi (na název si teď nemůžu vzpomenout, ale asi nějaká omáčka). Chutnají tyhle věci po kokosu? Nebo se dají něčím nahradit?
  Vedla jsem diskuzi s mámou na téma vývar. Ona tvrdí, že místo vývaru se dá použít vývar z kostky (v případě, že kupujeme bio, bez glutamátu, aditiv a dalšího). Já si tak jistá nejsem. Existuje vůbec takový, který se dá použít? Máme omezený čas na vaření a vývar trvá dost dlouho. Tohle je hned. Máte nějakou značku, která vyrábí bujony, které odpovídají zásadám whole30?
  Moc děkuji za odpovědi a čas, že jste došla až sem. Budu si nesmírně vážit toho, když mi odpovíte na tyto a případně další dotazy

  • Lucka napsal:

   Dobrý den, Mariko,
   ano, tento web je aktivní 🙂 Pokusím se na vaše otázky odpovědět.
   Co se týká kávy z kávovaru a případného cukru, to neumím odpovědět, bohužel. To je spíš dotaz na výrobce. Osobně kávu z kávovaru nepiju (ne že bych se jí nějak cíleně vyhýbala, ale není kde).
   Pro dny, kdy si nemůžete během dne zajít někam na jídlo, bych volila například předem připravené karbanátky, sekanou, frittatu, uvařená vejce natvrdo, sušené maso, něco na styl kuskusu z květáku, polévky do termosky atd.
   Lněný olej používat můžete. Ale volila bych ho spíše jen do salátů.
   Pokud vám vadí chuť a vůně kokosu, suroviny z něj prostě nepoužívejte. Dá se vařit v pohodě i bez nich. Na mých stránkách nebo v aplikaci najdete hodně receptů W30, kde žádný kokosový výrobek není, určitě si něco vyberete.
   Osobně kostky na vývar nepoužívám, takže neznám nabídku na trhu, ani jejich složení a neumím tedy bohužel nějaký doporučit. Máte pravdu, že příprava domácího vývaru není na pár minut. Nicméně pokud si připravíte vývar do zásoby a zamrazíte ho, můžete ho pak používat celý měsíc bez nutnosti opakované přípravy.
   Snad jsem trošku pomohla 🙂 Moc držím palce s W30 a doufám, že se nakonec přidá i maminka.

 58. Adriana napsal:

  Chci se zeptat, přestala jsem cvičit asi před 3 měsíci. Teď bych chtěla vedět jestli je dobré začít znovu cvičit zároveň s programem whole30 nebo raději začít až po skončení? Abych se nějak nepřetížila a všechno zvládla 🙂 děkuji za odpověď

  • Lucka napsal:

   Tohle si budete muset zodpovědět sama. Na každého program působí trošku jinak, takže záleží hodně na tom, jak zrovna vaše tělo bude reagovat.
   Osobně bych se v začátcích nepustila do velké zátěže, ale začala bych spíše pozvolna.

 59. Kristyna napsal:

  Dobrý den, jedu W30 sedmý den a až dnes jsem se dozvěděla, ze nemůžu žvýkačky. Nedávala jsem si je záměrně, jako sladkost, ale vždy jen po černé kávě, protože nemám rada chuť po kávě v ústech. Mám začít znova nebo proste jet dál, bez žvýkačky a neřešit. Mým důvodem, proč držím W30 je akné a trávicí potíže.

  • Lucka napsal:

   Dobrý den, konečné rozhodnutí, zda začít od začátku, záleží na vás 🙂 Ale pokud chcete řešit zdravotní problém, začala bych od začátku.
   Nejde totiž o to, že se jedná o sladkost, ale problémem je jejich složení. Žvýkačky s největší pravděpodobností obsahovaly sladidla typu sorbitol, maltitol a aspartam a ty můžou mít negativní vliv na zažívání.
   Proto bych osobně zvážila nový začátek. Ale jak píšu výše, záleží na vás. Pokud pro vás byl nový začátek natolik stresující, že byste W30 raději vzdala, pak pokračujte dál. Nicméně výsledky programu už nebudou úplně 100%.
   Ať už se rozhodnete jakkoliv, moc držím palce, ať vás tohle zaškobrtnutí nezastaví 🙂

 60. Marika napsal:

  Mám doraz, který až tak úplně nesouvisí s jídlem. Právě jsem ve dni 10 a lítostivě koukám na svůj kalendář s recepty. Když jsem si ho kupovala, dala jsem si takový závazek, že každý ten týden vyzkouším jeden recept. Teď to nejde, jelikož tam jsou hlavně buchty, koláče a další jídla, co se ve whole30 nesmí. Tak bych se chtěla zeptat, jestli neexistuje nějaký whole30 kalendář s recepty? Případně jestli byste sama neuvažovala o jeho vytvoření?

 61. Marika napsal:

  Jen se chci zeptat, jestli si můžu dát tlačenku? Není v ní přece nic ze zakázaných přísad, žádná mouka ani cukr, jen maso a rosol. V knize se o ničem takovém nezmiňují (určitě v americe o tlačence v životě neslyšeli). Tak by mé zajímal váš názor 🙂 děkuji

  • Lucka napsal:

   Do kupovaných tlačenek se občas přidává glukozový sirup. Takže pokud najdete nějakou s vyhovujícím složením nebo si připravíte domácí, určitě ji během programu zařadit můžete. Jen pozor na klasický kvasný lihový ocet, pokud tlačenku budete jíst s ním. Tam je zase amoniakový karamel 🙁

 62. Veronika napsal:

  Dobrý den, pokud např. na balení kešu oříšků je informace, že balení může obsahovat stopy soji a arašídů, je to z programu Whole30 vyloučeno? Zároveň mám dotaz – celulosová guma (v kokosovém mléce) je povolena?
  Děkuji moc 🙂

  • Lucka napsal:

   Dobrý den, tato poznámka na balení ořechy z programu nevylučuje. Jedná se jen o právní ochranu výrobce. Důležité je samotné složení výrobku.
   Celulóza je v rámci programu OK.

 63. Lucie napsal:

  Dobry den,
  Je mozne u programu Whole 30 snist naklicena seminka? Napriklad rukolu, rerichu, atd…? Napriklad do salatu jako koreni pro chut?
  Dekuji Lucie

  • Lucka napsal:

   Dobrý den, Lucie,
   naklíčená semena (kromě sóji) můžete během Whole30 určitě zařadit.
   Ať se daří 🙂

 64. Tereza napsal:

  Dobrý den, moc děkuji za vyčerpávající stránky a spoustu důležitých informací.
  Mohu při Whole 30 konzervant sorban draselný? Je ve složení kysaného zelí.
  Nenašla jsem ho v zakázaných, ani v povolených aditivech.
  Tudíž předpokládám, že radši ne :-).
  Děkuji moc za vaší odpověd. S pozdravem Tereza K.

  • Lucka napsal:

   Dobrý den, Terezo,
   děkuji za pochvalu stránek. Mám radost, že se líbí a jsou užitečné 🙂
   Co se týká sorbanu draselného, tak ten ve W30 zakázaný není. Samozřejmě je vždy lepší volit suroviny bez aditiv, ale pokud jiná možnost není, je zelí se sorbanem draselným zcela v rámci pravidel.

   • Tereza napsal:

    Děkuji moc za rychlou odpověd, jdu si ho naložit ke kachně! 🙂
    Ale příště si ho uvařím pěkně doma z hlávky.
    Hezký večer Tereza

 65. Tina napsal:

  Dobry den, rada bych se ujistila jeste stran jidla kolem sportu na whole30. Casto cvičím brzy rano, pak jsem zvykla dat si pred cvičením alespoň hrst orechu a po nem se normalne nasnidat. Druha bezna varianta je, ze chodim cca kolem 15. hodiny na jogu. Coz je jeste dost daleko do vecere. Je vhodne dat si i po ne tak vytrvalostním sportu malou svačinu ve forme sacharidové zeleniny a třeba opet hrst ořechů, a pak az se standardně naveceret, nebo po techto typech sportu neni potreba a mam vydrzet az do vecere? A takto fungovat jen po posilovani, kole, plavani apod. S diky, Tina

 66. Stanislava Venglovičová napsal:

  Dobrý deň prajem, v prvom rade by som Vám chcela poďakovať za Vaše motivujúce a inšpiratívne stránky, ktoré nám všetkým pomáhajú. A taktiež Vašu mobilnú aplikáciu, je úžasná. Rada by som sa opýtala, či pri stravovaní Whole 30 je dovolené vynechať napr. raňajky alebo večeru a mať len 2 jedlá denne. Nemyslím každý deň, len občas. A či sú povolené zeleninové šťavy s nejakým tukom a orechami.
  Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a želám všetko dobré…

  • Lucka napsal:

   Dobrý den přeji. Moc děkuji za pochvalu stránek a aplikace. Mám radost, že přináší potřebnou inspiraci a jsou užitečné 🙂
   Ve Whole30 by se měla jíst 3 jídla denně. Není to vyloženě bezpodmínečné pravidlo, ale velmi důrazné doporučení, jehož cílem je podpora celkových výsledků a účinků programu. Takže když jednou dvakrát za měsíc nějaké jídlo vynechaáte, tak až tak nevadí, ale pravidlem by to být nemělo.
   Stejně tak se nedoporučuje během programu používat různé šťávy a smoothie. Jídlo by se mělo jíst, ne pít. Většinou totiž člověk spotřebuje v tekutém stavu mnohem víc, než kdyby stejné suroviny kousal.
   Mějte se pěkně a opatrujte se ❤️

 67. Mona napsal:

  Dobrý den, teprve začínám, načítám informace a chci se zeptat na využití psyllia. Jak to jde dohromady s Whole? V některých receptech (např. játrové knedlíčky je uvedeno), nicméně mám za to, že není vhodná do tohoto programu. Řeším zahušťování jídel obecně :-))) Moc děkuji za odpověď.

  • Lucka napsal:

   Dobrý den, psyllium není ve Whole30 zakázané. Samozřejmě pokud to jde bez něj, je to nejlepší.
   Ideální je třeba omáčky a polévky zahušťovat rozmixováním zeleniny, ze které se dané jídlo připravuje. V případě třeba zeleninových placek lze v menším množství použít například tapioku nebo mandlovou mouku. Ale velmi často (při dobrém vymačkání zeleniny od přebytečné tekutiny) není vůbec potřeba zahušťovat.
   Držím palce s W30 🙂

 68. Michaela napsal:

  Dobrý den,
  předem chci poděkovat za úžasné stránky. Jelikož chci od pondělí Whole30 vyzkoušet, poskytla jste mi neskutečné množství informací a receptů, které se rozhodně budou hodit. 🙂 Na co bych se ale ráda zeptala je to, zda mohu při Whole30 konzumovat kimchi? Dnes jsem várku dělala, ale nevím, zda není problém v rýžové mouce, která se do pasty přidává. Ráda bych během programu konzumovala nějaký zdroj probiotik, trápí mě pomalý metabolismus. Jogurty však nemohu, to samé kombuchu, jelikož obsahuje cukr a do doplňků stravy se mi příliš nechce, už tak teď musím brát dost jiných. Pak mě už napadá jedině si naložit zelí. Ale kimchi je prostě láska, no. 🙂 Děkuji za odpověď a přeji krásný den.

  • Lucka napsal:

   Dobrý den, Michaelo,
   moc děkuji za pochvalu stránek. Mám radost, že líbí a že jste na nich našla inspiraci ke svému Whole30. Moc držím palce ❤️
   S kimchi vás bohužel zklamu 🙁 To tradičně připravované, s rýžovou moukou a rybí omáčkou, použít nelze (zakázané ingredience). Nicméně si ho zkuste připravit bez těchto surovin. I když nebude mít úplně typickou korejskou chuť, i tak bude skvělé 🙂 Anebo naložte to vámi zmiňované zelí, případně jiné druhy kvašené zeleniny (jen se solí).
   Nakonec i kombuchu můžete. Sice se do ní přidává cukr, ale pokud si ji připravíte doma, necháte dobře zfermentovat a nebudete ji dodatečně doslazovat, povolená je.
   Snad jsem trošku pomohla 🙂
   Držím palce s Whole30 a moc děkuji za milý komentář. Mějte se krásně ❤️

 69. Lucka napsal:

  Dobrý den Lucko. Prosím může se kokosová mouka? Pouze jako pojivo pro masovo-zeleninovou placku 🙂 Nejsem si jistá, začínám a nechci nic pokazit.
  Moc děkuji za odpověď a také za Vaše perfektně zpracované stránky. Jen díky nim jsem se odhodlala do Whole jít a nebát se toho. Jsem totiž mlíkomil a ze začátku jsem si vůbec nedovedla představit, jak to bez jogurtů, kefírů, a hlavně sýrů dám. Ale jde to. Mým hlavním cílem je si vyzkoušet stravování bez mléčných výrobků – cítila jsem se často nepříjemně po jídle a myslím, že by to právě mohlo být těmi mléčnými výrobky. To určitě zjistím. Ještě jednou moc děkuji za Váš čas, který tomuto tématu věnujete. Zpracování receptů, informace i Vaše komentáře jsou precizní a pomáhají.

  • Lucka napsal:

   Dobrý den, Lucko 🙂 Ano, na tohle použití se kokosová mouka může. Nicméně to jde i bez ní. Stačí zeleninu nasolit a dobře vymačkat. Někdy ani to není potřeba. Viz třeba https://paleosnadno.cz/recept/karbanatky-se-zelim-a-houbami/
   Kokosová mouka má hodně specifickou chuť a některá jídla zbytečně negativně ovlivňuje. Takže ano, použít ji můžete (podobně jako další ořechové či semínkové mouky), ale je to lepší bez nich 🙂
   Moc děkuji za pochvalu stránek ❤️ Číst, že to moje „snažení“ někomu přináší inspiraci a je užitečné, mi udělalo velkou radost. Moc děkuji za čas věnovaný komentáři. Potěšil! ❤️
   Držím palce s Whole30 🙂

 70. Míša napsal:

  Zdravím. 🙂
  Jsem 10. den na Whole30. Zatím to docela jde, změny dosud žádné, ale je mi jasné, že nic není ze dne na den. Každopádně jsem se chtěla zeptat na dotaz ohledně kokosového mléka. Hledala jsem na internetu nějakou vhodnou značku a byla doporučována AroyD, tak jsem si pro něj dnes zašla. Na české etiketě stálo jen kokos a voda. Takže jsem ho použila, cca 150 ml a pak si na popisku v angličtině všimla, že je tam připsáno i E435. Mám to tedy brát tak, že si návratovku musím odložit o deset dní?
  Děkuji za odpověď a mějte se krásně.

  • Lucka napsal:

   Zdravím, Míšo 🙂
   E435 nepatří mezi zakázaná éčka, takže nic prodlužovat nemusíte.
   Držím palce s Whole30 ❤️

 71. Zuzka napsal:

  Dobrý den Lucko. Low carb stravování jsem objevila před třemi lety a prakticky se stalo mým životním stylem. Ráda bych poděkovala za vaše krásné přehledné stránky, které mi už v začátcích hodně pomohly a pořád jsou pro mě inspirací. Už nějakou dobu pošilhávám po Whole 30, mám podezření, že hůře snáším některé mléčné výrobky a ráda bych si to ověřila. Určitě jsem schopná stravu omezit na povolené suroviny, i smysl je mi jasný a sympatický, nicméně z důvodu dlouhodobé nemoci musím brát léky, které obsahují různá aditiva, kupříkladu monohydrát laktózy, celulózu, manitol, mastek nebo kukuřičný škrob. Přemýšlím nad tím zda je v tomto případě vůbec možné docílit výhod Whole 30, nebo jsem rovnou předem odsouzená k neúspěchu. Předem moc děkuji za názor.

  • Lucka napsal:

   Dobrý den, Zuzko 🙂 Pokud není možnost léky vysadit nebo najít jejich „čisté“ varianty, má vždy léčba přednost před pravidly W30.
   Každopádně i s léky má smysl se do programu pustit. Nebude sice úplně čisté W30, ale benefity přinese i tak. Moc držím palce ❤️

 72. Helena napsal:

  Dobrý den, od 1.10. jdu konečně poprvé do whole, už se na něho chystám cca 2 roky, tak načteno o tom mam docela dost. Jen mi není jasné, někde ve vašem komentáři jsem cetla, že datlový sirup není povolen. Je mi jasné, že ne k přípravě sladkostí, ale nemůžu s ním dochutit ani třeba rajskou omáčku? Když datle k dochucení povolené jsou a sirup je jen z datli a vody? Děkuji moc za odpověď

 73. kokosová smetana napsal:

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, zdali je možné zařadit do jídelníčku kokosovou smetanu, jejíž složení je:
  Kokosové mléko 95.8 %
  Voda
  Extrakt z kokosu
  Škrob
  Bobová bílkovina
  Veganské jogurtové kultury

  Děkuji,
  Vendula

 74. Raw tyčinka napsal:

  Zdravím Lucie, chválím vaše stránky, chystám se začít od ledna s whole. Je možné konzumovat tyčinky Bombus RAW? Děkuji za odpověď.

  • Lucka napsal:

   Také zdravím a moc děkuji za pochvalu stránek 🙂
   Co se týká tyčinek – neznám detailně složení všech výrobků Bambus RAW, ale pokud budou všechny použité suroviny vyhovovat pravidlům, tak se občas a za určitých podmínek tyčinky jako záchranné jídlo mohou použít. Nicméně bych s nimi byla velmi opatrná, protože pro mnoho lidí budou takové tyčinky nahrazovat dezert (obsahují vysoký podíl datlí). Více přímo u položky Ořechové tyčinky https://paleosnadno.cz/whole-30/muzu-si-dat/#tycinky

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0